TUNÇ’TAN KİRAZLIKÖPRÜ BARAJIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA:

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, sağanak yağış dolayısıyla Kirazlıkköprü’de yaşanan su seviyesinin yükselmesiyle ilgili açıklamada bulundu. Bartın’da son 10 gündür aralıklarla devam eden yağış ve yüksek yerlerdeki kar erimeleri nedeniyle ırmak ve dere yataklarındaki su seviyesinin yükseldiğini belirten Tunç, “Kirazlıköprü Barajı tamamlanmamış olsaydı, Bartın şehir merkezinde taşkın felaketi yaşanabilecekti” dedi.

TUNÇ’TAN KİRAZLIKÖPRÜ BARAJIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA: Güncel

“Baraj tamamlanmasaydı Bartın sel felaketi yaşayacaktı”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, sağanak yağış dolayısıyla Kirazlıkköprü’de yaşanan su seviyesinin yükselmesiyle ilgili açıklamada bulundu. Bartın’da son 10 gündür aralıklarla devam eden yağış ve yüksek yerlerdeki kar erimeleri nedeniyle ırmak ve dere yataklarındaki su seviyesinin yükseldiğini belirten Tunç,  “29 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın Ankara’dan canlı bağlantı yapılarak açılışı gerçekleştirilen Kirazlıköprü Barajı son günlerde gerçekleşen yoğun yağış ve kar sularının erimesi neticesinde oluşacak olan taşkın riskini ortadan kaldırdı. Kirazlıköprü Barajı sayesinde Bartın yeni bir sel felaketinden kurtuldu” dedi.

“Hidroelektrik santral ihalesi da gerçekleştirilecek”

2011 yılında proje revizyonu yapılarak, 27 Ağustos 2013 tarihinde de İkmal yapım ihalesi gerçekleştirilen 2014 yılı temmuz ayında ikmal yapım işinin temeli atılan Kirazlıköprü Barajının Bartın şehir merkezi için çok önemli bir yatırım olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “Taşkın koruma, sulama ve enerji amaçlı inşa edilen ve temelden yüksekliği 72,5 metre olan Kirazlıköprü Barajı ile  Bartın merkez ve 670 hektar tarımsal saha, taşkından korunacak, ayrıca yaklaşık 31 bin dekar zirai arazi de modern sulama sistemi ile sulanacak, 66 milyon metreküp depolanacak su ile 12,3 MW kurulu gücündeki santral ile yılda 41 milyon kwh enerji üretilecek, sulama projelerinin ihalesi 24 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirildi, hidroelektrik santral ihalesi de önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.

“Su altında kalan evler önceden boşaltılan evler”

Milletvekili Tunç, Kirazlıköprü Barajı içerisinde kalan Bartın-Karabük yolunun yapımı da Karayollarına devredilerek, iki tünel, üç adet viyadükle birlikte yolun hizmete açıldığını, Bartın içme suyu isale hattının da yenilendiğini sözlerine ekledi.   Tunç, Kirazlıköprü Barajı sahasında kalan ve kamulaştırma sahası içerisinde olup, bedelleri ödenip boşaltılan evlerin son yağışlar nedeniyle baraj sularının yükselmesi neticesinde  su altında kaldığını, su altında kalan evlerin önceden boşaltılan mesken olarak kullanılmayan evler olduğunu söyledi.

Derecik Mahallesine ulaşım başka güzergahtan sağlanıyor

Abdipaşa Beldesine bağlı Derecik Mahallesinin belde ile irtibatını sağlayan yol ise suların yükselmesi nedeniyle başka bir güzergahtan sağlanmakta olduğunu belirten Milletvekili Tunç, mahalleye irtibatı sağlayan yolda İl Özel İdaresi ekipleri iyileştirme çalışmalarını da gerçekleştirdiklerini söyledi. Milletvekili Tunç, Derecik Mahallesinin Bartın-Abdipaşa karayoluna bağlantısını sağlayacak güzergahta da parsel sahiplerinin bir kısmı ile anlaşma sağlandığını, anlaşma sağlanamayan parsellerin kamulaştırma davalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam