Valilikten Kirazlıkköprü Barajıyla ilgili açıklama

Bartın Valiliği, sağanak yağışlar dolayısıyla suların yükseldiği Kirazlıkköprü Barajıyla ilgili olarak basında yer alan ulaşımın sağlanamadığı, elektrik ve su kesintilerinin yaşandığına dair haberlerle ilgili basın açıklamasında bulundu.

Valilikten Kirazlıkköprü Barajıyla ilgili açıklama Güncel

Bartın Valiliği, sağanak yağışlar dolayısıyla suların yükseldiği Kirazlıkköprü Barajıyla ilgili olarak basında yer alan ulaşımın sağlanamadığı, elektrik ve su kesintilerinin yaşandığına dair haberlerle ilgili basın açıklamasında bulundu. Açıklamada sular altında kalan evlerin kamulaştırılması yapılıp bedelleri ödenerek boşaltılan evler olduğunu ifade eden Valilik şunları söyledi:

 “İlimizde 03 Mart 2018 tarihinden itibaren etkili olan aşırı yağışlar sonrasında Ulus İlçesi Abdipaşa Beldesinde Kirazlı Köprü Barajı sahasında baraj suyunun yükselmesi nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı, elektrik ve su kesintilerinin yaşandığına dair gerek ulusal gerekse yerel basında  haberler yer almaktadır.

“Sadece Derecik Mahallesinde geçici süreli elektrik, su ve ulaşım sorunu yaşanmıştır”

Kirazlı Köprü Barajı sahasında kalan ve  kamulaştırılması yapılıp bedelleri ödenerek boşaltılan evler aşırı yağışlar sonrasında sular altında kalmış dolayısıyla bu alanda herhangi bir mağduriyet yaşanmamış aşırı yağışlar nedeniyle sadece Ulus İlçesi Abdipaşa Beldesi Derecik Mahallesinde geçici süreli elektrik, su ve ulaşım sorunu yaşanmıştır. 

Yeni ulaşım güzergahı belirlendi

Kirazlı Köprü Barajında su seviyesi yükselmiş barajdaki su tahliyesi ise ekiplerce yapılmaya devam etmektedir. Baraj sahasında mevcut yolun su altında kalması nedeniyle alternatif yol olan Çubuklu Köyü Gökmenoğlu mevkii hattı belirlenmiş, ulaşım bu güzergahtan sağlanmaktadır. İl Özel İdaresi ekiplerince söz konusu yolun iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Bölgede güvenlik gerekçesiyle elektrik kesintisi yapılmış olup 4.03.2018 tarihinden itibaren elektrik verilmektedir. DSİ ekiplerince de bölgede su sorunu giderilerek su verilmeye başlanmıştır.    Vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca çalışmalar koordineli bir şekilde devam etmektedir.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam