Koç’tan Dünya Kadınlar Günü açıklaması

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulunarak tüm kadınların ve sağlık alanında çalışan kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Koç’tan Dünya Kadınlar Günü açıklaması Güncel

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.  Müdürlük tarafından “Toplum Cinsiyet Eşitliği ve Şiddetle Mücadele” konusunda hizmet için eğitim ve halk eğitimleri verildiğini ifade eden Koç, “Birleşmiş Milletler kararı ile 8 Mart, 1975’den itibaren “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaktadır. “Dünya Kadınlar Günü” İnsan hakları temelinde kadınların sosyal bilincinin geliştirilerek, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarını ortaya koymak amacıyla her yıl 8 Mart'ta kutlanmaktadır. Toplumun yapı taşı olan aileden başlayarak sağlıklı bireyler yetiştirmek anne-babaların elindedir. Eğer cinsiyetçi tutum ve davranışlarla mücadele de yetersiz kalınırsa bu durum sağlıksız yarınların yetişmesine ve kadına yönelik şiddetin artmasına yol açacaktır. Bu sebeple hayatın her alanında emeği olan kadınlarımıza hak ettiği değer verilmelidir. Toplumdaki her birey bu yönde eğitilmeli ve cinsiyetçi düşünceleri ortadan kaldırabilmek için farkındalık çalışmaları arttırılmalıdır. Bu kapsamda Müdürlüğümüz tarafından hizmetiçi ve halk eğitimleri yapılarak “Toplum Cinsiyet Eşitliği ve Şiddetle Mücadele” konusunda bilinçlendirme faaliyetleri sürmektedir” dedi.

“Kadınlarımız özveri ve gayretle çalışıyor”

Türkiye nüfusunun yarıya yakınını kadınlar oluştuğunu dile getiren Koç, “Türkiye nüfusunun yarıya yakınını kadınlar oluşturmakta olup kadınların çalışma hayatına katılmaları aktif ve etkin rol almaları toplumsal fayda açısından önemlidir. Genellikle sağlık sorunlarını çözmüş olan toplumlarda ekonomik, siyasal, sosyal yapılar da sağlıklıdır. Sağlık alanında ülkemizin gelişmesine katkı sunan arkadaşlarımızın büyük kısmı kadınlardan oluşmaktadır. Bireysel yaşamlarında olduğu gibi mesleki yaşamlarında da büyük özveri ve gayretle çalışan kadınlarımız sadece sağlık alanında değil birçok alanda topluma ve ülkesine katkılar sunmaya devam etmektedir.  Sağlık alanında fedakârca çalışan arkadaşlarımız başta olmak tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” şeklinde konuştu. 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam