Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı 9 Nisan’da başlıyor

Ziraat Bankası Zonguldak Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran, 9-13 Nisan 2018 tarihleri arasında Bartın’da gerçekleştirilecek olan yastık altında atıl vaziyette bekleyen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili bilgi verdi.

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı  9 Nisan’da başlıyor Güncel

Ziraat Bankası Zonguldak Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran, 9-13 Nisan 2018 tarihleri arasında Bartın’da gerçekleştirilecek olan yastık altında atıl vaziyette bekleyen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili bilgi verdi. Ziraat Bankası Bartın Şubesinde gerçekleştirilen basın  açıklamasında  Ziraat Bankası Zonguldak Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran, Ziraat Bankası Bartın Şube Müdürü Vural Çapar, banka çalışanları da yer aldı. Hazine Müsteşarlığı’nın ihraç edeceğini duyurduğu, Altın Tahvil ve Altına Dayalı Kira Sertifikası için altın toplama işlemleri 81 ilde devam etiğini ifade eden Aktuğran  Bu kapsamda Bartın’da da 9-13 Nisan 2018 tarihleri arasında altın tahvili ihracı gerçekleştirileceğini söyledi.

9 Nisan’da başlayacak

Aktuğran altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikası Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, Yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak. Devlet İç Borçlanma Senedi ve sertifika sahiplerine gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirlerini payları oranında dağıtan faizsiz tahvillerdir. Amaç Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında bulunan altınların ekonomimize kazandırılmasıdır. İhraca aracı tek banka olarak Bankamız belirlenmiştir. Tüm yurtiçi/yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir. Altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama imkanı olacaktır. 2 yıl vadeli olup 6 aylık yüzde  1,20, yıllık yüzde  2,40 kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır.

Hangi altınlar kabul edilecek?

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 0 olarak belirlenmiştir. Sadece 22 ve 24 ayar altınlar, Cumhuriyet Altını, Ata Lira, Darphane Gram Altını kabul edilecektir. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir. Getirilecek altınlar için her hangi bir alt limit veya üst limit tutarı bulunmamaktadır. Müşteri tarafından getirilen Altınlar Yetkili Eksper tarafından kontrol edilerek saflık derecelerine göre gram altın hesaplarına aktarılacaktır. Fiziki altın yalnızca vade sonunda anapara ödemesi için talep edilebilecektir. Ara dönem faiz/kira getirileri TL cinsinden müşterinin hesabına ödenecektir. Vadeden önce istenmesi durumunda, Bankamız tarafından yatırımcılara güncel gram altın fiyatları üzerinden ödeme yapılacaktır.

9-13 Nisan tarihleri arasında hizmet verilecek

3 Ay sonraki alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır. Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacaktır: - Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak geri ödenebilir. - 1 kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarakvade tarihinden sonra fiziken geri alınabilecektir. - Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir. - Müşteri yukarıdaki 3 seçenekten herhangi ikisini ya da hepsini aynı anda talep edebilir. 9-13 Nisan 2018 tarihlerinde Bartın Şubemizde hizmet verilecektir.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam