Erkan: “Halkımız doktoruna sahip çıkmalı”

CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan bir mesaj yayımlayarak sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutladı. Mesajında sağlık çalışanlarına yönelik şiddette değinen sorunun temelinde ise sağlıktaki dönüşüm programının olduğunu söyledi.

Erkan: “Halkımız doktoruna sahip çıkmalı” Güncel

CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan bir mesaj yayımlayarak sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.  Ülkemizde 14 Mart’ın II. Mahmut döneminde Modern Tıp Eğitiminin başlangıç günü olduğunu ifade eden Erkan, “ Ülkemizde 14 Mart 1827, II. Mahmut döneminde Modern Tıp Eğitiminin başlangıç günüdür.  İlk tıp bayramı 14 Mart 1919’da, işgal altındaki İstanbul’da, İşgal güçlerine tepki olarak tıp öğrencileri tarafından kutlanmıştır.1929-1937 yılları arasında Tıp Bayramı 12 Mayısta,  1937’den sonra   tekrar 14 Mart günlerinde geleneksel olarak kutlanmaktadır. Tıbbın babası kabul edilen Hipokrat; “ Tıp bir sanattır.” “ Hem de ondan insanlık sevgisinin kopamadığı çok zor bir sanat.” demiştir.” Dedi.

“Hasta-hekim ilişkisi bozulmuş halde”

Toplum olarak öfke ve şiddeti ve bir çözüm aracı olarak görmeye başladığımızı dile getiren Erkan, “Toplum olarak değiştik. Öfke ve şiddeti bir çözüm aracı olarak görmeye başladık. Sorun sadece sağlıkçıya yönelik şiddet değil,  bu genel bir sorunun hastanelerdeki yansıması. Ancak nasıl kadına yönelik şiddet ayrı ele alınması gereken bir konu ise, sağlıkçıya yönelik şiddet de öyle. Halkımız doktoruna  sahip çıkmadığı sürece sorun bir gün gelip farklı bir açıdan kendisine yansıyacaktır. Şiddeti ortaya çıkaran faktörlerde şiddetin nedeni konusunda sağlıkta dönüşüm programının etkisi var. Performans sistemi, hastalara ayrılan sürenin 5 dakika olması, sağlığın ticarileşmesi gibi faktörler hasta hekim ilişkisini bozmuş halde” şeklinde konuştu.

“Kaliteli, mutlu bir yaşamın ana koşulu sağlık”

Kaliteli, mutlu bir yaşamın ana koşulunun sağlık olduğunu kaydeden Erkan, “İnsanların kaliteli, mutlu bir yaşam sürmelerinin ana koşulu sağlıklı bireyler olmalarından geçmektedir. Sağlıklı toplum olabilme yolunda var gücüyle çalışan, insanlığa nitelikli yaşam sunmayı amaç edinen, önce insan ilkesi ile gece gündüz özveri ile çalışan tüm hekim arkadaşlarımızın, sağlık hizmetlerinin her alanında fedakarca çalışan tüm sağlık personelinin bayramını kutlar, mutluluklar dilerim” ifadelerinde bulundu.

 

 

    

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam