Kütüphane Haftası başladı

Bu yıl 26 Mart-1 Nisan’da gerçekleşecek olan 54. Kütüphane Haftası Bartın’da “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler” sloganıyla başladı. Haftanın ilk gününde Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun’un Atatürk Anıtı’na çelenk sunarken 2017 yılında İl Halk Kütüphanesi’nde yetişkin ve çocuk kategorisinde en çok kitap alıp okuyanlara da ödülleri verildi.

Kütüphane Haftası başladı Güncel

Türkiye’de 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan ve 1 hafta boyunca süren Kütüphanecilik Haftası kutlama programı çerçevesinde dün Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Bartın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Bartın Halk Kütüphanesi organizasyonunda gerçekleşen törende, Bartın Kültür ve  Turizm İl Müdürü Fuat Dursun tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende, Törende İl Halk Kütüphanesi Müdürü Tülay Erduran Çetin tarafından günün anlama ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Çetin: “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler”

İl Müdürü Tülay Erduran Çetin, Türkiye’de 54 yıldır Kütüphane Haftası kutlandığını anımsatırken, hızla gelişen teknolojiyle kütüphanelerin değişime uğradığını ve her geçen gün daha da geliştiğini söyledi. Aynı zamanda kütüphanenin önemine değinen Çetin, şunları söyledi:

“54 yıldır kutlanmakta olan Kütüphane Haftamızın bu yıl ki teması Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğümüz tarafından ‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler’ olarak belirlenmiştir. Hızla gelişen teknoloji ile birlikte toplumlar da değişmekte ve doğal olarak kütüphaneler de değişmekte ve gelişmektedir. Yem nesil çocuklara yönelik kütüphane hizmetleri, çocuklar ve onların aileleri için hiçbir zaman günümüzdeki kadar önemli olmamıştır.

“Kütüphaneler son derece önemli”

Bilgiye erişim ve dünyanın çok kültürlü zenginliklerinin yanı sıra, yaşam boyu öğrenme ve okuryazarlık becerileri de toplumların önceliği durumuna gelmiştir. Kütüphaneler çocuklara yönelik sundukları nitelikli hizmetlerle, çocuklarımızı yaşam boyu öğrenme ve okuryazarlık becerileri ile donatarak onların topluma katılımlarını ve katkıda bulunmalarını sağlamaktadır. Her çocuğun kütüphaneye alışkın olması, kütüphane kullanma becerileri ile birlikte kütüphane kültürü kazanması son derece önemlidir. Kütüphaneler çocukların bilgi, kültür ve eğlenme gereksinimlerini karşılayan en önemli bilgi merkezlerindendir.

“Her çocuk bilgiye erişim hakkına sahiptir”

Materyal ve etkinliklerini geniş bir yelpazede sunan Halk Kütüphaneleri, çocuklara okumanın keyfini ve bilgiyi keşfetmenin heyecanını yaşamalarında ve hayal güçlerini geliştirmelerinde olanak sağlamaktadır. Çocuklara ve ebeveynlerine kütüphanelerden nasıl en etkili biçimde yararlanabileceklerini öğretmek, bizlerin en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Erken yaşlardan itibaren kütüphane kullanımı desteklenen çocuklar, hayatları boyunca kütüphane kullanıcısı olarak kalacaklardır.  Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde; yaş, ırk, cinsiyet, din, ulusal ve kültürel geçmiş, dil, toplumsal durum ya da kişisel beceri ve yeteneklere bakılmaksızın, çocukların gelişimleri için bilgi, materyal ve programlara eşit koşullar altında, ücretsiz ve açık erişim hakkı olduğu vurgulanmaktadır. Büyümek, çocuklar için küresel etkinlik niteliği taşımayan yerel bir süreç olmakla birlikte, küresel sorunlardan da etkilenebilen evrensel bir durumdur.  Her çocuk; o bilgiye erişim, o işlevsel, görsel, dijital ve medya okuryazarlığı, o kültürel gelişim, o okuma gelişimi, o yaşam boyu öğrenme, o boş zamanlar için yaratıcı programlara erişim hakkına sahiptir.

“Kitaplarla dolu nice güzel yıllar”

Halk Kütüphaneleri de;  çocukların açık erişimli tüm kaynaklara ve ortamlara erişimini sağlamak, çocuklar, ebeveynler ve öğretmenler için çeşitli etkinlikler sunmak, ailelerin toplum içine girişini kolaylaştırmak, çocukları güçlendirmek, onların özgürlüğünü ve güvenliğini savunmak, çocukları kendine güvenen ve yeterli bireyler olmaya teşvik etme sorumluluğunu taşımaktadırlar. Çocuklara verilen hizmetler yetişkinlere verilen hizmetler kadar önemsenmelidir.  Halk Kütüphaneleri; çeşitli materyalleri ödünç vererek, bilgi ve danışma hizmeti sunarak, çocuklara materyal seçiminde yardım ederek, materyal seçimi ve kütüphane hizmetlerinin geliştirilmesi sürecine çocukları da katarak, kütüphane kullanımı ve bilgi okuryazarlığı eğitimi vererek, okuma teşviki vb. güdüleyici etkinlikler yaparak, yaratıcı programlar ve öykü okuma hizmetleri  sunarak, kurum ve kuruluşları destekleyerek ve işbirliği yaparak daha verimli hizmetler sunmaya çalışmaktadır. 54. Kütüphane Haftasının verimli olması ve kitaplarla dolu nice güzel yıllar geçirmenizi dileyerek, hepinize saygılarımı sunarım.”

En çok okuyanlara ödül

Yapılan konuşmanın akabinde 2017 yılında İl Halk Kütüphanesi’nde yetişkin ve çocuk kategorisinde en çok kitap alıp okuyanlara ödüller verildi. Yetişkinler kategorisinde en çok kitap alıp okuyan Türkan Civil, Arif Dalkıran ve Hülya Saatçioğlu’na ödüllerini İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun takdim etti. Çocuk kategorisinde en çok kitap alıp okuyan Belinay Serçin Akman, Mustafa Kayra Polater ve Yusuf Alp Üngül’e de ödüllerini İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir verdi.

Öğrencilere kitap sevgisi anlatılacak

Bugün Kütüphane Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde Kütüphaneci Ayşe Ünal tarafından Gazi İlkokulu’nda “İl Halk Kütüphanesinin Tanıtılması” konulu sunum yapılacak. Yine aynı gün Kurucaşile İlçe Halk Kütüphanesi’nde Kütüphaneci Ayşe Güzin Günşen tarafından “Kütüphane Tanıtımı ve Oryantasyon Eğitimi” gerçekleştirilecek. 28 Mart Çarşamba günü ise Ağdacı İlkokulu’nda 12.30 – 13.00 saatleri arasında “81 İlde Kitap Okuyoruz” etkinliği yapılacak.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam