Avukatlar Günü, Bartın’da törenle kutlandı

Bartın Barosu’na bağlı avukatlar 5 Nisan Avukatlar Gününü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutladı. Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır törende Atatürk Anıtına çelenk sunarken yaptığı konuşmada bugün yargıda yaşanan sorunların başında yargı sürecinin makul sürede bitirilememesinin geldiğini söyledi.

Avukatlar Günü,  Bartın’da törenle kutlandı Güncel

5 Nisan Avukatlar Günü, Bartın’da törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır başta olmak üzere avukatlar katıldı. Parlatır  törende Atatürk Anıtına çelenk sunarken günün anlam ve önemini belirtiği konuşmasında ise bugün yargıda yaşanan sorunların başında yargı sürecinin makul sürede bitirilememesinin geldiğini söyledi. Cumhuriyetin ilk Avukatlık Yasasını 1924 Anayasasından önce 3 Nisan 1924 gün ve 460 sayılı Muhamat Yasası ile düzenlendiğini ifade eden Parlatır, “Kurtuluş savaşının sonunda çağdaş hukuk sistemini ülkemize kazandırmak için Büyük Önder Atatürk ve çalışma arkadaşları Cumhuriyetin ilk Avukatlık Yasasını 1924 Anayasasından önce 3 Nisan 1924 gün ve 460 sayılı Muhamat Yasası ile düzenlemiş ve bu yasa ile savunma hakkına verdikleri önemi ve değeri vurgulamışlardır. Zira bu yasa ilk kez yabancıların tekelinde olan avukatlık mesleği kurumsallaşmış ve Türk vatandaşlarının da icra edeceği, yapabileceği bir meslek haline getirilmiştir” dedi.

“Yargı süreci hala makul sürede bitirilemiyor”

Yargı sürecinin makul sürede bitirilememesi sorunun yıllardır devam eden bir sorun olduğunu kaydeden Ferhat Parlatır şöyle devam etti:

“Cumhuriyetimizi ve Cumhuriyetin temsil ettiği çağdaş değerlerimizin borçlu olduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü silah arkadaşlarını Türk istiklalini Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaası için canlarını hiçe sayarak vatan savunmasında şehit olan tüm kahramanlarımızı buradan bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Ülkemiz genelinde yasal düzenlemelere rağmen yıllardır süren ve son dönemde de artan öncelikle olarak çözülmesi gereken yargı sorunların başında yargı sürecinin makul sürede bitirilememesi olarak gözükmektedir.

“15 Temmuz sonrası yargıdaki  temizlik adaletin tesisindeki en önemli adımdır”

Malum olduğu üzere FETÖ terör örgütüne üyeliği, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı bulunan hakim ve savcıların kamu görevlerine son verilmiş bulunmaktadır. Sınav sorularının çalınarak, liyakat kenara bırakılarak torpilin adı referans olarak değiştirilerek ve sistematik olarak FETÖ’cülerin hakim ve savcı olarak atandığı dönemde ülkemizde adalet ağır yara almıştır. Hiç şüphesiz ki 15 Temmuz sonrası yargıda temizlik adaletin tesisi konusunda en önemli adımdır. Adalet Bakanlığı yeni hakim ve savcı atamalarına başlamış ise de kadronun çoğunluğu genç ve deneyimsiz olması, staj sürelerini bile doldurmadan hakim savcı ataması yapılması yıllardır var olan geciken adaletin daha da uzamasına yol açmış bulunmaktadır.

“Avukatsız bir dava düşünülemez”

FETÖ terör örgütü üyelerinin yargılamaların devam ettiği bu süreçte tecrübeli ve donanımlı hukukçulara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu alçak terör örgütünü güçlü yargımızın vereceği adil ve doğru kararlar çökertebileceği unutulmamalıdır. Hakim ve savcı atamalarında hukuk fakültesini yeni bitiren değil avukatlık mesleğinde belli bir mesleki donanım ve birikimi olan hukukçular tercih edilmelidir.  Hakim, savcı kadrosunun deneyimsiz olduğu ancak eğitimle çalışarak bu işin üstesinden gelineceği ifade edilen bir dönemi yaşamaktayız. Yargı 15 Temmuz öncesinde daha mı kötü kesinlikle değil. Ancak net olan bir durum var ki her daim avukatsız dava takibi doktorsuz tedavi olabileceğini düşünmeye eşdeğerdir.

“Avukatlar hak arama özgürlüğünün en temel güvencesidir”

Avukatlar hak arama özgürlüğünün savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir. Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en temel değer adalet ise adaletin temel unsuru da avukat ve avukatlık mesleğidir. Montesquieu’nun İran Mektupları isimli eserinin kahramanı olan yargıç şunları söyler: “Avukatlar bizim için canlı kitaplardır. Görevleri bizi aydınlatmaktır.” Adaletin ülkemizde sağlanması için her daim hayatlarını mesleğine hukukun üstünlüğüne adamış binlerce avukat mesleğe başlangıçtaki yeminine sadık kalarak görev başında hizmetlerini yürütmektedir.

“Avukatların sorunları çözülebilmiş değildir”

Avukatlık mesleğinin sorunlarının değerlendirildiği ve meslektaşlar arasındaki dayanışmanın sergilendiği özel bir gün olan 5 Nisan Avukatlar Gününde bu yılda maalesef tüm barolarımızın avukatlarımızın yıllardır dile getirdiği sorunlar çözülebilmiş değildir. Yargının temsilcileri olan avukat, savcı, hakim unsurlarında birinde dahi eksiklik ve aksaklık durumunda en yeni en modern adliye binaları da olsa da adalet hizmeti sağlamak mümkün değildir. Hukukun yargının tüm sorunlarının çözülmüş olduğu güzel günlere sağlık, esenlik ve başarılarla hep birlikte ulaşabilmek dilekleriyle demokrasinin insan haklarının ve hukuk devletinin vatandaşlarımızın en büyük güvencesi olan savunmanın değerli meslektaşlarımın Avukatlar Gününü kutlarım.”

Parlatır’ın konuşmasının ardından avukatların meydandaki Atatürk heykelinin önünde hatıra fotoğrafı çektirmesiyle tören sona erdi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam