İnternet artık RTÜK denetiminde

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Kabul edildi. Tasarının kabul edilmesiyle birlikte internet yayınlarına da RTÜK denetimi getirildi. Meclisteki Genel Kurul görüşmelerine katılan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, kabul edilen tasarının hayırlı olmasını diledi.

İnternet artık RTÜK denetiminde Güncel

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Kabul edildi. Tasarının kabul edilmesiyle birlikte internet yayınlarına da RTÜK denetimi getirildi. Meclisteki Genel Kurul görüşmelerine katılan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, tamamlanan görüşmelerin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak kabul edilen tasarının hayırlı olmasını diledi. Peki tasarı neler getiriyor? RTÜK denetimi nasıl olacak?

Sosyal medya platformları düzenleme kapsamında değil

Yasa tasarısına göre bireysel iletişim ile görsel işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşım ve sosyal medya platformları düzenleme kapsamında değil. Erişimin engellenmesi kararının da internet sitesinin tümüne yönelik değil sadece ihlalin gerçekleştiği yayına yönelik uygulanacağı ifade ediliyor.

RTÜK’ten lisans alınacak

Kabul edilen yasaya göre radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK'ten yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de yine RTÜK'ten yayın iletim yetkisi alacak.

Lisansı olmayanların yayını durdurulacak

Yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan ya da bu hak ve lisansları iptal edilen yayınlara ilişkin, RTÜK'ün talebi üzerine sulh ceza hakimi tarafından içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesine karar verilebilecek. Sulh ceza hakimi, RTÜK'ün talebini en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlayacak. Bu karara Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilecek. Yayın hakkı ve iletim lisansı verilmesi ile söz konusu yayınların denetlenmesi ve getirilen bu düzenlemenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 6 ay içerisinde birlikte çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Yasa neler getiriyor?

RTÜK'ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunan medya hizmet sağlayıcısı kuruluşlar, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet ortamından da sunabilecek. İnternet ortamındaki yayınların devamı için bu platformlar RTÜK'ten yayın lisansı ve de yayın iletim yetkisi almak zorunda kalacak. Sulh ceza hakimi, internet ortamındaki yayınla ilgili içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karar verilebilecek. İnternet ortamından radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin sunumuna, iletimine, internet ortamından medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmelerine de yayın iletim yetkisi verilmesine, bu yayınların denetlenmesine ve maddenin uygulanmasına ilişkin esas ve usulleri RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu belirleyecek.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam