CHP milletvekillerinden eylemdeki işçilere destek

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve İstanbul Milletvekilimiz ve Eski Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’nin (HEMA) taşeron firması Ersamak tarafından işten çıkarılan 148 işçiyi eylem yaptıkları HEMA 2 nolu kuyu önünde ziyaret ederek “Yanınızdayız” mesajı verdi.

CHP milletvekillerinden eylemdeki işçilere destek Güncel

CHP Bartın  Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve İstanbul Milletvekilimiz ve Eski Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’nin (HEMA) taşeron firması Ersamak tarafından işten çıkarılan 148 işçiyi eylem yaptıkları HEMA 2 nolu kuyu önünde ziyaret etti. İşçilerin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Yalçınkaya ve Akkaya konuyu Ankara gündemine de taşıyacaklarını söyledi. HEMA tarafından geçen yıl 28 işçinin işten çıkarıldığını ifade eden Yalçınkaya işçilere şunları söyledi:

“İşçi arkadaşlarımızın yaşadığı mağduriyet dolayısıyla buraya geldik. Bundan  yaklaşık 1 sene önce HEMA’nın kendi bünyesinde çalışan 28 arkadaşımız iş gücü fazlalığı öne sürülerek işten çıkarılmıştı. O zamanda konuyu biz gündeme getirerek Mecliste taşımıştık. Hatta sendikanın yetkilileriyle birlikte bu işçi arkadaşlarımız için çalıştık. Konuyu yetkililere iletmiştik. Aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza da bu işçi arkadaşlarımızın uğradığı haksızlıkları ve mağduriyetleri anlatan onların yeniden işe alınması istemiyle bir mektup yazarak ricada bulunmuştum. Hatta Sayın  Cumhurbaşkanımıza şunu belirtmiştim  “Siz bir taraftan istihdam seferberliğinde bulunuyorsunuz. Her  iş adamına yanına 5 işçi alın diyorsunuz. Ama Amasra’daki bu şirket maalesef işçi arkadaşlarımızı işinden etti” demiştim.  Ama o günden bugüne kadar da maalesef bir netice alamadık.

Yalçınkaya: “Bu dökülen alın terine herkesin saygı göstermesi lazım”

Şimdi bir sene geçmeden 148 işçi arkadaşımızın bugün (dün) itibariyle iş akitleri fes edildi.  Gene aynı sıkıntıyla karşı karşıyayız. Bu şirket geldiği günden beri siyasi iktidarın koruması ve kollaması altında. Bunu kimse inkar etmesin. Bu şirket “Yerli kömür çıkaracağım,  milli enerjiye destek vereceğim” diyerek siyasi iktidarın büyük destek ve katkısını alıyor. Bu şirketin patronları da korunup kollanıyor.  Sayın Başbakanımızın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın artık burada sizlerin sesini duyması gerekiyor. Bundan sonra emekçinin yanında olmaları gerekiyor.  Bu arkadaşların hepsi yerin yüzlerce metre altında ailelerini geçindirmek için alın teri döküyor. Bu dökülen alın terine herkesin saygı göstermesi lazım. 

“Üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz”  

Bu arkadaşların çıkarılma sebebi olarak çalıştıkları taşeron şirkete ihtiyacın kalmaması gösteriliyor.  Her seferinde bu işte bir iyi netin olmadığını görüyoruz. Kafalarda başka düşünceler var. Herkes birinin üstüne suç atıyor ama olan işçiye oluyor.  Ben sizin sorununuz Mecliste gündeme getirdim. Gene aynı şekilde sizler adına Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başkanımıza bir kez daha mektup yazacağım. Sizlerin işe iade edilebilmesi konusunda kendilerinden destek isteyeceğim.  Taleplerinizi gerek Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza yazılı olarak ileteceğim.  Bu mağduriyetin giderilmesi için biz üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na da konuyu ileteceğiz.

Akkaya: “Örgütlü olmanız lazım”

İstanbul Milletvekilimiz ve Eski Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ise işçilere  örgütlü olmalarını tavsiye  ederek “Bu Türkiye’nin her tarafında yaşanan bir olay. İş veren kendisinin haklı olduğunu görse o dava sonucunun da kendi lehine olacağını düşünür. Kendi aleyhine olacağına düşündüğü için daha fazla size para ödememek adına dava açılmasını istemiyor. Biz Mecliste getirilen bu arabulucu sistemine çok karşı çıkmıştır. Ücretin, hakkın, emeğin ortası olmaz.  Sizin zorunluluklarınız olmasa yerin yüzlerce metre altında çalışır mısınız? Zorunluluklarınız olduğu için çalışıyorsunuz. Bu bilindiği için de ahlaksız teklifler yapılıyor. Bu Türkiye’nin her yerinde böyle. Burada önemli olan örgütlü olmak. Sizlerin bu durumda birlik ve beraberlik içerisinde olmanız lazım” şeklinde konuştu.

“Şimdiki gerekçe işimiz yok”

Ziyarette ayrıca konuyu Genel Maden İşçileri Sendikasıyla da görüşeceğini kaydeden Rıza Yalçınkaya işçilerin işten çıkarılmasıyla ilgili olarak CHP İl Başkanlığında ise şu açıklamayı yaptı:

“İstanbul Milletvekilimiz ve Eski Genel Başkan Yardımcımız Yakup Akkaya ile birlikte işçi arkadaşlarımızın sorunlarını dinleyeceğiz. Orada uygulanan haksızlıklar karşısında nasıl bir yol haritası çizilmesi gerektiğine de birlikte karar vereceğiz. HEMA bunu ilk defa yapmıyor. Artık bunu bir alışkanlık haline getirdi. Geçen sene yine bu vakitlerde kendi bünyesinde çalışan 28 işçi arkadaşımızı da işten çıkarmıştı. Şimdide kendi bünyesi altındaki taşeron firmada çalışan 148 işçi arkadaşımızı işten çıkarıyor. O zaman iş gücü fazlalığı diye bir gerekçe göstermişti. Şimdide yaptıracak işimiz  yok diye bir gerekçe gösteriyorlar. Ama Bartın’a yazık oluyor. Bartın’da büyük bir iş sorunu var. İş sorunu çözülemediği için Bartın devamlı göç veriyor.

“Bu olsa olsa gayri millidir”

Büyük umutlarla Bartın’a getirilen “11 bin kişiye iş verecek. Kimse işsiz kalmayacak” denilen ve övülerek göklere çıkartılan bu şirket maalesef termik santral iznini aldıktan sonra hızlı bir şekilde işçi çıkarmaya başladı. benim üzüldüğüm şu;  Sayın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı çıkıyor “Yerli ve milli kömür” diyor ama yerli ve milli kömür denilen bu duruşun gerçek anlamda hayata  yansımadığını görüyoruz. Yerli deniyor ama Çinli işçileri çalıştıran kendi bünyesindeki Türk işçileri de işten çıkaran bir sistemin olduğunu açık ve net görüyoruz. Bunun millilikle alakası yok. Bu olsa olsa gayri millidir.

“Hep birlikte süreci göreceğiz”              

HEMA’ya geldiği günden bugüne kadar tanınan imkanlar emekçiye de tanınsın. HEMA korunup kollanıyor. Bartın’ın göz bebeği olarak görünüyor. Ona verilen destek ve katkıların haddi var hesabı yok. Ben bunu siyasi iktidarın patrondan yana mı yoksa emekçiden yana mı olacağını göstereceği bir dönem olarak görüyorum. Siyasi iktidar eğer işçiden yanaysa bu ilgili firmaya uyarılarda bulunarak biran önce işçinin yeniden iş başı yaptırılması konusunda baskını yapacaktır. Patrondan yanaysa yapacak bir şey yok. Geldiği günden bu yana hep o firmaya destek verildi. İşçinin, emeğin pek yanında olunmadı. Bundan sonra da olunacağını pek düşünmüyorum.  İnşallah emekçinin yanında olurlar. Hep birlikte süreci göreceğiz.

Akkaya: “Yasal olarak HEMA sorumluluktan kaçamaz”

İstanbul Milletvekili ve Eski Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da parti binasında aynı konuyla ilgili olarak “2014 yılında çıkan yasal düzenlemeyle taşeron firmadan doğam sorunların birinci sorumlusu esas işverendir. Bu şu demek oluyor kişinin yaşayacağı bütün mağduriyetlerde aslında HEMA sorumludur. Bu 2014 yılında çıkan yasal düzenlemedir. Bunun için HEMA’nın sorumluluktan kaçmasının yasal anlamda hiçbir anlamı yoktur” açıklamasında bulundu.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam