Derecik bağlantı yolu yapılıyor

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, sağanak yağışlar nedeniyle Kirazlıkköprü Barajındaki suların yükselmesi dolayısıyla yolları sular altında kalan Derecik Mahallesini ziyaret etti. Mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini yerinde dinleyen Tunç, ayrıca başlatıla yol çalışmalarını da inceledi.

Derecik bağlantı yolu yapılıyor Güncel

Kirazlıkköprü Barajı havzasında kalan Abdipaşa Beldesine bağlı  Derecik Mahallesi, geçen hafta il genelinde etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle barajda suların yükselmesinden dolayı selle karşı karşıya kalmıştı. Mahallenin bir kısmında kamulaştırılan ancak boşaltılmayan evler sular altında kalırken mahallenin ana yoldan yukarıda kalan kısmı da sel tehlikesiyle karşı karşıya gelmişti. Mahallenin bu kısmında anayolla mahalle arasında kalan 300 metrelik kısım sular altında kaldığı için mahallenin Abdipaşa ve Bartın’la ulaşımı kesilmiş, aynı zamanda köyde elektriklerde gitmişti.

20 kilometrelik dağ yolu iyileştirilmişti

Yetkililer ise yaklaşık 220 kişinin yaşadığı mahallenin Abdipaşa ve Bartın’la bağlantısını sağlayabilmek için dağdaki 20 kilometrelik yolda iyileştirme çalışmaları yapmış ve Derecik Mahallesinin Abdipaşa ile bağlantısı bu yoldan sağlanmaya çalışılmıştı. Mahalledeki elektrik sorununu çözebilmek içinde mahalleye jeneratör ulaştırılmıştı.

Köylülerle anayolla bağlantı yolu istemişlerdi

Ancak mahalle sakinleri köylerinde yaşadıkları bu ulaşım ve elektrik sorununa tepki göstermişti. Derecik Köyü Sakinlerinden Şaban Aydoğan, Taner Turgut ve Barış Aksu, dağ yolunun iyileştirilmesine rağmen yağmurlardan dolayı otomobil ve yaya gidilemeyecek duruma geldiğini ancak arazi araçlarıyla yolun kullanılabileceğini ifade ederek yetkililerden  sular altında kalan 300 metrelik mesafe ile köyün anayolla bağlantısının yapılmasını istemişti.

Tunç, Derecik Mahallesini ziyaret etti

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez’le birlikte bu hafta sonu Derecik Mahallesini ziyaret etti. Mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini yerinde dinleyen Tunç, başlatılan yol çalışmalarında yerinde inceledi.

Yolun 2 haftada bitirilmesi planlanıyor

Bağlantı yolu çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Tunç, daha önce mutabakat sağlanamayan birkaç kişiyle mutabakat sağlandığını ve yolda kamulaştırma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Tunç, bağlantı yolunun 2 hafta gibi sürede bitirilmesinin planlandığını kaydetti.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam