Nevruz coşkuyla kutlandı

Bartın Ülkü Ocakları Nevruzu coşkulu bir şekilde kutlandı. Kutlamalar kapsamında nevruz ateşi de yakılırken Belediye Başkanı Cemal Akın, çekiçle demir dövdü.

Nevruz coşkuyla kutlandı Güncel

Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda Bartın Ülkü Ocaklarına bağlı gençler tarafından gerçekleştirilen ve Türk dünyasının bayraklarının taşındığı etkinlik Bartın Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisiyle başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliklere Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Milliyetçi Hareket Partisi Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik, Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Bartın İl Başkanı Bünyamin Özgüroğlu, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Bartın İl Başkanlığı tarafından Bartın Belediyesi’nin destekleri ile Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda Nevruz Bayramı kutlandı. Kutlamalar kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Akın: “Her yıl bu örf ve adetlerimizi gerçekleştireceğiz”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, bu tür etkinlikleri geleneksel hale getireceklerini ifade ederek “Bu tür etkinliklerin geleneksel hale gelmesini istiyoruz. Allah’ın izniyle de geleneksel hale getireceğiz. Her yıl bu örf ve adetlerimizi gerçekleştireceğiz. Unutulduğunda yaşanılan sıkıntıları görüyorsunuz. Bu tür etkinlikler birlik ve beraberliğin vesilesidir. Türk Milletinin bu güzel bayramını kutluyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Allah devletimize zeval vermesin.” dedi.

Özgüroğlu: “Baharın uyanış müjdesi”

Nevruzun Türklerin bahar bayramı olduğunu kaydeden Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Bartın İl Başkanı Bünyamin Özgüroğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Nevruz yeni bir gün olduğu kadar, baharın uyanış müjdesi, barış ve kardeşliğin diriliş mevsimidir. Aynı zamanda Türk-İslam alemini kuşatan binlerce yıllık kutlu bir geleneğin, birlik ve kardeşlik meşalesinin simgesidir. Nevruz huzura açılan kapı, canlanıp yeşillenen doğanın adı, sevinç ve coşkunun miladıdır.  Türk milleti Nevruzla birlikte umut dolu günlerin geleceğine inanmış, bu çok önemli kültürel mirası bugüne kadar titizlikle korumuş, dikkatle yaşatmıştır. Nevruz Türk’ün bahar bayramıdır. Böylesi bir bayramı hain emellere alet etmek isteyenlere elbette fırsat verilmemeli, bin yıllık kardeşlik çınarını zedelemek isteyen mihrak ve karanlık heveslere göz açtırılmamalıdır.

“Türk kültürünün sönmez ateşi”

Nevruz, Türk kültürünün sönmeyecek varlık ateşi, silinmeyecek beka alametidir. Türk milletinin hem ata hem de ana yurdunda baharın habercisi olarak ayrıcalıklı bir yeri bulunan Nevruz Bayramı; her zaman kardeşliğin, neşenin, coşkunun, hoşgörünün alameti olarak olagelmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Türk milletinin, Türk-İslam âleminin Nevruz Bayramını kutluyor, vatanımızın her yöresindeki aziz vatandaşlarımıza sağlık, huzur dolu ve başarılarla geçecek bir ömür diliyor, selam ve hürmetlerimi sunuyorum. Diyorum ki Nevruz Türk’tür, Turan’dır, heyecandır, hedeftir, Türkiye’nin kardeşlik ve dayanışma güvencesidir. Körükle ateş yakalı, Bakırdan dağı yıkalı, Ergenekon’dan çıkalı, Nevruz, Türk Bayramıdır.”

Geleneksel etkinlikler yapıldı

Konuşmaların ardından Bartın Belediyesi Mehter Takımı konser verdi. Etkinlikler Mas Güreşi, örse çekiç vurma, ok atma, ata binme ve çeşitli çocuk oyunları ile devam etti. Yoğun katılımın olduğu programda vatandaşlara pilav ve ayran ikramında bulunuldu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam