Yalçınkaya Tıp Bayramını kutladı

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, bir mesaj yayımlayarak sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutladı. Yeni teknoloji ve yöntemlere sahip eğitim ve araştırma hastanelerinin il bazında yaygınlaştırılmasını sağlaması gerektiğini ifade eden Yalçınkaya bu nedenle hastalar kadar sağlık çalışanlarının da mağdur olduğunu söyledi.

Yalçınkaya Tıp Bayramını kutladı Güncel

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya,  bir mesaj yayımlayarak sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutladı. Sağlıklı bir yaşamın her insanın en temel hakkı olduğunu ifade eden Yalçınkaya, “Mutlu ve sağlıklı bir yaşam, her insanın en temel hakkıdır. Bu hakkı tüm vatandaşların tam ve etkin olarak kullanabilmesi ve sağlık hizmetlerinin kalitesi, bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en temel göstergelerinden biridir. Sağlık çalışanı ve doktoru mutsuz olan bir ülkenin hastası da mutlu olamaz.  Siyasi iktidarın sağlık alanındaki yanlış politika ve uygulamaları nedeniyle ülkemizde hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız ve vatandaşlarımız büyük sorun ve sıkıntılar yaşamaktadır. Son yıllarda tıp ve sağlık alanında verilen eğitimin kalitesi düşmüş, çağdaş ve bilimsel temelden uzaklaşılmıştır. Sağlık hizmetlerinde yaşanan ve biriken sorunların sorumlusu olarak hekimler ile sağlık çalışanlarının gösterilmesi nedeniyle vatandaşlar ile sağlık çalışanları sürekli karşı karşıya gelmekte, sağlık çalışanları sürekli hedefe konulmaktadır. Bu sebeple sağlık personeline yönelik şiddet artmış, çalışma koşulları da bozulmuştur” dedi.

“Eğitim ve araştırma hastaneleri yaygınlaştırılmalı”

Sağlık hizmetinde özellikle büyük şehirlerde sunulan olanaklarından küçük illerde yaşayan vatandaşların yeterince faydalanamadığını dile getiren Yalçınkaya, “Sağlık hizmetinde özellikle büyük şehrimizde sunulan olanaklarından, küçük illerde yaşayan vatandaşlarımız yeterince faydalanamamaktadır. Bu durumda, küçük şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız, gerekli hizmeti almak amacıyla büyük şehirlere gitmekte, bu da vatandaşlarımıza maddi ve manevi yük ve külfetler getirmektedir. Bu nedenle tam donanımlı, her türlü gerekli müdahaleyi zamanında yapmaya olanak sağlayacak yeni teknoloji ve yöntemlere sahip eğitim ve araştırma hastanelerinin il bazında yaygınlaştırılmasını sağlamak öncelikli politikalar arasında yer almalıdır” şeklinde konuştu.

“Sağlık çalışanları da hastalar kadar mağdur”

Sağlık çalışanlarının en az hastalar kadar mağdur olduğunu kaydeden Yalçınkaya son olarak

“Tüm bu sorunlar nedeniyle, hastalarına yeterli zaman ayırarak, nitelikli sağlık hizmeti vermek amacıyla gece gündüz demeden emek veren sağlık çalışanlarımız da en az hastalarımız kadar mağdur durumdadır. Sağlık çalışanlarımızın mağduriyetlerine son vermek, sağlığımızı emanet ettiğimiz ve “önce insan” anlayışını kendisine ilke edinen, fedakar sağlık çalışanlarına olan borcumuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle, insanlığa daha sağlıklı ve mutlu hayat sürdürmeyi amaç edinen, büyük bir özveriyle dünyanın en zor ancak en onurlu görevini yerine getiren yüreği insan sevgisiyle dolu tüm doktorlarımızın ve sağlık personelimizin 14 Mart Tıp Bayramını kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” ifadelerinde bulundu.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam