2018 yılı ek çalışma ile revize programlarında karar

İl Genel Meclisi, Mart ayı gündemini görüşmeye devam ediyor. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis üyeleri yine Bartın’la ilgili önemli kararlar aldı.

2018 yılı ek çalışma ile revize programlarında  karar Güncel

İl Genel Meclisi, Mart ayı gündemini görüşmeye devam ediyor. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis üyeleri yine Bartın’la ilgili önemli kararlarlar alırken Başkan Dursun toplantı öncesinde Afrin’deki terör örgütlerine yönelik sürdürülen “Zeytin Dalı Harekatı”nda, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralı olan tüm askerlerimize de acil şifalar diledi. Afrin’deki operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak terörü bir kez daha lanetleyen Meclis Başkanı Dursun, şöyle konuştu:

“Ayağının üzerine kalkamayan eski bir Türkiye istiyorlar”

“Suriye’de 8 evladımızı şehit verdik. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemiz 40 günü aşkın bir süredir sınırımızın ötesinde bir savaş halinde. Bu coğrafyada bu tür sıkıntılar hiçbir zaman bitmedi, anlıyoruz ki bundan sonra da kolay kolay bitmeyecek. Aslında dış güçler güçsüz, dizlerinin üzerine çökmüş ve ayağının üzerine kalkamayan eski bir Türkiye istiyorlar. Ama bugün onların istediği Türkiye yok, bunu da herkes görüyor. Bugün artık kendi ayaklarının üzerinde duran, ülkesinin etrafındaki sınırlarda oluşan tehdide gidip orada müdahale eden bir Türkiye var. Bu ülkenin evlatları olarak biz bundan hep gurur duyduk ve gurur duyacağız.

“Bu kararlı mücadele Afrin’e kadar gidecek”

Bizim ‘atak’ isimli bir helikopterimiz varmış, skorskyden daha üstün olan yerli bir savaş helikopterimiz olmuş bizim. Fırtına obüslerimiz olmuş, uydudan sinyali alıp yer tespit ederek o hainlerin tepesine bombaları bırakıyor. Yine insansız hava araçlarımız olmuş bizim. Yani İsrail’e mahkûm olmayan bir ülkeyiz, her şeyiyle artık dünyada söz sahibi olmaya çalışan bir Türkiye var. Ülkemizle ve o bölgedeki evlatlarımızla hep gurur duyuyoruz. Bu mücadeleyi bizim ordumuz başaracaktır. Ülkemiz savaş halinde ama inşallah bu uzun sürmez. Bu kararlı mücadele inşallah Afrin’e kadar gidecek, oradaki terör unsurları yaptıklarının bedelini ödeyecek. Tüm terör örgütlerini de buradan bir kez daha nefretle, lanetle kınıyoruz. 2023’te onların istediği gibi bir Türkiye’yi değil daha güçlü bir Türkiye’yi de herkes görecek. Onlar bizi üzdü biz de onları üzeceğiz.”

Gündeme 3 madde daha eklendi

Meclis Başkanı Dursun’un açıklamalarının sonrasında gündemin 13.maddesine Ulus İlçesine bağlı Alıçlı Köyü Köy Yerleşik Alan Tespiti, gündemin 14.maddesine Amasra Makaracı Köyü Köy Yerleşik Alan Tespiti, gündemin  15.maddesinde yer alan Kurucaşile İlçesine bağlı Dizlermezeci Köyü Köy Yerleşik Alan Tespiti ve gündemin 16.maddesinde yer alan İl Emniyet Müdürlüğü motosiklet alımı projesinin revize edilmesi talebi ilave edildi.

“Tribün yapımını iptal ediyoruz”

Sonrasında ise gündemin 5. maddesinde yer alan 2017 yılı Çalışma ve Yatırım programında yer alan “Amasra Beton Tribün Yapımı” projesinin revizesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor değerlendirildi. Geçtiğimiz ay gündeme gelen ve yapılan görüşmeler sonucunda komisyona havale edilen proje iptal ve revizesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Dursun, “Amasra’da 2016 yılı çalışma ve yatırım programında tribün yapımıyla ilgili bir projemiz vardı. Aynı yıl içerisinde bu tribün yapım işini ihale etmemiş olmasına rağmen İl Özel İdaremizden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı yüklenici firmanın orada yaşamış olduğu maddi sıkıntılardan ötürü işe başlayamamış olması neticesinde iş süresinin de bitmesiyle projenin iptali gerçekleşmişti. Daha sonra bu işin yapılması için 2017 yılında başka bir ödenek bulamamıştık ama bu projeden de vazgeçmemiştik. 2018 yılı Çalışma ve Yatırım Programı hazırlanırken bu projemiz için mahfuz beklettiğimiz 128 bin lirayı da muhafaza ettik. 2018 yılı Çalışma ve Yatırım Programında da daha modern daha günümüz şartlarına uygun tribünü, hakem soyunma odası ve çevre düzenlemesini Amasra’ya kazandırmak istedik.  Burada 2018 yılı Çalışma ve Yatırım Programı içerisinde 260 bin lira olarak yerini buldu ve 128 bin lira da burada bir ödenek var. Komisyon raporlarında da ifade edildiği gibi 128 bin liralık tribün yapımını iptal ediyoruz ama ödeneğini revize ederek 2018 yılı Çalışma ve Yatırım Programı’nda olan 260 bin liraya ilave ediyoruz.” dedi.

Spor için 1 milyon lira!

Meclis Başkanı Dursun, 43 milyonluk 2018 yılı bütçesinden spora 1 milyon liralık bir kaynak ayırdıklarını söylerken spora önem verdiklerini belirterek de “388 bin lira da bu proje için yeterli değil. Buraya yaklaşık 1 milyon lira gibi bir ödenek lazım ama inşallah geri kalan parayı da tamamlayacağız. Bu projeden korkmuyoruz. İnşallah kendi kaynaklarımızdan da bunu parayı toparlayacağız. Bartın İl Özel İdaresi daha önceki yıllarda olduğu gibi 43 milyonluk bütçesi içerisinde spora 1 milyon lira yatırım yapıyor. Bu proje de bunun en büyük örneğidir. Amasra’da bir stadyumumuz var ama tribünü, hakem soyunma odası, futbolcuların soyunma alanı yok. Biz de buna duyarsız kalmıyoruz. Her şeyi de ilgili bakanlığa bırakmıyoruz biz de bu işin bir yerinden tutmak istiyoruz ve onun için spor için ayrılan 1 milyon lirayı ben çok önemsiyorum.” ifadelerini kullandı.

Dursun’un açıklamalarının sonrasında ise yapılan oylama sonucunda 2017 yılı Çalışma ve Yatırım programında yer alan “Amasra Beton Tribün Yapımı” projesinin revizesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Tek maddede 3 önemli konu

Daha sonra ise gündemin 6. Maddesinde yer alan ‘Bartın 112 Acil Çağrı Merkezi Binası İlave Kat Yapımı’, ‘Kozcağız Aile Sağlığı Merkezi Ek Bina Onarımı’ ve ‘Ulus İlçesi Zafer Aile Sağlığı Merkezi Binası Yapımı’ projelerinin ‘2018 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması’ ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu Raporları görüşüldü.

112 Acil Çağrı Merkezinde yemekhane üst kata alınacak

Komisyonlardan gelen raporların okunmasının ardından dosyalarla ilgili Meclis Üyeleri’ne bilgi veren Meclis Başkanı Dursun, sağlık alanında çalışmaların dolu dolu geçeceğini kaydederek şunları söyledi:

“Gündemimizin bu maddesi tek konu gibi görünse de burada 3 önemli proje var. 112 Acil Çağrı Merkezi’miz aslında bitti ve Bartın’a yeni nesil bir çağrı merkezini kazandırmış olduk. 5’inci Meclis döneminde bunun adımını atmıştık ama bazı şanssızlıklar dolayısıyla bu projeyi biraz geciktirdi. Ama ne olursa olsun modern bir çağrı merkezini Bartın’a kazandırmış olduk. Buranın ek yatırım ve çalışma programına alınmasının nedeni ise yemekhanesiyle ilgili yer değişikliğinden dolayı olacak. Zemin kattaki yemekhane üst kata çıkarılacak. Aslında doğrusu da buydu. Bu nedenle bu projenin yeniden 2018 yılı Ek Yatırım ve Çalışma Programı’na alınması teklif ediliyor.

Sağlıkta çalışmalar dolu dolu olacak

Kozcağız Aile Sağlığı Merkezi Ek Bina Onarımı için de Bakanlık’tan 1 milyon lira ödenek geldi. Burada yapılması gerek tüm çalışmaları da İl Özel İdare’miz Sağlık Müdürlüğü ile koordineli olarak yaparak Kozcağız’a entegre bir hastane niteliğinde bir tesisi kazandırmış olacaklar. Bu da çok önemli bir proje ve ek çalışma ve yatırım programına alındığında bu projenin de çalışmaları hızlı bir şekilde başlatılacak. Burası için önümüzdeki günlerde yapılacak. Diğer bir projemiz de Ulus İlçesi Zafer Aile Sağlığı Merkezi Binası Yapımı işidir. Bunun da ödeneği hazır. 2018 yılı Çalışma ve Yatırım Programında yer alan Kemer Aile Sağlığı Merkezi, TOKİ Aile Sağlığı Merkezi, Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin yanına bu projeler de ilave edildikten sonra dolu dolu bir çalışma dönemi geçireceğiz. Önümüzdeki 1 yılı biz Özel İdare’nin yatırım yılı olarak değerlendiriyoruz. Bu saydıklarımız sadece sağlık alanındaki yatırımlardır. Bartın’ın her noktasına eli değen projelere imza atacağız.”

Dursun’un açıklamalarının ardından 6. Gündem maddesi ile devam ederek ‘Bartın 112 Acil Çağrı Merkezi Binası İlave Kat Yapımı’, ‘Kozcağız Aile Sağlığı Merkezi Ek Bina Onarımı’ ve ‘Ulus İlçesi Zafer Aile Sağlığı Merkezi Binası Yapımı’ projelerinin ‘2018 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması’ ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporu ile Çevre ve Sağlık Komisyon Raporu oy birliğiyle kabul edilerek karara bağlandı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam