Genç çiftçi projesi başvuruları 2 Nisan'da başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Genç Çiftçi Projeleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram toplantıda yaptığı konuşmada Genç Çiftçi Projesinden faydalanmak isteyenler için 2 Nisan’da başlayacak başvuruların 30 Nisan’da sona ereceğini söyledi. proje kapsamında bu yıl genç çiftçilere 30 bin TL hibe verilecek.

Genç çiftçi projesi başvuruları 2 Nisan'da başlıyor Güncel

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" 24 Mart 2018 tarihinde Resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bu kapsamda yeni yayımlanan tebliğin uygulama esasları ve Genç Çiftçi Projeleri hakkında bilgilendirme yapmak üzere bilgilendirme toplantısı düzenledi. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen  bilgilendirme toplantısına  İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, birlik başkanları ve çiftçiler katıldı.

 

Bayram: “Gıdasız bir hayat asla düşünülemez”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İl  Abdulsetter Bayram  toplantıda yaptığı konuşmada projeden faydalanmak isteyen çiftçiler için başvuruların 2 Nisan’da başlayacağını ifade ederek şunları söyledi.

 

“Üretim, üretmek ibadettir. Tarımsal üretim ise çifte ibadettir. Ünlü bilim adamı Einstein’in bir sözü var diyor ki “Arılar yok olursa insanların 4 yıllık ömrü kalır.” diyor. Ama eğer üretim olmazsa, çiftçilerimiz üretim yapmazsa insanların yine çok az ömrü kalır. O yüzden çiftçilerimiz çok önemli. Eğer bugün hayatta ve karnımız doyuyorsa bunu çiftçilere borçluyuz. Tarım olmadan hayat olması imkansız. Gıdasız bir hayat asla düşünülemez. Biz Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak bunun bilincinde oluşumuzdan dolayı biliyorsunuz değişik destekleme modelleri hazırlıyoruz.  

 

“Arazilerimizde ciddi boşluklar var”

 

Bartın’a baktığımızda gerçekten arazilerimizde ciddi boşluklar var. Bunları değerlendirmemiz lazım. Bu tür projeler ve desteklemelerde bunun için.  Kısaca desteklemelerden söz edersek birinci desteklemelerimizde tarımsal desteklemeler adı altında mazot, gübre, fındık, fidan desteklemeleri gibi desteklemeler var. Bunlar her müracaat edene belgelerini getirene ödeniyor.

Projelerde yüzde 50 hibe

Bir diğer destekleme modeli ise yüzde 50 hibeli tarıma dayalı ekonomik yatırımlar. Bu desteklemede de bu yıl 6 projemiz kabul edildi. 2 milyon TL’ye kadar olan projeler ve en az 30 bin TL’ye kadar olan projelere yüzde 50 hibe veriliyor. Yani 15 bin TL ile 1 milyon TL hibe olarak veriliyor.

Mugada’ya 10 odalık bir butik otel yapılacak

Geçen yıl iki proje kabul edilmişti. Bu yıl ise 6 proje kabul edildi. Bu desteklemelerde el sanatlarından tutun da otele kadar kırsal ve tarımsal üretimle ilgili her alanda destekleme var. İki yıl da iki otel olacak. Mugada’da 25 odalık bir otel bitti 750 bin TL destek aldı. Bu yılda yine  aynı yerde 10 odalık bir butik otel destek almaya hak kazandı.  Yine manda çiftliği var. Makine ekipman projeleri var. Bunlar hep kabul edildi.  Diyelim ki köyde bir atölye açarak tel kırma işlemek istiyorsunuz ya da ahşaptan kaşık veya oyunca üretmek istiyorsunuz. Bununla ilgili yapacağınız projeye yüzde 50 hibe var.

Bartın için 40 milyon TL’ye kadar ödenek

Bir diğer destekleme ise IFAD projesi. Daha proje aşamasında ama bu yıl inşallah uygulamaya geçilecek. Uluslar arası Tarımsal Kalkınma Fonu. Birleşmiş Milletlerin verdiği bir fon. Bu fona dayalı olarak Karadeniz’de  üç ilde uygulanacak. Sinop, Kastamonu ve Bartın’da uygulanacak. 40 Milyon Euro değerinde. Bartın için ise 40 Milyon TL kadar bir ödenek var. Bu da yüzde 50 ile yüzde 70 hibeli bir destekleme. Her alanda destekleme yapılacak. 400 metreden yüksek köyler esas alınıyor bu projede. Diyelim ki toplu bir ahır yapacağız. 10 ahır yapılacak. Modern bir ahır olacak.  Buna destek almamız mümkün yine 10 sera veya 10 elma bahçesi ceviz bahçesi gibi bahçe kuracağız. Veya başka projelerle  bir araya gelip destek alabiliriz.

Başvurular 30 Nisan’da sona erecek

Son olarak Genç Çiftçi projelerimiz var. Bu yıl 3. yılı. Yaş sınırımız 18-40, 30 Bin TL, hangi projelere verileceği, hangi şartlarda verileceği anlatılacak. Bu projelerle köylerimizde bir hareketlilik olduğunu görüyoruz. İnşallah bu şekilde devam edecektir. Faydalı olmasını diliyorum.  Çok iyi projeler çıkıyor. Bartın’ın boş arazi ve meralarını değerlendireceğiz inşallah. Bununla müracaatlar 2 Nisan’da başlıyor 30 Nisan’da sona eriyor.”

Genç Çiftçiler deneyimlerini paylaştı

Abdulsetter Bayram’ın konuşmasının ardından ise  Bakanlık projelerinden faydalanan Sütlüce Köyü’nden elma üreticisi Adil Yakışık, Celilbeyoğlu Köyü’nden sığır üreticisi Yunus Saraç, Akpınar Köyü’nden örtü altı yetiştiricisi Durcan Çaylak, Bayıryüzü Köyü’nden Arı yetiştiricisi Selvi Özcan ve Celilbeyoğlu Köyü’nden Koyun yetiştiricisi Erol Saraç deneyimlerini aktardı. Toplantı  Ziraat Mühendisi Gürkan Bozkurt’un proje sunumuyla toplantı sona erdi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam