TOKİ öğrencileri kent kültürünü tanıdı

TOKİ İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Ali Özdemir ve sınıf annesi Özgür Karaca’nın eşliğinde Bartın Kent Müzesi’ni VE Gazhane Kültür Parkı’nı ziyaret etti. Minikler son olarak Umut Cafe’de mola vererek günün yorgunluğunu attı.

TOKİ öğrencileri kent kültürünü tanıdı Güncel

 

Nurdan Eroğlu

 

TOKİ İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Ali Özdemir ve sınıf annesi Özgür Karaca’nın eşliğinde Bartın Kent Müzesi’ni ziyaret ettiler. 27 Ocak’ta kapılarını açan Bartın Belediyesi Kent Müzesi’ni ziyaret eden öğrenciler, hem 4000 yıllık geçmişi bulunan Bartın tarihini, kültürel değerlerini yakından incelediler hem de Müze Görevlisi Rehber Aytaç Erbil’den eserler hakkında bilgi aldılar.

Müzede 2 bin eser sergileniyor

1885 yılında Rüştiye Mektebi olarak açılan, 1924-1947 yılları arasında Cumhuriyet Mektebi, 1953-2008 yılları arasında da Bartın Belediyesi Binası olarak hizmet veren Hükümet Caddesi’ndeki tarihi bina Bartın Belediyesi tarafından restore ettirilerek Kent Müzesi olarak Bartın’a yenide kazandırıldı. 27 Ocak’ta kapılarını açan ve yaklaşık 4 milyon liraya mal olan 2 katlı Kent Tarihi Müzesi’nde Bartın’ın siyasi, ekonomik ve kültürel tarihiyle ilgili 2 bin eser sergileniyor.

Öğrenciler kent kültürünü tanıdı

Kent Tarihi Müzesi’nin 300 metrekare olan zemin katında Bartın’da Yeraltı Zenginlikleri, Milli Mücadele Yıllarında Bartın, İlimizin Kronolojik Tarihi, Şehitler Bölümü, İlimizde Görünen Nadir Canlılar, Doğal Afetler ve Ulaşım konuları hakkında çeşitli bilgiler fotoğraf, pano ve kioslarla ziyaretçilere anlatılıyor.  405 metrekare büyüklüğe sahip olan üst katta ise Bartın Ticaret Hayatı, Bartın’da Gemi Yapımı, Madencilik, Eski Tarihi Esnaflar, Tarihi Bartın Çarşısı, El Sanatları, Kadınlar Pazarı, Bartın’da Mimari Yapı, Bartın Siyasi Tarihi,  Bartın Eğitim ve Sağlık Tarihi, Turizm Bölümü, Spor Tarihi, Basın, Yayın İletişim Tarihi, Kültür Sanat Bölümü ve Bartın Mutfak Kültürü hakkında kioslar, maketler, panolar, fotoğraflar yer alıyor.

Yorgunluklarını Umut Cafe’de attılar

Öğrenciler Müze gezisinin sonrasında ise Gazhane Kültür Parkı’nı gezerek Ahmet Güldür tarafından yapılan Bartın evleri maketlerini incelediler.  Gezilerin sonrasında da Umut Cafe’ye geçen öğrenciler geziden duydukları memnuniyetleri dile getirerek hem günün değerlendirmesini yaptılar hem de yorgunluklarını attılar.

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam