Tunç'tan 5 Nisan Avukatlar Günü mesajı

AK Parti Bartın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Avukat Yılmaz Tunç 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Tunç'tan 5 Nisan Avukatlar Günü mesajı Güncel

AK Parti Bartın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Avukat Yılmaz Tunç 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Mesajında avukatların görevlerini yaparken hakkın ortaya çıkarılması adına çok önemli bir kamu hizmetini yerine getirdiğini ifade eden Tunç, “Avukatlık mesleği adaletin tecellisinde önemli rolü olan, iddia, savunma ve karardan oluşan yargının üç sacayağından biridir. Avukatlarımız, görevlerini yaparken hakkın ortaya çıkarılması adına çok önemli bir kamu hizmetini yerine getirmektedirler. O nedenle savunmanın olmadığı bir yargı düşünülemez. Ülkemiz Adalet sisteminde son yıllarda çağımıza uygun çok önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirilerek, vatandaşlarımızın adalet hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması, fiziki mekanların daha uygun hale getirilmesi, hukukun üstünlüğü ilkesinin tam anlamıyla hayata geçirilmesine çalışılmıştır” dedi.

“Adalet mülkün temelidir”

Adaletin mülkün temeli olduğunu bir kez daha hatırlatan Yılmaz Tunç, “Ülkemizin gelişme ve kalkınması daha fazla demokrasi ve daha fazla adaletle olacaktır. Adalet mülkün temelidir. Bu nedenle Adaletin ortaya çıkarılmasında önemli katkı sağlayan Avukatlarımızın en iyi şekilde yetişmeleri ve mesleklerini yaparken de gerek Barolarımızın gerekse ilgili kuruluşlarımızın en uygun ortamı sağlamaları gerekmektedir.  İnsan haklarına saygılı, demokratik bir hukuk devletinin en önemli göstergelerinden biri savunmaya verilen değerdir. Dava ve savunma hakkı, sağlıklı işleyen bir hukuk sisteminin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Savunma hakkını gerek kurumlar gerek bireyler adına büyük bir özen ve sorumluluk bilinciyle hareket ederek yerine getiren avukatlar kamu hizmeti yönü ağır basan bir mesleği ifa etmektedirler Bu duygu ve düşüncelerle, yargı sistemimizin en önemli unsurlarından olan ve Adaletin tecellisi için kutsal bir mesleği yerine getiren Avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar gününü kutluyor, tüm meslektaşlarımıza meslek hayatlarında başarılar, sağlık ve esenlikler diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam