Ağız ve diş sağlığı profilimiz araştırılacak

Bartın İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından “Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profili Araştırması” kapsamında Bartın’da da çalışmalar yapılacağı kaydedildi.

Ağız ve diş sağlığı profilimiz araştırılacak Güncel

Türkiye’nin tüm illerinde gerçekleşecek Ağız ve Diş Sağlığı Profili Araştırması hakkında yapılan açıklamada, “Ülkemizdeki ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yükseltmek, ağız ve diş sağlığı hastalıklarının prevalans ve insidansını belirlemek, ilgili risk faktörlerine ilişkin verileri analiz etmek ve bölgesel ve ulusal programların yapılmasında gereken veri tabanını oluşturmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından “Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profili Araştırması” yapılacaktır. En son 2004 yılında yapılan bu araştırma bu yıl 81 il de yapılacaktır.” denildi.

Veriler komisyona aktarılacak

Bartın’da TÜİK tarafından belirlenen adreslerde saha çalışmaları yapılacağı kaydedilen açıklamada, “Bu araştırma toplumumuzun ağız sağlığı durumlarını değerlendirmek ve gerekli tedavilerin neler olduğunu tespit etmek için yürütülen bilimsel verilerin en sağlıklı şekilde ortaya çıkaracak araştırmadır.  Bu araştırma kapsamın da Bartın ilimizde Dt. Birkan Bildirici, Dt. Atılgan Kiraz ve Dt. Ebru Gören tarafından saha taraması yapılıp TÜİK tarafından belirlenen adresler de ikamet eden vatandaşlarımızın ağız ve diş muayeneleri yapılarak veriler kaydedilip Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan komisyona aktarılacaktır. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan komisyon tarafından Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profili çıkarılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam