SGK ve Ziraat Bankası’ndan BAĞ-KUR’lulara emeklilik fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci, BAĞ-KUR kapsamında bulunan ve borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek sigortalılara yönelik olarak uygun koşullarda kredi kullandırılması için SGK il T.C. Ziraat Bankası arasında protokol imzalandığını açıkladı.

SGK ve Ziraat Bankası’ndan BAĞ-KUR’lulara emeklilik fırsatı Güncel

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci, BAĞ-KUR kapsamında bulunan ve borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek sigortalılara yönelik olarak uygun koşullarda kredi kullandırılması için SGK il T.C. Ziraat Bankası arasında protokol imzalandığını açıkladı. BAĞ-KUR’lu olan çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilerin herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanarak emekli olabileceklerini ifade eden Öztekneci,  “5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının 4-1/B (BAĞ-KUR) kapsamında bulunan ve borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek sigortalılarımıza yönelik olarak uygun koşullarda kredi kullandırılması için Kurumumuz ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. arasında İşbirliği Protokolü 13 Şubat 2018 tarihinde imzalanmıştır. anka ile yapılan protokol ile 4-1/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılarımız ile ilgili olup, sigorta prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirilmiştir” dedi.

İlk başvuru SGK’ya yapılacak

Başvuruların ilk olarak SGK İl Müdürlüğüne yapılacağını kaydeden Ekrem Öztekneci şöyle devam etti:

“Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüze yapacaklar, Kurumdan alacakları sigorta prim borcunu peşin ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte T.C. Ziraat Bankası şubelerine müracaat edeceklerdir. Kredi kullanarak sigorta prim borcunu ödeyen sigortalılarımıza emekli aylıkları bağlanacak olup, sigortalımızın bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde tahsil edilecektir.

48 ay vade ile kredi kullanılabilecek

Sigortalılar, 01 Mart 2018 tarihinden 31 Mayıs 2018 tarihine kadar bankadan aylık 1,28 faiz oranı ile 48 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

Banka ile imzalanan protokol sonucunda; 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının 4(b) kapsamında;

1) Birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

2) Hizmet borçlanması (doğum ve askerlik vb.) yapılması suretiyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

3) Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Bankadan kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyebileceklerdir.”

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam