Tehlikeli atıkların nakliyesine yakın takip geliyor

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Mobil Atık Takip Sistemi (MOTAT) ile tehlikeli atıkların karayolunda taşınmasının çevrimiçi izlenmeye başladığını söyledi.

Tehlikeli atıkların nakliyesine yakın takip geliyor Güncel

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Mobil Atık Takip Sistemi (MOTAT) ile tehlikeli atıkların karayolunda taşınmasının çevrimiçi izlenmeye başladığını söyledi. İzleme sistemi sayesinde atıkların illegal yollardan taşınmasının da önüne geçileceğini ifade eden Özcan şöyle konuştu:

 “Atıkların çevreye olan zararlarını en alt seviyeye indirmek için yeni adımlar atan Bakanlığımız, hayata geçirilen Mobil Atık Takip Sistemi (MOTAT) ile tehlikeli atıkların karayolunda taşınmasını çevrimiçi izlemeye başladı. Atık işleme tesisleri ile fabrikalardan çıkarılan tehlikeli atıklar MOTAT ile üretildiği noktadan geri dönüşümünün ya da bertaraf işleminin yapıldığı alana kadar çevrimiçi olarak izlenecek. İzleme sistemi sayesinde atıkların illegal yollardan taşınmasının da önüne geçilecek. Uygulama kapsamında tehlikeli atık taşıma lisansına sahip araçlara mobil takip cihazları yerleştirilirken,  bu cihaz sayesinde atığın araca yüklenme ve araçtan boşaltılması sırasındaki konum ve zaman verileri anlık olarak MOTAT’a gönderiliyor.

İllegal taşımanın önüne geçilecek

Daha önce basılı formlar üzerinden veri girişi yapılarak gerçekleştirilen tehlikeli atık beyanları ve kütle denge bildirimleri, MOTAT sayesinde çok daha hızlı bir şekilde kullanıcının yeniden veri girişine ihtiyaç duymaksızın gerçekleştirilecek. Sistemin en önemli kazanımlarından biri de tehlikeli atıkların düzenli olarak sevkiyatının sağlanması olacak. Taşıma araçlarının konum ve zaman bilgilerinin çevrimiçi olarak 7 gün 24 saat izlenmesi ile illegal taşımanın önüne geçilmesi sağlanacak. Hayata geçirilen  online sistemin atık üreticileri, tehlikeli atık taşıma firmaları ve atık işleme tesislerinden oluşan 100 bin kullanıcısı bulunuyor”

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam