Kekik çayı her derde deva

En sağlıklı baharatlar arasında yer alan kekiğin çayını yapmayı hiç denediniz mi? Kekik çayının faydaları oldukça meşhurken kekik çayının faydaları dışında “kekik çayı zayıflatır mı, kekik çayı günde kaç bardak içilir, kekik çayı adet söktürür mü, kekik çayının zararları var mıdır?” gibi birçok soru da merak uyandırıyor. İşte kekik çayının faydaları ve kekik çayına dair her şey!

Kekik çayı her derde deva Güncel

Nurdan Eroğlu

Kekiğin sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Kışın gelmesiyle beraber insanlar bitki çaylarına yöneldi ve bu bitki çaylarından en fazla kullanılanı ise, kekik çayı. Ancak kekik çayını ilk kez duyan insanların kafasında kekik çayıyla ilgili birçok soru işareti bulunuyor. Aktar Recep Çolak kekik çayının faydaları ve kekik çayına dair her şeyi anlattı.  “Kekik dünya üzerinde birçok ülkede yetiştirilmekte ve çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. Kekik çayı kullanım şekillerinin başında gelse de, kurutulmuş haliyle baharat olarak, kekik yağı olarak birçok kullanım alanı da mevcuttur. Kekik çayının faydaları arasında boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelmesi, kadınların adet döngüsünü düzenlemesi sayılabilir. Ayrıca kekik çayı bağışıklık sistemini koruması, kolesterolü düşürmesi ve mideye iyi gelmesi gibi sebeplerle de tercih edilir” diyen Çolak,  kekiğin faydalarını şöyle sıraladı:

İşte faydaları!

 “Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar. Antioksidan özelliği vardır. Kekik çayı içildiğinde bronşit, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir. İdrarda akışkanlığı arttırıcı özelliği vardır. İdrar söktürücüdür. Ağız kokusunu geçirici özelliği olması da kekik çayının faydaları arasındadır. Mideyi rahatlatır. Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar. Sinir sistemine fayda sağlayarak rahatlatır. Burkulmalar, romatizma, kas ağrılarına iyi gelmesi de kekik çayının faydaları arasındadır. Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. 2013 yılında yayınlanan bir araştırmada, ruh sağlığına iyi geldiği belirtilmiştir. Vücutta bulunan dopamin ve serotonin seviyelerini arttırır. Bu iki hormon depresyonu önleyici hormonlardır. Kekik çayı tüketilerek depresyon önlenebilir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde kansere ve tümörlere karşı da savaşmaya yardım eder. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Boğaz ağrısı ve öksürüğe birebir

Kış aylarında birçok kişide soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürük gibi kış hastalıkları görülür. Öksürük ve boğaz ağrısı bir arada olan ve kış aylarında sık sık tekrarlayan rahatsızlıklardır. Havaların soğumasıyla grip, nezle ve soğuk algınlığına yakalanma oranı artar. Bu tip kış hastalıklarına özellikle boğaz ağrısı ve öksürüğe fayda sağlaması kekik çayının faydaları arasındadır. Soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının yanı sıra balgam söktürücü özelliği de vardır.

Hazımsızlığa iyi geliyor

Sindirim sistemini rahatlaması da kekik çayının faydalarından biridir. Hazımsızlığa iyi gelir. Şişkinliği önler. Bağırsak gazlarına ve bağırsaklardaki solucanlara karşı da fayda sağlar. Aynı zamanda bağırsaklarda oluşan kramplara ve ağrılara da yararlı bir çaydır.

Adet düzensizliğine iyi geliyor

Kadınlar adet düzensizliği sebebiyle birçok bitki çayı kullanarak adet dönemlerini düzene sokmak ister. Kekik çayı kadınların adet döngüsünü yani menstrüasyon döngüsünü düzenler. Adet dönemindeki kramplara ve ağrılara da iyi gelir. Günde 2 bardak kekik çayı tüketerek adet dönemini düzenlemek mümkündür.

Zayıflatıyor mu?

Mide rahatsızlıklarına iyi gelerek mideye fayda sağlaması açısından kekik çayı zayıflatır da denilebilir. Zayıflama etkisi için bir bardak su kaynatılır. Ocaktan alınarak içine bir çay kaşığı kurutulmuş kekik ilave edilir. 2 dakika kadar kekik çayı demlendirilir ve süzülerek içilir. Afiyet olsun. Aşırı demlendirilirse tadı acılaşabilir.”

Nasıl hazırlanıyor?

Kekik çayının nasıl hazırlanacağını da anlatarak “Öncelikle 2 bardak su kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu ocaktan alın. Suyun içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik ekleyin. 15 dakika kekik çayının demlenmesi için bekledikten sonra çayı süzerek içebilirsiniz.” diye konuşan Çolak, kekiğin yan etkisi bulunmadığını belirterek de “Kekik çayının bilinen kesin bir yan etkisi yoktur. Yine de her şeyin fazlasının zarar olduğu unutulmamalıdır. Özellikle hamile ve emziren kadınlar bu dönemde birçok bitkiye karşı hassas ve duyarlı olabilir. Bu nedenle hamilelik ve emzirme dönemlerinde kekik çayı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.” dedi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam