BARAJDA SULAR YİNE YÜKSEK

Birkaç gündür devam eden sağanak yağışlar dolayısıyla su seviyesi yükselen Kirazlıkköprü Barajı’nda su seviyesinin 24 saatte 1,5 metre çekildiği ifade ediliyor. Barajda su tahliyesi boşaltma tünelinden ve savaklardan yapılırken suyun aktığı 4 savakta kapakların olmaması dikkat çekti. Su seviyesinin yükselmesinden dolayı elektrik ve ulaşım sorunu yaşayan Derecik Köyü’nde ise köy sakinleri sorunların devam ettiğini söyledi.

BARAJDA SULAR YİNE YÜKSEK Güncel

Birkaç gündür devam eden sağanak yağışlar dolayısıyla su seviyesi yükselen Kirazlıkköprü Barajında su seviyesi yüksekliğini korumaya devam ediyor. Çarşamba günü baraj havzasında su seviyesinin 24 saatte 1,5 metre geri çekildiği ifade edilirken dünde sağanak yağışlar Bartın genelinde devam etti. Barajda su tahliyesi hem boşaltma tünelinden hem de savaklardan yapılıyor. Barajda bulunan 2 tünelden birinde suyun 3’te 1 oranında aktığı görülürken 4 savakta ise kapakların olmaması dikkat çekiyor. Baraj görevlileri kapakların yağmur dolayısıyla takılamadığını ifade ederken dünde devam eden sağanak yağışlardan dolayı barajda su seviyesinin yeniden yükseldiği dile getirildi.

Evler 16 Mart’a kadar boşalacak

Diğer taraftan Derecik Köyü’nün baraj havzasında kalan aşağı kısmında evleri kamulaştırılan vatandaşlar birer birer evlerini boşaltıyor. Devlet Su İşleri evlerinin boşaltılmasının ardından  bölgede yıkım işlemini gerçekleştirilecek. Vatandaşların ise evlerinin 16 Mart’a kadar boşaltması gerekiyor.

18 ev yıkılacak

Derecik Köyü Muhtarı Necmi Alkız bu kapsamda 18 evin yıkılacağını söyledi. Süre uzatımının yapılmadığını dile getiren Alkız,  “Köyümüzde şuanda baraj havzası içerisinde kalan ve kamulaştırılan evler şuanda boşaltılıyor. Daha sonra Devlet Su İşleri tarafından evlerin yakımı gerçekleştirilecek. 18 ev yıkılacak. 16 Mart’a kadar evlerin boşaltma işlemi yapılacak. Süre uzatımı yapmıyorlar. Mecburen insanlar yağmurda evleri boşaltıyor” dedi.        

“Elektrik direkleri buradan taşınmadı”

Boşaltılan evlerdeki vatandaşların 4 gün öncesine kadar elektrik faturalarını ödediklerini belirten Alkız, “ Boşaltılan evler kamulaştırılan ve vatandaşların parasını aldığı evler. 4 gün öncesine kadar da zaten bu evlerin elektrik su faturaları dahi ödendi. Elektrikler kesilmedi. Çünkü elektrik direkleri buradan taşınmadı” şeklinde konuştu.

Elektrik ve ulaşım sorunu devam ediyor

2-3 mahallede halen daha elektriklerin olmadığını kaydeden Necmi Alkız, “2-3 mahallemize halen daha ulaşılamıyor ve halen daha elektrikleri yok. Bu mahallelere jeneratör kuruldu. Ama köylülerimizin gıda yardımcı açısından bir sıkıntıları yok. Kaymakamımız sağ olsun her gün gıda yardımı yapıyor.  Yaklaşık orada 220 kişi sular yükselince mahsur kalmıştı. Yol olmadığı için ulaşılamıyordu. Orman yolundan yol açıldı. Şuanda oradan o köylere ulaşım sağlanıyor. İlk gün ise ambulans yolda battığı için köyde hastaya ulaşılamadı” ifadelerinde bulundu.

Elektrik ve yol bağlantısı yapılmadan mı baraj açıldı?

Derecik Köyü Sakinlerinden Şaban Aydoğan, Taner Turgut ve Barış Aksu da anayolla köyleri arasındaki mesafenin 300 metre olduğunu dile getirerek bu mesafe sular altında kaldığı için 20 kilometrelik dağ yolundan Abdipaşa’ya ulaşabildiklerini söyledi. Barajda su tutulmaya başlamadan önce bu 300 metrelik mesafe üst yolla anayola bağlanmadığı için bu sorunu yaşadıklarını kaydeden köylüler, elektrik bağlantısı ve yol yapılmadan barajın açıldığını iddia etti.

Köyle anayol arası 300 metre

Bağlantı yolunun biran önce yapılmasını ve elektrik sorununun de çözülmesini isteyen köylüler sıkıntılarını şöyle anlattı:

“Suyla kaplı alan yaklaşık 300 metre. Ana yolla köyümüzün bağlantı yolu arasındaki mesafe bu kadar. Ama bu mesafe suyla kaplı olduğu ve yolumuz olmadığı için anayola buradan ulaşamıyoruz. Dağ yolundan yol açıldı. Açılan yolun Abdipaşa’yla mesafesi ise tam 20 kilometre. Yani biz Bartın’a bu 300 metreyi geçmek yerine 20 kilometre dağ yolundan gidip toplam 42 kilometre yol gittikten sonra ulaşabiliyoruz.

“Üst geçitle bağlansaydı bu sorunu yaşamayacaktık”

Ama köyümüzün yolu anayolla üst geçitle bu 300 metrelik mesafeden bağlanmış olsaydı Bartın’a 20 kilometrede ulaşabilecektik. Şimdi ise dağ yolu açıldı ama çamurdan dolayı o yolu zor çıkıyoruz. Arabayla çıkmak yada yaya gitmek zaten mümkün değil. Yaya gidersek tarlalardan geçip anayola çıkıyoruz.  Yol açıldı ama çamurdan dolayı arazi araçları ancak yo yoldan gidebiliyor. Bağlantı yolu için şuanda makine çalışıyor ama tek makine çalışıyor. Tek makineyle bu bağlantı yolu 1 ayda ancak olur. İşe gidenlerimiz bile tarlalardan yürüyerek geçip anayola öyle ulaşıp işine gidiyor.

“Jeneratör var ama… “

Suların yükseldiği ilk gece ise elektriklerimiz, sularımız kesildi. Ulaşım zaten hiç yoktu. Hatta o gece köyümüzde kalp ameliyatı olan bir hasta vardı. 4x4 ambulans geldi. Ama o bile buraya giremedi. Bizim istediğimiz yolun biran önce yapılması. Elektriklerimiz şuan hala yok. Jeneratör çalışıyor ama o da 2 saat elektrik verirse 3 saat yine köyde elektrikler yok. Elektrikli ev aletlerimiz falan bu yüzden bozuldu.

“24 saatte su 1,5 metre çekildi”

Köyümüzde 24 saattir ancak 1,5 metre falan su geriye çekildi. Baraj bitmeden, elektriğimizi, yolumuzu bağlamadan burada barajın açılışını yaptılar. Biz baraj olmasın, yapılmasın, açılmasın demiyoruz. Baraj olması gereken bir şeydi ama bizim de yolumuzun yapılması gerekiyordu. Su tutulmadan önce elektriğimiz, yolumuz yapılsaydı burada hiçbir sorun olmayacaktı. Şuanda mağduruz. Bizim Bartın’a ulaşmamız için ya Abdipaşa’ya gitmemiz gerekiyor ya da Kumluca-Kozcağız üzerinden gitmemiz gerekiyor. Yaya zaten Bartın’a ulaşamayız. Çünkü açılan dağ yolu ile Bartın arası 40 kilometre.

“Ulaşım sağlanıyor ama…”

Yetkililer şuanda ulaşım sağlanıyor diyorlar ama ulaşım bu şartlarda sağlanıyor. Bizim duyduğumuz kadarıyla burası afet bölgesi ilan edildi. Ama sadece su ve kumanya dağıtımı yapıldı. Biz en kısa zamanda yolumuzun yapılması ve elektriğimizin düzgün bir şekilde verilmesini istiyoruz. Çünkü köyümüzde bir yangın olsa itfaiye ekipleri bile o çamurlu dağ yolundan köye ulaşmak zorunda. Onda da ulaşsa ulaşsa bir tane araç ulaşır. İkincinin ulaşması biraz zor.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam