Barajda sular yükseldi

Bartın’da özellikle hafta sonu etkili olan şiddetli yağış dolayısıyla Kirazlıkköprü Barajında sular yükseldi. Su seviyesinin aşırı yükselmesi dolayısıyla barajdan su tahliyesi yapılırken Bartın Valisi Nusret Dirim, su altında kaldığı iddia edilen evler ve araziler Baraj inşaatı esnasında kamulaştırılarak boşaltılan evler olduğunu ifade ederek tehlike olmadığını söyledi.

Barajda sular yükseldi Güncel

Bartın’da özellikle hafta sonu etkili olan şiddetli yağış dolayısıyla Kirazlıkköprü Barajında sular yükseldi. Su seviyesinin aşırı yükselmesi dolayısıyla barajdan su tahliyesi yapılmaya başlandı. Baraj inşaatı esnasında planlama dâhilinde kamulaştırılarak boşaltılan Köylerin bu yağmurun ardından sular altında kaldı. Bazı yollar ise  su altında kaldı. Su seviyesinin yükselmesi nedeniyle can ve mal kaybı bulunmaz iken Derecik Köyü’nün Bazı mahalleleri ile ulaşımının kesildiği ancak yerleşim yerlerinin tehlike altında olmadığı öğrenildi.

3 mahalleye ulaşım sağlanamadı

Apdipaşa beldesine bağlı Aşağıdere, Yukarıdere ve Gökmenoğlu mahallelerine giden yol sular altında kaldı. 3 mahalleye ulaşımın sağlandığı yollar su altında kaldı. Ayrıca 3 mahalleye suların basıldığı keson kuyulardaki pompaların su altında kalması sebebiyle su verilemezken elektriklerin de kesik olduğu öğrenildi.

Potbaşı köprüsü ulaşıma kapandı

Bölgedeki Akçalı, Kabagöz, Hasanlar, Fırınlı, Sipahiler ve Epçiler köylerine ulaşımı sağlayan Potbaşı mevkindeki köprüde yükselen sular nedeniyle kapandı. Diğer yandan Epçilerkadı köyünden Tabanözü köyüne bağlantı sağlayan köprüde Arıt ırmağından gelen suların yükselmesi nedeniyle ulaşıma kapandığı öğrenildi.

Dirim: “Her türlü önlem alındı”

Bartın Valisi Nusret Dirim ise konuyla ilgili açıklama yaparak su altında kaldığı iddia edilen evler ve araziler Baraj inşaatı esnasında kamulaştırılarak boşaltılan evler olduğunu ifade ederek tehlike olmadığını söyledi. Dirim, “Kirazlı Baraj bölgesinden bize de bazı bilgiler ulaştı. Gerekli birimlerimize haber verdik kontrollerimiz yapıldı su altında kaldığı iddia edilen evler ve araziler baraj inşaatı esnasında kamulaştırılarak boşaltılan evler orada normal de kimse yaşamıyor. Köylerimizde bir sorunumuz yok. Ulaşımda bir problemimiz yok. Zaten barajın su tahliyeleri suyun ve yağmurun şiddetine göre faal olarak çalışıyor. Sorun edecek bir konu yok. Valilik olarak kamu kurum ve kurumlarımız şiddetli sağanak nedeniyle oluşabilecek her türlü olumsuzluğa karşın her türlü önlemini almış bulunuyor” dedi.

 
 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam