Süt üretimi arttı, yumurta üretimi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bartın’ında içinde yer aldığı Batı Karadeniz Bölümünün yaygın faaliyetleri arasında yer alan süt ve süt ürünleri üretimi ve kümes hayvancılığı üretimi ocak verilerini yayımladı. Buna göre ülke genelinde ticari süt işletmelerince ocak ayında 845 bin 191 ton inek sütü toplanırken tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.

Süt üretimi arttı, yumurta üretimi azaldı Güncel

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bartın’ında içinde yer aldığı Batı Karadeniz Bölümünün yaygın faaliyetleri arasında yer alan  süt ve süt ürünleri üretimi ve kümes hayvancılığı üretimi ocak verilerini yayımladı. Buna göre ülke genelinde ticari süt işletmelerince ocak ayında 845 bin 191 ton inek sütü toplanırken tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.  Toplanan inek sütü miktarı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 arttı.

İçme sütü üretimi arttı

Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 178 bin 400 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,1 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 60 bin ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 616 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 90,9 arttı.

Yoğurt ve ayran üretimi arttı

Yoğurt üretimi 93 bin 535 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 arttı. Ayran üretimi ise 52 bin 965 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,1 artış gösterdi. Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 arttı.

Yumurta üretimi ocak ayında azaldı

Tavuk yumurtası üretimi ise ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 arttı. Kesilen tavuk sayısı 104 milyon, kesilen hindi sayısı ise 464 bin adet oldu Kesilen tavuk sayısı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 arttı. Ocak ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 36,2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,4 arttı.

 181 bin 481 ton tavuk eti üretildi

Tavuk eti üretimi 181 bin 481 ton, hindi eti üretimi ise 5 bin  225 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,2 arttı. Ocak ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 14,1 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 87,1 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 arttı.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam