2017 Faaliyet Raporu kabul edildi

İl Genel Meclisi, mart gündeminin son toplantısını Bartın Valisi Nusret Dirim’in de katılımıyla gerçekleştirdi. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığındaki son toplantıda 2017 Faaliyet Raporu sunulurken Vali Dirim, Bartın için yeni proje ve hedefleri de belirledi.

2017 Faaliyet Raporu kabul edildi Güncel

İl Genel Meclisi Mart Ayı Toplantılarının son oturumu İl Genel Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirilen ve tek maddenin görüşüldüğü toplantıya Bartın Valisi Nusret Dirim, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış ile birim müdürleri katıldı.  İlk olarak Meclis Başkanı Kenan Dursun, görüşülecek olan 2017 Faaliyet Raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:

 “30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte oluşan 6. dönem meclisi, 2014 Nisanında başlayan meclis çalışmalarının bugün itibari ile 48 ayını geride bıraktı. Amacımız görev süremiz içerisinde kubbede hoş bir seda bırakmak. Her şeyden önce geçen 48 aylık zaman dilimi içerisinde Bartın’ımızın büyümesi ve gelişmesi adına birlik ve beraberlik içerisinde almış olduğumuz kararlarımıza katkı sağlayan tüm Meclis Üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. 2014 yılı Nisan ayından bugüne yapmış olduğumuz meclis çalışmalarında çok önemli kararlara imza attık. Yeni dönem meclisi en önemli sınavları 2015, 2016, 2017 ve 2018 bütçelerinin hazırlanma süreçlerinde yaptıkları başarılı çalışmalarla verdi. Meclisin 39 milyon olarak belirlemiş olduğu 2017 yılı bütçesinin yatırımlara ayırılan payın bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla yüzde 44’dür. Bunun yanında personel giderleri ile cari giderlerinde yüzde 28 civarında tutuldu. Bu kapsamda bütçe içerisinde yatırımlara ayırmış olduğumuz yaklaşık 17 milyonluk ödeneğin Bartın ölçeğindeki iller ile kıyaslandığında oransal olarak 51 il arasında borçsuz denk bütçe yapabilen sayılı iller arasında yer aldık. O nedenle böylesine önemli bir bütçe tablosunun ortaya çıkmasına katı sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere il genel meclis üyelerimize ve daire müdürlerimize teşekkür ediyorum.”

Çalışmalar kalem kalem ele alındı

Bartın’da en büyük payın yol ve ulaşım ile eğitime ayrıldığını kaydeden Meclis Başkanı Dursun, Bartın’daki çalışmaları kalem kalem ele alarak da sözlerini şöyle sürdürdü:

“2017 bütçesi içerisinde en büyük payı yol ve ulaşım hizmetleri ile eğitim yatırımlarına ayırdık. Özel İdare ve KÖYDES projeleri ile 58,50 kilometre 1. kat asfalt, 40,87 kilometre standardı yüksek sıcak asfalt yol yapımı, 16,24 kilometre beton yol yapımı, 2,90 kilometre kilitli parke kaplama, bin 316,50 kilometre asfalt yama (bak-onarım) işini gerçekleştirdik. Bartın’da yürütülmekte olan eğitim yatırımlarına da her dönemde büyük önem verdik. 2009 yılında 5. dönem meclisince başlatılmış olan Özel İdare kaynakları ile her yıl bir temel okul yapma projesi kapsamında Merkez Temel Eğitim Okulu (Fen Lisesi ve Yurt Binası tahsisi), Atatürk İlkokulu, Ağdacı İlkokulu, Çaydüzü Ortaokulu, Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu ve Şiremirtabaklar İlkokulunun yapım işleri tamamlandı. Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu yapımı devam ediyor. Onarıma ihtiyaç duyulan 40 okulunda günümüz şartlarına uyarlanma çalışmaları yapıldı. İl merkezinde yer alan okulların tamamının doğal gaz dönüşümleri gerçekleştirildi. Bu kapsamda bu çalışmalara hız ve dinamizm kazandıran Sayın Vekilimiz Yılmaz Tunç’a ve teknik ekibimize şahsım ve Meclisimiz adına yürekten teşekkür ediyorum.

Çakır Grubu İçme suyu projesinde sona yaklaşıldı

 İçme suyu ve kanalizasyon çalışmaları 12 yıldır aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Özellikle kırsal alandaki içme suyu sıkıntılarının bir an önce çözülmesi amacıyla çok önemli çalışmalar yürüttük. Bu çerçevede gerçekleştirdiğimiz Çakır Grubu adı altında hayata geçirdiğimiz 12 köy 28 mahalleyi kapsayan grup suyuyla da yaklaşık 10 bin nüfusa hitap eden içme suyu projesinde de artık sona yaklaştık. Projenin tamamlanmasıyla birlikte büyük bir nüfusa hitap eden bölgenin kısıtlı olan içme suyu sıkıntısı da artık son bulacak. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde 1 milyon 500 bin TL ödenek ile içme suyu ve alt yapı çalışmalarında kullanıldı. Tarımsal hizmetler müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen proje kapsamında 225 bin TL ödenek ile il genelini kapsayan çalışmalarla 150 noktaya yolcu bekleme durağı ile 30 köye çocuk oyun grubu kuruldu. Hedefimiz bu anlamda 265 köyün tamamıdır. Yine çiftçilik ile uğraşan vatandaşları da unutmadık. Yem bitkileri olan yonca, silajlık mısır üreterek hayvancılıkla uğraşan çiftçileri bu yönde desteklendik.”

39 milyonluk bütçe  fazla verdi

Son olarak da 2017 yılı faaliyet raporundaki rakamsal gerçekleşmelere de vurgu yaparak Bartın İl Özel İdaresi’nin 39 milyonluk bütçesinin fazla vererek gerçekleştiğini belirten Dursun, “Dış kaynak adı altında Bakanlıklarca idaremize gönderilen 50 milyon 216 bin 109,55 TL ile toplamda 86 milyon 71 bin 312,52 TL ile Bartın’da eğitimden sağlığa, turizmden spora ve ulaşım hizmetlerine daha birçok alanda önemli projeler gerçekleştirildi. 2017 yılı faaliyet raporuna konu olan tüm projelerimizin hayata geçirilmesinde öncelikle ödenek temini açısından emek ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere İl Genel Meclis Üyelerimize ve idaremiz çalışanlarına da yürekten teşekkür ediyoruz.” dedi.

 Dirim: “Özel İdare güzel işlere imza atıyor”

Başkan Dursun’un açıklamalarının sonrasında ise Bartın İl Özel İdaresi 2017 Faaliyet Raporu’nu sunan Vali Nusret Dirim, 2018 yılı projeleri ile ilgili bilgiler verirken yeni hedefler de belirledi. Vali Dirim, yaptığı açıklamada İl Özel İdaresi’nin Bartın’da güzel işlere imza attığını belirterek şunları söyledi:

“İl Özel İdaremiz açısından 2017 yılı başarı ile geçti. Bartın Özel İdaresi de il genel meclis üyeleri ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza atmışlardır. 39 milyonluk bütçe yüzde yüzün üzerinde gerçekleşti. Özel İdare üzerine düşen görevi en güzel şekilde yaptı. Kaynaklarını verimli kullanması, planlı ve programlı olarak yatırımlarını gerçekleştirmesi güzel sonuçlar doğurdu. Alana çıktığımızda bunu zaten net bir şekilde görebiliyoruz. İl Özel İdaresi’nin karar verme mekanizmaları içerisinde iç huzurunun daha fazla olması bir şanstır. Diğer kamu kurum ve kuruluşlar İl Özel İdaresi’nin iyi ilişkiler içerisinde olması bu başarının en büyük sebeplerinden bir tanesi. Başı sıkışan kuruluş İl Özel İdaresi’ne başvuruyor. Bu çok güzel bir şey. İl Özel İdaresi ilimizde önemli bir yer ediniyor. Ben de bu vesileyle bu çalışmalara katkı sağlamış olan tüm Meclis Üyelerine ve Özel İdare personelimize teşekkür etmek istiyorum. İl Özel İdaremizin toplam 179 projesi bulunuyor. Birimlere göre dağılımına baktığımızda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 81, İnsan Kaynakları Ve Eğitim Müdürlüğünün 1, İmar Kentsel ve İyileştirme Müdürlüğünün 11, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün 18, Sağlık İşler Müdürlüğünün 15, Yol ve Ulaşım Hizmetler Müdürlüğünün 22, Destek Hizmetler Müdürlüğünün 31 projesi bulunmaktadır. Gerçekleşme oranı yüzde 89’dur.

Turizme ivme kazandırılmalı mesajı

İlimizin turizm potansiyelini artırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor. Altyapı çalışmalarına ve duble yol yapım çalışmalarına öncelik verilmesi şart.  Günün her saatinde turizm bölgelerine ulaşabilmesi gerekiyor. Güçlü bir yol ağı ve temiz çevre büyük önem arz ediyor. Kalkınma Ajanslarıyla birlikte Özel İdaremizin de projeler yaparak bölgeyi daha kaliteli hale getirmeye çalışmak için elimizi taşın altına koymalıyız. Suyla temas eden köylerin kanalizasyonlarını da tamamlamamız gerekiyor. Her anlamda turizmde iddialıyız mesajı vermemiz gerekiyor. Turist geldiği zaman iyi bir çevre ile karşılaşmazsa kötü imaj oluşmasına neden olur. Bir daha da gelmezler. Güzel düzenlemeler yapıldığı takdirde insanlar geliyorlar. Bartın’ın turizm potansiyelinin çok büyük bir ivme kazanarak çok önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum.

Grup yolları beton yol olacak

Beton Santralimiz hizmete girecek. Teknik olarak mümkün olan grup yollarını beton yol olarak planlıyoruz. Hem ucuz imalat yapacağız hem de tamamen milli bir imalat olacak. Daha kalıcı bir hizmet olacak. Önceliklerimiz devam edecek.

İl Özel İdaresi iyi ki var”

Köylerimizin görünüşünü güzelleştirmek için alt yapısı tamamlanmış köylerden başlamak üzere köy meydanları yapalım. Çocuk oyun grupları, banklar, kaldırımlar, otobüs durakları ile güzelleştirelim. Otobüs duraklarını turizm beldesi olduğunu hissettirecek şekilde tasarlayalım. Bu tesiste havuzlar dahi imal edebiliriz. Su konusunda bazı köylerimizde sorun var. Köylerimizdeki su kalitesini de arttırmalıyız, modern sistemlere geçilebilir. Köylerimizin bu hizmetlere layık olduğunu düşünüyorum. Özel İdare çalışanlarına teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. İl Özel İdaresi iyi ki var. Sorun çözen Özel İdare olmaya devam edelim. 2018 yılının da başarıyla geçmesini diliyorum.

“Liseler seviyesinde çok iyi duruma geldik”

Bartın İl Özel İdaresi eğitimde de büyük önem veriyor, bunu hepimiz görüyoruz. Liseler seviyesinde çok iyi duruma geldik. Liselere spor salonları kazandırılmasını önemsiyoruz. Kapalı spor salonu olan okulların öğrencileri spor alanında başarılı oluyorlar. Geçen hafta içinde bir öğrencimiz Avrupa Şampiyonu oldu. Baktığımızda okulunun spor salonunda çalışıp kendini geliştirdiğini görüyoruz. Bu spor alanları çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan da alı koyacaktır.

Kirazlıköprü Barajı’na rafting merkezi

Kirazlı Köprü Barajına gidip incelemelerde bulunduk. Sayın Genel Sekreterle birlikte gittiğimizde barajın setlerinin yanlarının çöplerle dolu olduğunu gördük. Bu çöplerin önemli bir kısmı da Bartın Irmağına bırakılıyor. Denize kadar gidiyor. Tabii bunu görünce oraya bir pet şişe toplamak için makine aklımıza geldi. Bunu yapacak olan İl Özel İdaresidir. Abdipaşa Belediye Başkanımız da oradaydı. Makineyi alıp, Abdipaşa Belediyesi’ne teslim ederiz dedik. Bu kadar büyük yatırımlar yapıldıktan sonra bunları yapmamız zor değil. Bunları temizleyecek bir mekanizma şart. İlimiz için önemli bir yatırım olan Kirazlı Köprü Barajı’nda rafting merkezi oluşturmak istiyoruz.”

Rapor kabul edildi

Bartın İl Özel İdaresi’nde bulunan birim müdürlerinin sunumlarının sonrasında Meclis’e sunulan faaliyet raporunun yeterliliğinin kabulü Meclis’in oyuna sunuldu. İl Genel Meclis Üyelerinin tamamının oyuyla İl Özel İdaresi’nin 2017 Yılı Faaliyet Raporunun yeterliliği oy birliği kabul edildi.

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam