CHP İl ve İlçe Başkanlarından Bozdağ’a cevap

CHP Bartın İl ve İlçe Başkanları, 18. Dönem Bartın Siyaset Akademisi açılış töreninde 2019 cumhurbaşkanlığı seçimleri ve AK Parti ile MHP arasındaki seçim ittifakı üzerinden CHP ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle eleştiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yazılı bir açıklama ile cevap verdi.

CHP İl ve İlçe Başkanlarından Bozdağ’a cevap Güncel

CHP Bartın İl ve İlçe Başkanları, 18. Dönem Bartın Siyaset Akademisi açılış töreninde 2019 cumhurbaşkanlığı seçimleri ve AK Parti ile MHP arasındaki seçim ittifakı üzerinden CHP ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle eleştiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yazılı bir açıklama ile cevap verdi. CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan,  Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Amasra İlçe Başkanı Bora Işıkal, Ulus İlçe Başkanı Yaşar Yıldırım ve Kurucaşile İlçe Başkanı Hüseyin Sevim imzası taşıyan açıklamada  Türkiye’nin hem ekonomik hem de iç hem de dış politika anlamında önemli bir süreçte olduğu ifade edilerek Türkiye terör belası ile topyekün bir mücadele içinde iken insanları ayrıştırıcı ve başkalaştırıcı açıklamalardan herkesin kaçınması gerektiği söylenildi.  Açıklamada, AK Parti’nin CHP’ye çamur atarak günü kurtarma çabası içinde olduğu belirtilirken Bozdağ’ın ifadelerini  ‘talihsiz’ olarak nitelendiren CHP İl ve ilçe başkanları, şunları söyledi:

 

“Hükümetin niyetini ortaya koymaktadır”

 

“Ülkemiz, bugünlerde son derece güç şartlardan geçmektedir. Terör belası, içeride ve dışarıda ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne kast etmeyi sürdürmekte, neredeyse her gün gelen şehit haberleri yüreğimizi dağlamaktadır. Artan ekonomik sorunlarla beraber iş ve aş derdinde olan vatandaşlarımızın sofrasındaki ekmek her geçen gün küçülmekte, esnafımız siftahsız günler geçirmekte ve geçim sıkıntısı gün geçtikçe artmaktadır. Ülke olarak daha çok birlik ve beraberlik ve dayanışma içinde olmamız gerekirken böyle bir dönemde Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın açıklamaları, aslında hükümetin niyetini ortaya koymaktadır.

 

“CHP’ye çamur atma hadsizliği ile günü kurtarmaya çalışmaktadır”

 

15 yıldır tek başına iktidarda olmasına rağmen ülkemizin ve vatandaşlarımızın sorunlarına hiçbir çözüm bulamayan, sorunları daha çok derinleştiren, vatandaşlarını bölen siyasi iktidar sürekli CHP’ye çamur atma hadsizliği ile günü kurtarmaya çalışmaktadır. Şu iyi bilinmelidir ki; bu tür söylevlerin karşılığı yoktur. Dış politikada, ekonomi ve güvenlikte ülkemizi adım adım uçurumun kenarına sürükleyen bu iktidarın CHP’ye atmaya çalıştığı çamurlar da bugüne kadar tutmamıştır, bundan sonra da asla tutmayacaktır.

 

“Son derece ibret verici”

 

Sayın Bekir Bozdağ’ın bir saati aşkın süren konuşmasında Bartın ve Bartınlıların sorunlarına yer vermemesi bu açıdan son derece ibret vericidir. Çünkü CHP’ye kara çalmak, insanları ötekileştirmek işin en kolay yanıdır. Sayın Bozdağ da bu kolay yolu seçmiştir. Oysa Başbakan Yardımcılığı gibi son derece sorumlu bir koltuğu işgal edenlerin bu koltuğun hakkını verebilmesi için ülkemizin içinden geçtiği süreci de göz önünde tutarak birlik ve beraberlik mesajları vermesi, Bartın ve Bartınlıların beklediği iş ve aş olanaklarından söz etmesi gerekirdi. Sayın Bozdağ bunu yapmamıştır. Bartın’da her türlü usulsüzlüğüne göz yumduğunuz, yasal kolaylıklar sağladığınız adı belli olan firmanın maden ocağındaki 160 işçinin işine son verilmesine söyleyecek bir çift sözünüz yok mudur Sayın Bozdağ? Bu insanların yaklaşık 2.5 aydır maaş alamamalarına, evlerine ekmek götüremiyor olmalarına, eşlerinin, çocuklarının üstlerine başlarına bir şey alamayacak olmalarına neden sesinizi çıkarmıyorsunuz? Başbakan Yardımcısı olarak bu işçilerin yüreğine su serpecek bir cümleniz dahi yok mu, onların haklarını korumayacak mısınız Sayın Bozdağ?

 

“Bartın büyümüyor Sayın Bozdağ”

 

Bartın sürekli göç veriyor. 2025 yılında Bartın’ın nüfusunun bugünkü nüfusuyla neredeyse aynı; yani yaklaşık 199 bin kişi olması öngörülüyor. Bu da gösteriyor ki Bartın büyümüyor Sayın Bozdağ, Bartın gelişmiyor. Peki neden? Bugün, Bartın’ın köylerinde neredeyse mezar kazacak bir gencimiz dahi kalmadı. Çünkü gençlerimiz, umutlarını gurbet ellerde aramak için kendi memleketleri olan Bartın’ı terk etmek zorunda kalıyor. Çünkü Bartın’da iş sağlayacak, aş sağlayacak yeni fabrikalar, tesisler açılmıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz Sayın Bozdağ? Buna da mı söyleyecek tek bir sözünüz yok? Bu durumun vebali ve sorumluluğu kimde Sayın Bozdağ? Söyleyin de bizler de bilelim!

 

“Sesiniz çıkmıyor”

 

Türkiye’nin taşkömürü üretiminde tek söz sahibi olan Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun (TTK) Bartın’a olduğu kadar ülkemiz ekonomisine de katma değer sağladığı bir gerçektir. TTK müesseselerine üretim işçisi alınmadığı için kapılarını kapatma noktasına gelmiştir. Amasra’daki müessese müdürlüğüne neden yıllardır üretim işçisi alınmıyor? Bartın’ın iş kaynağı, aş kaynağı göz göre göre kapatılarak, birilerine peşkeş çekilmeye çalışılıyor. Ama Başbakan Yardımcısı olarak sizin sesiniz çıkmıyor Sayın Bozdağ? Bu kurumun kapanmasına razı olacak mısınız? ‘Hayır, biz TTK’ya üretim işçisi alacağız, kurumu kalkındıracağız, kapatmayacağız!’ diyebiliyor musunuz Sayın Bozdağ?

 

“Esnaf ve sanatkarlar banka kredileri ile hayata tutunmaya çalışıyor”

 

Ticaretini sürdürebilmek, evinin geçimini sağlayabilmek için bin bir çaba harcayan küçük esnafımız, sanatkarımız siftah dahi yapamadan dükkanlarını kapatıyor. Esnaflarımızın, sanatkarlarımızın boğazlarından geçen lokma her geçen gün küçülüyor. Borç içindeki esnaf ve sanatkarlar banka kredileri ile hayata tutunmaya çalışıyor. Bunu görüyorsunuz, biliyorsunuz ama esnafın feryadını duymuyorsunuz. Esnaf ve sanatkarlarımıza, verecek bir müjdeniz de mi yok Sayın Bozdağ? Emekli vatandaşlar yoksulluk sınırının altındaki maaşlarıyla geçinemiyor. Emekli vatandaşlarımıza bir mesajınız, bir müjdeniz yok mu Sayın Bozdağ? Yoksa bu konu da mı sizi alakadar etmiyor?

 

“Bartınlı üvey evlat mı ki, sürekli cezalandırılıyor?”

 

Bartınlı üvey evlat mı ki, sürekli cezalandırılıyor? Ülkemizin göz bebeği, doğa harikası Ecdad yadigarı Amasra’ya termik santral bacalarının dikilmesine göz yumuyorsunuz Sayın Bozdağ?

Bartınlılar sizden, hükümetinizden işte bu soruların gerçek yanıtlarını bekliyor. İş arayıp bulamayanlara, işine son verilenlere, evine ekmek götüremeyen işçilere,  üreticilere, esnafa, emeklilere, gurbet ele giden evladının yolunu gözleyenlere söyleyecek bir çift sözünüz yok mu Sayın Bozdağ? Siz bırakın Sayın Cumhurbaşkanına pehlivan övgüleri düzmeyi de, önce bunların hesabını milletimize bir verin Sayın Bozdağ! Eğer konuşmanızda bu soruların gerçek cevaplarını vermiş olsaydınız, emin olun Bartınlıların teveccühünü, sevgilerini kazanmış olurdunuz.

 

“Bu sorulara yanıt verin”

 

Sayın Bozdağ, konuşmanızda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü de hatırlamanız da aslında ikiyüzlü bir politikanın ürünüdür. Daha düne kadar ‘Kurtuluş Savaşı’nda Yunan galip gelseydi’ diyen, Atatürk büstlerini kastederek ‘Heykellerin köpek leşi gibi yerlerde sürüklendiğini göreceksiniz’ diyen bir meczubu tarih hocası olarak seçip, ülkemizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden, onu cesaretlendiren kimlerdi Sayın Bozdağ? Siz bırakın Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP ile uğraşmayı da bu sorulara yanıt verin. İktidarınızın Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet ile her alanda hesaplaştığını, onun manevi varlığını ve mirasını unutturmak için her türlü ucuz politikalar peşinde koştuğunuzu aklı başında olan herkes bilmektedir. Şu iyi bilinmelidir ki, ülkemizin kurucusu Büyük Önder Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetimiz, çok büyük reformlar gerçekleştirmiştir. Bugün bizlere düşen en önemli görev, siyasi iktidarın sistemi değiştirme uğraşına ve çabalarına izin vermeden, ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için yılmadan çalışmaktır. Atatürk’ün bizlere emanet olarak bıraktığı eserler ulusumuzun kalbinde sonsuz bir sevgiyle yaşayacak, fikirleri ile yaktığı meşale, her zaman yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. CHP; ülkemizin kurucusu Atatürk’ün gösterdiği hedeflere, O’nun açtığı yoldan 94 yıldır kararlılıkla yürümektedir. Biz CHP’liler bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde, Atatürk’ün izinde; vatanımıza, milletimize, bayrağımıza, demokrasimize bağlı insanlar olarak çalışmaya, üretmeye ve kurucu değerlerimize sahip çıkmaya kararlıyız.”

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam