ULUS OTELİNDE ÇEVRE DÜZENLEMESİ BAŞLADI

Ulus İlçesinde yapımına 25 yıl önce başlanılan ancak inşaatı tamamlanamayan Ulus Belediye Otelinde tamamlanan yenileme çalışmalarının ardından son hazırlıklarda yapılıyor. Bu kapsamda otelde çevre düzenleme işlerine de başlanırken AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ve AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi. İşçilere kolaylıklar dileyen Tunç, bir ara işçilerle birlikte taş da döşedi.

ULUS OTELİNDE ÇEVRE DÜZENLEMESİ BAŞLADI Güncel

Tunç hem inceledi hem taş döşedi

25 yıl boyunca inşaatı tamamlanmadığı için atıl kalan Ulus Belediye Oteli’nin kent turizmine ve kent ekonomisine kazandırılması için başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelindi. Güçlendirme, yenileme ve eksik bölümlerinin tamamlanması için yaklaşık olarak 2,5 milyon lira harcanan otelde son olarak çevre düzenleme işlerine başlanıldı. Haziran ayı sonuna kadar kapılarını misafirlerine açması planlanan otel Ulus başta olmak üzere kent turizmi ve kent ekonomisine katkı sunacak.

 BAKKA ve Belediye işbirliğiyle yapıldı

Ulus Belediye Otelinin Turizme kazandırılması Projesi gerçekleştirilen girişimler sonucunda Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından 2016 yılı Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında 750 bin TL BAKKA desteği almaya hak kazanmıştı. 1993 yılında yapımına başlanan ancak 25 senedir tamamlanıp kullanıma açılmayan otel için 750 bin TL BAKKA desteği kullanılırken geri kalan miktar ise Ulus Belediyesinin öz kaynakları ile karşılandı.

İşçilerle taş döşedi

Ulus Belediye Otelinde tamamlanan yenileme çalışmalarının ardından son hazırlıklarda  yapılıyor. Bu kapsamda otelde çevre düzenleme işlerine de başlanırken AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun ve AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi.  İşçilere kolaylıklar dileyen Tunç, bir araya işçilerle birlikte taş ta döşedi.  Tunç,  artık sona yaklaşılan otelle ilgili “Uzun yıllardır kamulaştırma ve diğer sorunlar nedeniyle atıl durumda kalan Ulus Belediye Oteli’nin turizme kazandırılması için Ulus Belediye Başkanımız Hasan Hüseyin Uzun ile birlikte başlattığımız ve Sayın Valimizin de destek verdiği Ulus Belediye Otelinin restorasyon çalışmaları tamamlandı çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor.  Küre Dağları Milli Parkı’nın içerisinde yer alan doğa kenti Ulus ilçesinde yerli ve yabancı turistlerin konaklayabileceği, bölge ekonomisine ve bölge turizmine önemli katkı sağlayacak bir  esere Ulus ilçemiz kavuşmuş oldu” dedi.

Uzun: “ 4 yıldız alabilecek nitelikte”

Milletvekili Tunç’a Ulus Belediye Otelinin restorasyon projesine vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür eden Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun  25 yıl önce temeli atılan ve arazisinde çıkan mülkiyet sorunu nedeniyle yaklaşık 20 yıldır atıl durumda bekleyen oteli turizme kazandırma kararlılığında olduklarını ve bunun için başladıkları çalışmanın tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. Tesisin turizme kazandırılmasına yönelik geçmişte yapılan projeyi göreve geldikleri 2014'te yeniden revize ettiklerini ve hazırladıkları projeyle BAKKA'dan finans arayışına girdiklerini söyledi. Uzun, “Sayın Milletvekilimiz Yılmaz Tunç’un ve Sayın Valimizin, BAKKA Yönetim Kurulunun desteğiyle projemiz kabul edildi. Otelin, yeniden ayağa kaldırılması için gerekli olan yaklaşık 1 milyon 200 bin lira bedelin yaklaşık 800 bin lirası BAKKA tarafından karşılandı. Restorasyon ve deprem güçlendirme çalışmaları tamamlandı. Milli servetimizin heba olmaması için ormanla iç içe olan ve 4 yıldız alabilecek kapalı yüzme havuzlu otelimizi ilçemiz ve bölge turizmine, ülke ekonomisine kazandırıyoruz." Dedi.

 “ilçe ve bölge ekonomimize de olumlu yansıyacak”

Otelin bulunduğu konumda futbol sahası, spor salonu, yürüyüş yolları gibi imkanların da olduğuna işaret eden Uzun, tesisin başta futbol kulüpleri olmak üzere diğer spor branşlarındaki sporculara da kamp imkanı sunacağını belirterek; “İlçenin temiz havası, oksijeni, görsel olarak yeşilin her tonu, akarsuları, şelalesi ve yaylasıyla kampa çok elverişli ve kıymetli bir bölge olduğuna söyledi. Uzun, "Yine ilçemiz son yıllarda bisiklet şenlikleri, kamp gibi çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlere de ev sahipliği yapıyor. Otelin çevre düzenleme çalışmalarının da tamamlandığında ilçemize gelen ziyaretçilerin konaklaması için de önemli bir eksikliği giderecektir. Küre Dağları Milli Parkı eteğinde, ormanla iç içe olan otelin hizmete girmesiyle ilçe turizminde bir patlama yaşanacak ve bu ilçe ve bölge ekonomimize de olumlu yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

 “Gurur verici”

 Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun otel çevresindeki düzenleme çalışmalarını yerinde takip ederken yaptığı açıklamada, “1993 yılında başlayan ancak tamamlanamayan Ulus Belediye Otelinin sadece Ulus ilçesine değil aynı zamanda Bartın ve Batı Karadeniz bölgesine de değer katacağı düşüncesindeyiz. İlk göreve geldiğimizde Ulus Belediye Oteli’nin tamamlanıp hizmete alınmasına yönelik bir söz vermiştik. Bugün o sözü yerine getirme noktasında son aşamalardayız. Otelin restorasyonu sırasında çürüyen ve eskiyen yerlerini değiştirdik ve deprem güçlendirmesini yaptık.  BAKKA desteği dışındaki maliyeti belediyemizin öz kaynakları ile gerçekleştirdik. Buda Ulus Belediyesi adına gurur verici bir durum. Haziran ayı sonuna kadar açılışını yapmayı planlıyoruz. Tüm maliyetleri hesapladığımızda 2,5 milyon TL’ye mal olan otelin başta Ulus İlçemiz olmak üzere kentimize ve bölgemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 “Heyecanı görebiliyoruz”

Otelin tanıtımı noktasında da Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğiyle bir toplantı yapacaklarını  kaydeden Başkan Uzun, “Otelimiz 36 odadan oluşuyor. Bunlardan 2 tanesi süit oda. Otelimizde aynı zamanda restoranımız ve kapalı havuzumuz da var. Otelimizin hemen yanı başında çok amaçlı 500 kişilik bir salonumuz bulunuyor. Bu salonu da konferans, toplantı, nişan, düğün organizasyonlarında kullanabileceğiz. Şu anda çevre düzenlemeleri devam eden otelimizin açılışa hazır hale getirilmesinin her aşamasında görev alan personellerimize ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ulus halkının heyecanını da hissediyor ve görebiliyoruz. Tekrardan bu tesisin şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

 Otelin adı ne olacak?

Çevre düzenleme çalışmalarına başlanan ve bina içinde de son hazırlıkların yapıldığı otelin Haziran ayında hizmete alınması ve ilk konuklarını ağırlaması bekleniyor. Öte yandan otelin ismi için Ulus Belediyesi tarafından başlatılan online anket çalışması devam ediyor. Anket çalışmasına tüm internet kullanıcıları katılabiliyor.

 Ulus Belediyesinin internet sitesinden erişilebilen ankette otel isminin belirlenmesi için; "Ulus Doğa Park Otel", "Ulus Doğa Otel", "Ulus Çınar Park Otel", "Ulus Çınar Otel", "Ulus Küre Park Otel", "Ulus Küre Otel" ve "Diğer" seçenekleri yer alıyor.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam