Makedonya Bakanı Bartın’da

Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil, Bartın’a geldi. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Kahil, bölgedeki iş adamlarının Makedonya’da yapabilecekleri yatırımlar ve iki ülkenin ticari alanda gerçekleştirebilecekleri iş birliği konularında bir dizi görüşmelerde bulundu. Bakan Kahil, Bartın OSB’de de incelemelerde bulundu.

Makedonya Bakanı Bartın’da Güncel

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası bölge iş adamlarının dünyanın farklı ülkelerinde yatırım ve ülkeler arası işbirliği konusunda girişimlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu amaçla daha önceki tarihlerde birçok ülkeye gezi programları ve bilgilendirme toplantıları düzenleyen Bartın Ticaret ve Sanayi Odası son olarak Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil’i Bartın’da ağırladı. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık’la birlikte Bartın OSB’de ziyaretler ve incelemelerde bulunan Türk asıllı Bakan Kahil daha sonra Bartın TSO binasında TSO Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya geldi.

Balık: “Makedonya yatırımlara açık bir ülke”

Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık is Bakan Kahil’in Makedonya’da ki yatırım imkanları hakkında kendilerini bilgilendirdiğini ve bölgede ziyaretlerde bulunduğunu ifade ederek, “Makedonya yatırımlara açık bir ülke. Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil’de bu kapsamda ilimize geldi. Yatırımcı arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleşen toplantıda iş adamlarımıza imkanları anlattılar. Gerçekten cazip yatırım olanakları var. Hem Valilik hem de Belediye Başkanımızla yaptığımız görüşmelerde Makedonya’ya bir ziyaret programı düzenleme kararı verdik. Şu anda pek çok büyük Türk şirketleri orada iş yapmaktalar. 150 bin civarında Osmanlı zamanından gelme Türklerin yaşadığı bir bölge. Açıkçası Makedonya’nın cezp edici bir özelliği var. Ramazan ayından sonra büyük ihtimalle bizde Makedonya’ya gitmeyi ve yatırım alanlarını yerinde görmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kahil: “Yatırımcılarla birebir görüşme fırsatı bulduk”

Bartın’da ki ziyaretleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Kahil ise, “Bartın, Karabük ve Kastamonu gibi bölgelerde ziyaretlerde bulunuyoruz. Makedonya’da yer aldığı hükümette Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapıyorum. Bu gerçekleştirdiğimiz ziyaretler resmi ziyaretler. Ziyaretlerimizin nedeni buradaki iş adamlarına ve yetkili kişilere Makedonya’da olan imkan ve yatırım olanaklarını açıklamak ayrıca ikili görüşmelerle ilişkililerimizi ekonomiye çevirme noktasında. Görüşmelerimiz Valiler, Belediye Başkanları ve TSO Başkanları nezdinde gerçekleşti. Tabi OSB alanlarını da gezerek yatırımcılarla birebir görüşme fırsatı bulduk. Bundan sonraki görüşmelerin ikinci ayağı Makedonya’da olacaktır. Çok iyi bir kaynaşma ortamı sağladık. İnanıyorum ki Bartın, Karabük ve Kastamonu gibi bölgelerden iş adamlarımız Makedonya’da yatırım yapabilirler. Tabi Makedonya’da ki iş adamlarımız da bu bölgede ticari yatırımlarda bulunabilirler.” dedi.

“Görevimiz yatırımcılara zemin yaratmak”

Bakan Kahil açıklamasının devamında Bartın OSB’de önemli yatırımcıların olduğunu gördüklerini ifade ederek, “Biz Makedonya hükümeti olarak yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlayan teşvikler veriyoruz. Devlet teşviklerinin yanı sıra her türlü yardımda da bulunuyoruz. Bizim görevimiz yatırımcılara zemin yaratmak. Tabi ki yatırım ve ihracat konusunda karar verecek olan her iki ülkenin iş adamlarıdırr.” diye konuştu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam