ÇİFTÇİLER DENEYİMLERİNİ GİRİŞİMCİ ADAYLARIYLA PAYLAŞTI

75 kadın çiftçi sahaya çıktı

ÇİFTÇİLER DENEYİMLERİNİ GİRİŞİMCİ ADAYLARIYLA PAYLAŞTI Güncel

"Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında Bartın’da girişimcilik eğitimi alan yaklaşık 75 kadın çiftçi Sütlüce Köyünde bulunan mantar üretim tesisi ve bodur meyve bahçesini gezerek deneyimli çiftçilerden bilgi aldı.

2018 yılında Bartın’ın da dahil olduğu "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan 18-40 yaş arası kadın çiftçilere yönelik "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" projesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan "Aktif İş Gücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü" esas alınarak İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat 5 gün süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verildi. Verilen eğitim programı kapsamında yaklaşık 75 girişimci kadın çiftçi Sütlüce Köyünde bulunan mantar üretim tesisi ve bodur meyve bahçesini gezdi

Amaç kırsal alandaki iş olanlarının artırılması

İnceleme gezisine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram ve KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta’da katıldı. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile ilgili açıklamalarda bulunan Müdür Bayram “ Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı ile kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkanlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin arttırılması amacıyla 2015 yılında "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" başlatıldı. 2018 yılında seçilmiş 29 ilden biri olan ilimizde "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" sloganı ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan genç kadınlara yönelik faaliyet gösteriyor. Bu program ile kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması, mevcut istihdam olanaklarının korunması, bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeylerinin artırılması, kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması ve farkındalık yaratılması amaçlandı” dedi.

Desteklenen üst limit miktarı 50 bin TL

Desteklenen üst limit miktarının 150 bin TL olduğunu ifade eden  KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta ise "Desteklenen üst limit miktarı, 50 bin TL hibe 100 bin  TL faizsiz kredi olmak üzere toplam 150 bin TL'dir. Verilen hibede Erkek girişimciler için yüzde 70, kadın, gazi, birinci derecede şehit yakını veya engelli girişimciler için yüzde 90 oranında destek uygulanacaktır. Girişimci adaylarımız devletimizin bu desteklerinden faydalanmalıdır. Yetiştirmede tarımın işleme ve paketlemede KOSGEB’in desteği var Esasında tarım ve hayvancılık kısmının sadece yetiştirme kısmına destek olamıyoruz fakat bu tarım ve hayvancılık ile ilgili ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi süreci ile ilgili bizim desteklerimiz mevcut. İnşallah başarılı girişimcilerin sayısı çoğalarak devam eder. Dediğimiz gibi yetiştirme anlamında tarımın paketle ve işleme anlamında KOSGEB’in desteği var” şekline konuştu.

Dereceye giren projeler hayata geçirilecek

Program kapsamında üç grup halinde toplam 75 kadın çiftçiye İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat 5 gün süreli "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" verildi. Verilen 5 günlük eğitimin ardından (4 gün eğitim, 1 gün iş fikrinin projeye dönüştürülmesi), eğitime katılmış olan kadın çiftçiler tarafından konusu kendileri tarafından belirlenmiş proje hazırlanacak. Bu çalışma kapsamında eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan ve dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi sağlanacak.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam