Çorbacı ve kokoreççilerin kapanış saati değişiyor

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan’la birlikte Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. ziyarette Yalçınkaya, Özkan’a görevinde başarılar dilerken odanın çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Barış Özkan ise Bartın’da çorbacı, kokoreççi, çiğköfteci gibi daha çok gece iş yapan esnafların kapanış saatlerinin 03.00 olacağını söyledi.

Çorbacı ve kokoreççilerin kapanış saati değişiyor Güncel

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan’la birlikte Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. CHP İl Başkan Yardımcısı Sabri Aktaş ve Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’nın da yer aldığı ziyarette Yalçınkaya, Özkan’a yeni görevinde başarılar diledi. Esnafı temsil etmenin onurlu bir görev olduğunu ifade eden Rıza Yalçınkaya, “İnşallah güzel çalışmalar yaparsınız. Böyle bir görev onurlu bir görev. Esnafı temsil etmek, onların sözcüsü olmak, sorunlarını, sıkıntılarını kamuoyunda dile getirerek o sorunların çözümü için çalışmalar yapmak, birlik ve beraberliği dayanışmayı sağlamak çok güzel. İnşallah bu görevi de layıkıyla yerine getirirsiniz. Bu konuda size güveniyoruz. Başarılı olacağınıza inanıyoruz” dedi.  

Özkan: “Personel sayımızı 2’ye çıkardık”

Rıza Yalçınkaya ve beraberindekilerine Odanın çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren  Bakkallar ve Bayiler Esnaf  Odası Başkanı Barış Özkan ise şunları söyledi:

“Biz ilk etapta odamızla üyeleri arasında bir bağ kopukluğu olduğunu gördük. Üyelerimizin sorunları var ama odamızın da üyelerinin bu sorunlarıyla ilgilenmediğini gördük. Seçime giderek eksikliklerle başladık. Üyelerimize ulaştığımızda üyelerimizin odanın seçimi olacağından bile haberi yoktu. Bugüne kadar 50 kişiyle hep seçimler yapılmış. Üyeler sadece aidatlar için aranmış ya da bunlar için sıkıştırılmış. Ya da üyelere sen önce aidatlarını öde sonra senin işini hallederiz denmiş. Bizde bu seçim süreci içerisinde üyelerimizi dolaşırken onların şikayetlerini ve taleplerini dinledik. Bize ilk söyledikleri şey personel sayımızdı. Personel sayımızı hemen 2 yaptık.

“Üyelerimizin yüzde 50’si kurumlarla mahkemelik”

Mevcut odamızın yeriyle ilgili şikayetler yaptı. Yerini hemen değiştirdik ve daha merkezi noktaya taşıdık. Odalarımızın üyelerinin yüzde 50’si devletin resmi kurumlarıyla mahkemelik durumda. Bu nedenle odamız için bir avukatla görüşmelerimiz var. Odamıza bir hukuk danışmanı kazandırmak istiyoruz. Muhasebe anlamında zaten ciddi destekler veriyoruz. 784 mevcut üyemiz var. Bu üyelerimiz içerisinde sadece bakkallar yok 12 adet meslek grubu var. Bunların bir kısmının muhasebesini ve sigortalarını biz tutuyoruz.

“Daha çok gece iş yapan esnafın kapanış saatini 03.00’a çekiyoruz”

Göreve geldiğimiz günden beri de bir takım problemleri çözmek için çalışıyoruz. Şehirde yaklaşık 1,5 aydan beri kapatmayla ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Bununla ilgili Belediye Başkanımız ve Emniyet Müdürümüzle bir görüşme yaptık. Çorbacı, kokoreççi ve çiğ köfteci arkadaşlarımız gece saatlerinde iş yapan arkadaşlarımız. Ve şehrimizde 16 bin öğrencimiz var. Biz bu çalışmaları yaparken esnafımızdan ziyade halkımızın da ihtiyaçlarını düşünerek yola çıkıyoruz. Ne vatandaşımız ne de esnafımız zarar görsün. Gece kapanış saatlerini şimdi 03.00’a çekiyoruz. Arkadaşlarımız da yasal saatleri aşmamak şartıyla kendilerine verilen süre içerisinde çalışmalarına devam edecekler.”

Özkan ayrıca ziyaretleri için Yalçınkaya ve beraberindekilere teşekkür de etti.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam