Seçim ittifakı yasalaştı

AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi de içeren 26 maddelik ortak kanun teklifi, sabaha kadar süren çalışmanın ardından Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Saatlerce süren meclis çalışmalarına katılan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yasalaşan seçim ittifakını sosyal medyadan “Seçim ittifakı ve seçim güvenliğine ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifinin görüşmelerini 20 saat kesintisiz bir çalışmanın ardından yasalaştırdık. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun” sözleriyle duyurdu.

Seçim ittifakı yasalaştı Güncel

TUNÇ: “ÜLKEMİZ VE MİLLETİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN”

AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi de içeren 26 maddelik ortak kanun teklifi, sabaha kadar süren çalışmanın ardından Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.  Meclis, AK Parti ve MHP'nin ortak kararıyla sabaha kadar çalışırken yasa siyasi partilerin ittifak yaparak seçime girmelerine imkan veriyor. Yasa gereği  Bir parti aynı anda bir partiyle ittifak yaparken diğer partiyle ortak liste hazırlayarak seçime girebilecek. Peki yasalaşan seçim ittifakı içerisinde neler yer alıyor?

İttifakın oyu yüzde 10'u geçerse partilerin her biri barajı geçmiş olacak

İttifakın oyu yüzde 10'u geçerse ittifak yapan partilerin her biri barajı geçmiş olacak.  İttifak yapacak partiler, seçim takviminin başlamasından itibaren en geç 7 gün içinde genel başkanların imzaladığı protokolü Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verecek. Seçim ittifakı yapan partiler oy pusulasında ittifak başlığı altında kendi isim ve amblemleriyle yer alacak. İttifaka, partilerden birine veya her ikisine de mühür basılan pusulalar geçerli sayılacak.

Oy pusulaları aynı zarfa koyulacak

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy pusulaları aynı zarfa koyulacak. Önce Cumhurbaşkanlığı seçimi oyları sayılacak. Mühürsüz zarf ve oy pusulaları, YSK filigranı taşımaları durumunda geçerli kabul edilecek.

Sandıklar taşınabilecek

YSK, gerekli gördüğü hallerde sandıkların taşınmasına ve sandık bölgelerinin birleştirilmesine karar verebilecek. Vatandaşların çağrısıyla kolluk kuvvetleri sandık çevresinde güvenlik önlemi alabilecek. Aynı binada oturan seçmenler aynı seçim bölgesinde kalmak şartıyla farklı sandık bölgelerine kayıt yaptırabilecek. 

Yatağa bağlı durumdaki seçmen evde oy kullanabilecek

YSK, sandık kurulu başkanlarını, kamu görevlileri arasından kura ile belirleyecek. Yasayla ayrıca, seyyar sandık kurulları oluşturulacak. Hastalığı veya engeli nedeniyle yatağa bağlı durumdaki seçmen, evlerinde oy kullanabilecek. Mahalli idarelerde seçilme yaşı 18'e indirilecek.

Yasa Cumhurbaşkanının onayına sunulacak

Meclisten geçerek yasalaşan seçim ittifakının önümüzdeki günlerde onay için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne gelmesi bekleniyor. Erdoğan’ın onaylaması halinde ise yasa Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Tunç: “Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun”

Meclis Genel Kurulunda saatlerce süren yasa çalışmalarına katılan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yasalaşan seçim ittifakını sosyal medyadan “Seçim ittifakı ve seçim güvenliğine ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifinin görüşmelerini 20 saat kesintisiz bir çalışmanın ardından yasalaştırdık. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun” sözleriyle duyurdu.

Partiler, seçim takviminin başlamasından itibaren  7 gün içerisinde YSK’ya başvuracak

Yine sosyal medyadan seçim ittifakıyla ilgili maddeleri ana hatlarıyla aktaran Tunç şu ifadelerde bulundu:

 “Seçimlere ittifak yaparak katılma kararı alan siyasi partilerin seçim ittifakı yapabilmesine imkan tanıyan düzenlemeyi de içeren 26 maddelik kanun teklifi Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Seçimlere ittifak yaparak katılma kararı alan siyasi partilerin seçim takviminin başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde ittifak protokolü ile YSK’ya başvurmaları gerekecek. İttifakın aldığı oy oranı yüzde 10’u geçmesi halinde ittifak yapan partilerin her biri barajı geçmiş olacak. milletvekili sayısı ittifak yapan partiler arasında aldıkları geçerli oy sayısı esas alınarak paylaşılacak.

İttifak yapan siyasi partiler oy pusulasına yan yana yer alacak

İttifak yapan siyasi partiler oy pusulasına yan yana yer alacak. Belirlenen unvan yazılacak. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde oy pusulaları ayrı zarfa konulacak. İttifak alanı içerisinde “Evet” mührünün her iki siyasi partiye ayrılan alana basılması taşması halinde oy geçerli kabul edilecek. Sandık sonuç tutanağında ittifakların her birinin aldığı ortak oyların sayısı ayrı ayrı gösterilecek. Yerel seçimlerde de seçilme yaşı 18’e indirilecek. Seçime katılan bir partinin üyesi başka bir siyasi parti tarafından aday gösterilebilecek. Milletvekili seçilebilmek için aranan “askerlik hizmetini yapmış olma şartı” askerlikle ilişiği olmama” şeklinde değiştirildi. Oy zarfları üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu amblemi yer alacak şekilde filigranlı kağıtlar hazırlanacak. Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen söz konusu filigran, amblem ve ilçe semin kurulu mührü bulunan zarflar geçerli sayılacak.”

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam