HEMA’dan Ersamak ve işten çıkarılan işçilerle ilgili açıklama

Hattat Enerji Maden Tic. A.Ş (HEMA), Kazpınarı 2 no’lu işletmesinde çalışmalarını yürüten taşeron şirketi Ersamak firmasıyla ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Ersamak ile aralarındaki iş sözleşmesinin Ersamak tarafından sonlandırıldığını ifade eden HEMA taşeron şirkete herhangi bir borcu bulunmadığını söyledi. Ersamak tarafından işten çıkarılan işçilerin tüm sosyal hakları Ersamak firması tarafından ödeneceğini dile getiren HEMA iş akitleri sona eren personelin tüm tazminatlarının Hattat Enerji Maden Tic. A.Ş. güvencesinde bulunduğunu kaydetti.

HEMA’dan Ersamak ve işten çıkarılan işçilerle ilgili açıklama Güncel

Hattat Enerji Maden Tic. A.Ş (HEMA),  Kazpınarı 2 no’lu işletmesinde çalışmalarını yürüten taşeron şirketi Ersamak firmasıyla ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Ersamak ile aralarındaki iş sözleşmesinin Ersamak tarafından sonlandırıldığını ifade eden HEMA  taşeron şirkete herhangi bir borcu bulunmadığını söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Son günlerde, taşeron şirketimiz olan Ersamak şirketinin zorunlu nedenlerden dolayı işlerine son vermek durumunda kaldığı personel ile alakalı bilgi kirliği ortaya çıkmıştır. Yapılan haberlerde direkt olarak şirketimiz hedef alınmış ve bazı çevreler tarafından şirketimizin sorumluluğunda olan bir durummuş gibi algı yaratılmaya çalışılmaktadır. İşlerine son verilen personelin alacaklarının ödenmediği iddia edilmektedir.

“İşçilerin iş akitleri Ersamak tarafından sonlandırılmıştır”

 

Hattat Enerji Maden Tic. A.Ş.’nin taşeron firması olarak Kazpınarı 2 no’lu işletmesinde çalışmalar yürütmekte olan Ersamak şirketi ile aramızdaki sözleşmenin Ersamak tarafından sonlandırılmasından dolayı söz konusu işletmemizde çalışan personelinin iş akidi Ersamak şirketi tarafından sonlandırılmıştır. Tamamen taşeron firmanın yetkisinde ve sorumluluğunda olan çalışanların iş akitlerinin sonlandırılmasında şirketimizin herhangi bir dahli bulunmamaktadır.  

“27 Mart’tan itibaren tebligatlar yapılmaya başlandı”

Ersamak firmasından almış olduğumuz bilgiye göre 27 Mart 2018 tarihi itibari ile personelin iş akitlerinin sonlandırılması ile ilgili tebligatlar başlamıştır. Firma tarafından verilen bilgiye göre personelin bir kısmı iş akitlerinin sonlandırılması ile ilgili tebligatı kabul etmemiştir. Tebligatı elden kabul etmeyen personele çıkış tebligatı Ersamak firması tarafından adreslerine ayrıca yapılacağı tarafımıza bildirilmiştir.

“İşçilerin tüm sosyal hakları Ersamak tarafından ödenecek”

Ersamak şirketi tarafından taraflar arasındaki sözleşmenin fesih edilmesi sebebi ile geçici süre herhangi bir çalışma yapılmayacaktır.  Hattat Enerji Maden A.Ş. nin taşeron şirkete herhangi bir borcu bulunmamakta olup, çıkışı verilen işçilerin tüm sosyal hakları Ersamak firması tarafından ödenecektir.

Tazminatlar HEMA güvencesinde

İlerleyen dönemde şirketimizin tekrar personel ihtiyacı olduğunda öncelik taşeron firma tarafından işlerine son verilmiş kalifiye kişilere tanınacaktır. İş akitleri sona eren personelin tüm tazminatları Hattat Enerji Maden Tic. A.Ş. güvencesinde bulunmaktadır.”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam