Dirim’den çiftçilere ziyaret

Bartın Valisi Nusret Dirim, İl Genel Sekreteri İbrahim Kayış ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter ile birlikte Sütlüce Köyü’nde Şükran Özdemir’e ait İstiridye Mantarı serası ile Adil Yakışık’a ait elma bahçesi ve entegre tesisleri ziyaret etti. Vali Dirim ziyarette “Çalışkan bir bölgemiz var. Göğüs kabartıcı güzel tesisler olduğunu görüyoruz.” dedi.

Dirim’den çiftçilere ziyaret Güncel

Bartın Valisi Nusret Dirim, Kırsal Kalkınma Desteklemeleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’nda destek almaya hak kazanan Mantar Yetiştiricisi Şükran Özdemir’in açtığı İstiridye Mantarı Serası ve Yüzde 50 Hibe Desteklemesinde faydalanarak Soğuk Hava Deposu kuran üretici Adil Yakışık'ın elma bahçesini ziyaret ederek üreticilerden bilgi aldı.

“Bu alanları boş bırakmayalım”

Bartın’ın tarım ve hayvancılıkta daha iyi yerlere gelebileceğini kaydeden Vali Dirim, “Mantar Yetiştiriciliği Tesisimizi hep beraber gezdik, çok mükemmel bir tesis. Bu tesis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün destekleriyle genç çiftçimizin önemli bir girişimidir. İnşallah örnek olsun istiyoruz. Bu tür çalışmalar diğer çiftçilerimizi de cezbetsin ve onlar da bu sektöre girsinler. Herkes kendi işinin patronu olsun. Fabrikalarda iş aramaya gerek yok. Bu alanları boş bırakmayalım. Köylerimizde ekilmeyen bir sürü alanlar var. Bu alanların hepsinde bu tür faaliyetler yapılabilir. Sadece mantar yetiştiriciliği değil, devletin desteklediği birçok tarımsal faaliyetler var. Hayvancılıkla ilgili de önemli desteklemeler var. Arkadaşlarımız adeta yalvarıyorlar ‘gelin bu destekten yararlanın’ diye. Çok hızlı yol alamıyoruz ancak yapılanların da göğüs kabartıcı güzel tesisler olduğunu görüyoruz. Pazarlama sıkıntısı yok. Bunu bayanlar da erkekler de yapabiliyor. Sütlüce Köyü’nde iyi durumdayız. Çalışkan bir bölgemiz daha güzel şeyler yapabiliriz. Kestane ile ilgili çalışabiliriz. Kirsin Kestanesini soğuk hava depolarına alıp yıl boyu pazara çıkartabiliriz. Çok daha büyük bir gelir elde edilmesi söz konusu olabilir.” ifadelerini kullandı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam