Bartın’da kapya devri başlayacak

Bartın’da Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri kapsamında alternatif sebze üretiminin arttırılması ve teşvik edilmesi amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca geliştirilen ve tescil edilen, ekonomik getirisi yüksek olan kapya üretimini özendirici bir noktaya taşımayı ve sebze alanları içerisindeki üretim alanlarını arttırılmasının sağlanması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Bartın’da kapya devri başlayacak Güncel

Bartın’da Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri kapsamında alternatif sebze üretiminin arttırılması ve teşvik edilmesi amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca geliştirilen ve tescil edilen, ekonomik getirisi yüksek olan kapya üretimini özendirici bir noktaya taşımayı ve sebze alanları içerisindeki üretim alanlarını arttırılmasının sağlanması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube müdürü Emine Sancar, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü G. Merve Şen Kul ile ilgili teknik personeller katıldı.

Kapya üretiminin getirisi yüksek

Toplantıda proje hakkında konuşan Müdür Bayram; projenin Bartın için hayırlı olmasını dileyerek; kapya üretiminin küçük alanlarda getirisi yüksek özelliğe sahip olmasından dolayı Bartın sebze yetiştiriciliği açısından önemli olduğunu söyledi.  Bu projenin Bartın’ın  kapya biber üreticiliğinin gelişimine ve ekonomisine katkı sağlayacağını ifade eden Bayram  projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 

50 çiftçi bilgilendirilecek

Abdulsetter Bayram projeyle ilgili şu bilgileri de verdi:

“Bartın’da  uygulanacak proje de kullanılacak "Yalova Yağlık 28" kapya biber çeşidi, 1983 yılında islah edilmiş, meyveleri 20 gram ağırlığında, meyve eti 4,8 mm kalınlığında ve koyu kırmızı renkli, Ortalama verimi 4 ton/da'dır. Bartın’da 17 bin  414 dekar sebze üretiminin 1.740 metrekaresini kapya biberi üretimi oluşturmaktadır. Proje kapsamında Enstitü uzmanlarının da katılımlarıyla toplam 50 çiftçiye kapya yetiştiriciliği ile ilgili gerekli bilgilendirme toplantısı yapılacak olup proje demonstrasyon, tarla günü, Çanakkale'ye çiftçi inceleme gezisi faaliyetlerini içermektedir.

3 farklı bölgede adaptasyonuna bakılacak

Bu projeyle çiftçilere daha verimli tarım için yöntem ve kaynak sağlamanın yanında yeni teknolojileri kullanarak teknik destek verilmesi, geliştirilen çeşitlerin üstün özelliklerinin üreticilere uygulamalı olarak gösterilmesi ve kaynakların daha etkin kullanabilmesini amaçlanıyor. İl Müdürlüğümüz tarafından projelendirilen çalışmaya göre; Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescilli Yalova Yağlık 28 Kapya Biber çeşidi üretilmesinin teşvik edilmesi ve damla sulama sistemi kurularak ilimizin 3 farklı bölgesinde adaptasyonu hakkında bilgi edinilmesi hedefleniyor.”

Daha sonra proje sorumlusu Şube Müdürü Emine Sancar tarafından projenin hazırlanış ve kabul aşamaları hakkında kısaca bilgi verildi. Ardından proje teknik sorumlusu Dilek Karaaslan yaptığı sunumla proje hakkında teknik bilgi verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam