“Bartın’da Okuma-Yazma Seferberliği devam ediyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan’ın destekleri ile Türkiye genelinde başlatılan Okuma-Yazma Seferberliği hakkında açıklamalarda bulundu. Merkez Halk Eğitim olarak başvuru sayısında 100’ü geçtiklerini dile getiren Özdemir, sayının Ulus, Amasra ve Kurucaşile Halk Eğitimi Merkezlerindeki sayıların eklenmesiyle belli olacağını söyledi. Özdemir, kursların 5 Mart’ta başlayacağını açıkladı.

“Bartın’da Okuma-Yazma Seferberliği devam ediyor” Güncel

Muhammet Civan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan’ın destekleri ile Türkiye genelinde başlatılan Okuma-Yazma Seferberliği hakkında açıklamalarda bulundu. Seferberlik kapsamında Bartın’da alan tarama faaliyetlerini başlattıklarını ifade eden Özdemir, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Hanımefendinin destekleri ile başlatılan ve Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz’ın 05.02.2018 tarihli ve 2018/4 sayılı genelgesi doğrultusunda ilimizde Okuma Yazma Seferberliğini başlattık. Bakanlığımızın yayınladığı genelge doğrultusunda Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Nezir Gül’ün ilgi talimatları ile çalışmalara başlandı. Bu doğrultuda özellikle kırsal alanda bulunan okumaz yazmaz bireylere ulaşılabilmesi için alan tarama faaliyetlerini başlattık ve devam ediyoruz” dedi.

“100 barajını geçtik”

Başvuru sayısında Merkez Halk Eğitimi olarak 100 barajını geçtiklerini kaydeden Özdemir şöyle devam etti:

“Bu doğrultuda tüm okul müdürlüklerimize ve muhtarlıklarımıza bilgilendirme yazılarımız İl Milli Eğitim Müdürlüklerimiz aracılığı ile gönderildi. Mahallelerde ve köylerimizde açtığımız Kurslar vasıtası ile de Usta Öğreticilerimiz alan tarama faaliyetlerinde  bulundular. Şehrimizin değişik alanlarına pankartlarımızı astık ve Belediye hoparlöründen bilgilendirmelerimizi gerçekleştirdik. Kampanyanın başladığı ilk günden beri yoğun bir ilgi var. An itibari ile gerek bireysel başvurular gerekse okullarımızdan gelen bilgiler doğrultusunda kurs açma işlemlerimizi gerçekleştirmeye başladık ve bunlar devam ediyor. Başvuru sayısında kursiyerimiz Merkez Halk Eğitimi olarak 100 barajını geçtik ve bu devam edecek.

“Rutin olarak 12 boyunca bu kursları zaten düzenliyoruz”

Bu istatistiklere Ulus, Amasra ve Kurucaşile Halk Eğitimi Merkezlerimizde eklenerek sayılar belli olacak. Kampanyamıza başvuruların ise durması söz konusu değil. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kurumları olarak ilgili yönetmeliğimize göre görevimiz zaten okuma yazma kursları düzenlemek. Bu kurslarımızın kesilmesi söz konusu değil. Rutin olarak 12 boyunca bu kursları zaten düzenliyoruz. Kampanyanın güzel tarafı bu kurslarımızın duyurulmasına ve hızlandırılmasına vesile oldu.

Kurslar 5 Mart’ta başlayacak

Bu konuda bizlere her türlü desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Nusret Dirim’e, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yaşar Demir’e, Kampanyanın duyurulması için katkılarını esirgemeyen Sayın Valimiz Cemal AKIN’a, tüm Muhtarlıklarımıza ve Okul müdürlüklerine teşekkürlerimizi sunuyorum.
Bakanlığımızın yayınladığı genelgeye göre kurslar 5 Mart’ta başlayacak ve Mayıs ayında tamamlanacak. Okuma Yazma Kurslarımıza son başvuru tarihimiz bir günümüz yok. Örgün eğitim dışına çıkmış tüm vatandaşlarımızın en yakın okulumuza ya da Halk Eğitimi Merkezlerine başvuruda bulunduğunda 12 ay boyunca kurslarımızı düzenliyoruz.” 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam