Atık Pil Toplama Yarışması düzenlenecek

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi (TAP) tarafından Bartın’daki ilkokul, ortaokul ve liselerde Atık Pil Toplama Yarışması düzenlenecek.

Atık Pil Toplama Yarışması düzenlenecek Güncel

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi (TAP) tarafından Bartın’daki ilkokul, ortaokul ve liselerde Atık Pil Toplama Yarışması düzenlenecek. Yarışmada ilk  üçe giren okullara ise ödülleri 5 Haziran Dünya Çevre Gününde verilecek. Yarışmayla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde yapılan açıklama ise şu şekilde:

Yarışmanın Amacı

İlimiz Merkez ve İlçelerdeki ilk okullar, orta okullar ve liselerden atık pilleri toplamak, her sene düzenli olarak gerçekleştirilecek kampanyalar ile öğrencilere atık pil toplama alışkanlığını kazandırmak.

Yarışmanın Hedefleri

Okullarda çevre bilincini aşılamak, atık pilleri kaynağında ayrı toplayarak çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf etmek, kamu sağlığının korunması ve geri dönüşüm uygulamalarının çevre kirliliğinin önlenmesindeki rolüne dikkat çekmek amacıyla Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların katılımı ile düzenlenen “Atık Pil Toplama Yarışması”nda ilk üçe giren okulları tespit ederek 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında ödüllerini vermek.

Yarışmanın Süresi

Kampanya 30 Nisan 2018 tarihinde sona erdirilecektir. İlimiz Merkez ve İlçelerdeki ilk okullar, orta okullar ve liselerden toplanacak atık pillerin TAP tarafından teslim alınması Mayıs ayı içinde gerçekleştirilecektir.

Yarışmanın Kapsamı ve Şartları

Yarışmaya; İlimiz Merkez ve İlçelerdeki ilk okullar, orta okullar ve liseler  katılabileceklerdir.

Yarışma kapsamında toplanacak olan atıklar kullanım süresi bitmiş, atık haline gelmiş pil ve bataryalardır. Alınmış olan pil ve bataryaların kullanım süresi dolup, atık haline geldiğinde ya da etrafımızdaki evlerden fotoğrafçı, eczane gibi esnaflardan temin edilen atık pil ve bataryaların insan ve çevre sağlığının korunması amacıyla cildimiz ile doğrudan temas etmeyecek şekilde kalın karton veya plastik kaplarda biriktirerek son katılım tarihinden önce okullarda belirlenen tarihlerde okullardaki sorumlu öğretmenlere teslim edilmesi gerekmektedir.

Yarışmanın Duyurulması    

Yarışmanın okullara duyurulması Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Katılım Tarihi      

Yarışmaya katılım başlamış olup, toplanan atık pillerin en geç 30 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 17:00’ye kadar Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne (Kemerköprü Mahallesi, Bülent Ecevit Bulvarı No:45 74100 Merkez / BARTIN) gönderilmesi gerekmektedir. Son katılım tarihinden sonra intikal eden atık piller değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmaya katılım sağlayan okullardan toplanacak atık piller tutanak ile tartılarak üstü kapalı uygun bir yerde süresince depolanacak ve yarışma sonrasında TAP’a teslim edilecektir.

Değerlendirme ve Jüri    

Kampanya süresince, İlimiz genelinde en çok atık pil toplayan ilk üç okul öğrenci sayısına bakılmaksızın ödüllendirilecektir. Okullarda öğrenciler atık pilleri doğrudan ciltleriyle temas etmeden toplamalı ve okul müdürlüğünce seçilmiş olan sorumlu öğretmen nezaretinde yarışma son katılım tarihine kadar uygun görülen yerde muhafazalı, üzeri örtülmüş sızdırmaz kaplarda biriktirmelilerdir.  Yarışmanın ilk değerlendirmesini her okul kendi içinde ilgili öğretmen ve okul müdürleri ile yapacaktır. Ön inceleme sonucunda toplanan atıklar en geç 30 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 17.00’a kadar Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edilecektir.     

Ödüller    

Yarışmada dereceye giren okullara TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi) işbirliği ile Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce 05 Haziran 2018 Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde yapılacak kutlama töreninde verilecektir. Ödüller; 1.’lik ödülü:  Masa Tenisi 2.’lik ödülü:  Spor Seti ( basketbol topu, voleybol topu, futbol topu, kaleci eldiveni, antrenman yeleği vb.  3.’lük ödülü: 7 adet Satranç Seti ve Satranç Eğitim Panosu Ayrıca dereceye giren okullarımıza Çevre Beratı verilecektir.”

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam