Bartın’da Enflasyon mart ayında Türkiye ortalamasının üstünde

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayımladığı mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre enflasyon mart ayında ülke genelinde aylık yüzde 0,99 oranında arttı. Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin dahil olduğu Batı Karadeniz Bölümünde ise enflasyon aylık yüzde 1,17 artış gösterdi.

Bartın’da Enflasyon mart ayında Türkiye ortalamasının üstünde Güncel

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayımladığı mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre enflasyon mart ayında ülke genelinde aylık yüzde 0,99 oranında arttı. Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin dahil olduğu Batı Karadeniz Bölümünde ise enflasyon aylık yüzde 1,17 artış gösterdi. TÜFE’de 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,77, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,23 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,14 artış gerçekleşti.

Aylık en yüksek artış  gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Mart ayında endekste yer alan gruplardan, sağlıkta yüzde 1,90, giyim ve ayakkabıda yüzde 1,05, eğitimde yüzde 0,94 ve lokanta ve otellerde yüzde 0,83 artış gerçekleşti. Alkollü içecekler ve tütün grubunda aylık değişim gerçekleşmedi Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Mart ayında endekste düşüş gösteren bir grup olmadı.

Yıllık en fazla artış ev eşyası grubunda gerçekleşti

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma yüzde 13,41, lokanta ve oteller yüzde 11,67, eğitim ve çeşitli mal ve hizmetler yüzde 10,87 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

Aylık en yüksek artış Antalya, Isparta, Burdur’da oldu

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey’de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış yüzde 3,56 ile TR61 (Antalya, Isparta, Burdur) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 11,36 ile TR31 (İzmir) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 12,40 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) bölgesinde gerçekleşti.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam