Tarihi camide kandil heyecanı

3 Ayların başlangıcı olan Regaip Kandili tüm İslam alemince kutlanırken Ulus İlçesine bağlı Bahçecik ve Kalecik köyleri arasında bulunan Şimşirli Camii’nde de heyecanla karşılandı. 200 yıl önce yapıldığı tahmin edilen Şimşirli camiinin yanında bulunan 600 yıllık olduğu bilinen Şemsettin Efendi Türbesi 3 ayların başlangıcı Regaip kandilinde adeta dolup taştı.

Tarihi camide kandil heyecanı Güncel

200 yıl önce yapıldığı tahmin edilen Şimşirli camiinin yanında bulunan 600 yıllık olduğu bilinen Şemsettin Efendi Türbesi 3 ayların başlangıcı Regaip kandilinde adeta dolup taştı. 200 yıl önce yapıldığı tahmin edilen Şimşirli camiinin yanında bulunan 600 yıllık olduğu bilinen Şemsettin Efendi Türbesi 3 ayların başlangıcı Regaip kandilinde adeta dolup taştı. Çevre il ve ilçelerden yoğun katılımın gerçekleştiği organizasyonu bu yıl ilk kez kurulan Kalecik ve Bahçecik Köylerini Kalkındırma Şimşirli Camii Yaşatma Derneği tarafından organize edildi. Yaklaşık 30 adak koyunun kesildiği kandil öncesinde vatandaşlara kurulan çadırlarda yemek ikramında bulunuldu.

Şemsettin Efendi Türbesi dolup taştı

Kandil programına Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, AK Parti Bartın Eski İl Başkan Yardımcısı Murat Yıldırım, çevre köylerin muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Akşam namazı ile yatsı namazı arasında okunan Kur’an-ı kerim ve duaların okunmasının sonrasında kandil programına katılan vatandaşlar Şemsettin Efendi Türbesinde dualar ettiler.

600 yıllık türbe restore edilecek

200 yıllık olduğu tahmin edilen Şimşirli camii ile arka tarafından bulunan 600 yıllık Şemsettin Efendi türbesinin mülkiyeti geçtiğimiz haftalarda Vakıflar Genel Müdürlüğüne devrildi. Önümüzde aylarda hazırlanacak proje ile cami ve türbenin restorasyonun başlayacağı öğrenilirken, bölgedeki dini turizmin gelişmesine de katkı sağlayacağı belirtildi.

Gelenekselleştirilecek

Bu yıl ilk kez kurulan Kalecik ve Bahçecik Köylerini Kalkındırma Şimşirli Camii Yaşatma Derneği Başkanı Rasim Gebeş, Şimşirli Camiinde çok eskilerden bu yana ilk kandillerde gelenek haline gelen ikramların artık her kandilde gerçekleşeceğini belirterek, herkesi kandil programlarına davet etti.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam