Bahçeli, Bartın’a gelecek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bartın Belediyesi tarafından yapılan Kaynarca Spor ve Yaşam Parkı, Kavallar Yaşam Merkezi, Park ve Bahçeler hizmet binası gibi bir çok projenin açılışı için 5 Mayıs’ta Bartın’a gelecek. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, olağanüstü bir durum olmazsa Genel Başkan Bahçeli’nin 5 Mayıs’ta düzenlenecek toplu açılış törenine katılacağını söyledi.

Bahçeli, Bartın’a gelecek Güncel

5 MAYIS’TA BELEDİYEDEN TOPLU AÇILIŞ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bartın Belediyesi tarafından yapılan Kaynarca Spor ve Yaşam Parkı, Kavallar Yaşam Merkezi, Park ve Bahçeler hizmet binası gibi bir çok projenin açılışı için 5 Mayıs’ta Bartın’a gelecek. Genel Başkan Bahçeli’nin olağanüstü bir durum olmazsa Mayıs’ta düzenlenecek toplu açılış törenine katılacağını ifade eden  Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, konuyla ilgili daha önce “Sanayi de bizim bir yerimiz bulunuyor. Park ve Bahçeleri buraya taşıyacağız. Binamız bitmek üzere. 5 Mayıs’ta buranın açılışını yapacağız. Park bahçelerin eski yerini de yeni bir park yapacağız. Aynı zamanda Kaynarca Spor ve Yaşam Parkının da açılışını yine 5 Mayıs’ta yapacağız. Kavallarda 200 metrekarelik yaşam merkezimizde çalışmalarımız devam ediyor. Bu yaşam merkezini de 5 Mayıs’ta açmayı düşünüyoruz.  Eski İtfaiye binamızdaki çalışmalarımız da bir taraftan devam ediyor. Burada aynı zamanda ihtiyacı olan vatandaşlarımız için bir paylaşım merkezi de oluşturacağız. Burayı da 5 Mayıs’ta açacağız. Yani bu tarihte birkaç yerin açılışını yapmak istiyoruz. Biz şuana kadar 145 civarında park yaptık. Ama bu parklardan sadece 2 tanesinin açılışını yaptık. Yine 5 Mayıs itibariyle Bartın Atıksu Arıtma Tesisinin Avrupa Birliğinden teslim alacağız” demişti.

Resim müzesi yapılacak

Cemal Akın, Bartın Belediyesi’nin hedefindeki projelerle ilgili ise şu açıklamalarda bulunmuştu:

Bartın’da bizim hedefimizde olan 4 tane daha müze var. Bu müzelerin bir tanesi resim müzesi.  Bartın Belediyesine bağışlanan Hamamsokağı’nda tarihi bir bina var. Tabi bu bina küçük bir bina. Bu binanın yanında bir bina daha var. Bu konuda şuanda görüşmeler yapılıyor ama biz bu binayı satın alabilirsek bu iki binada resim müzesi oluşturacağız. Eğer görüşmeler olumlu neticelenmezse Hamamsokağı’nda  bize bağışlanan binaya resim müzesi yapmaya başlayacağız” dedi.

Su müzesi

Türkiye’de bir ilk olacak olan su müzesini Yalı mevkiine yapmayı düşündüklerini kaydeden Cemal Akın söyle devam etti:

“İkini olarak yapmak istediğimiz müze su müzesi. Türkiye’de hiçbir il de yok. Tabi bu fikrin aklımıza nerden geldiğine değinecek olursak Bartın Parthenios yani sular şehri denilen bir il. Biz bu suyu işlemek istedik. Bunun için Bartın Irmağı kenarında bir yer olması lazım. Böyle bir çalışma yapıyoruz şuanda. Bunun için Yalı mevkiinde taş evinin yanında bulunan alana su müzesini yapmayı düşünüyoruz.  Bu konuda konsept çalışmasını şuanda yapıyoruz. Mesela 20-30 metre uzunluğunda bir tekne bulup bunu ırmak kenarına oturtabilir miyiz?  Gibi şeyleri düşünüyoruz. Tabi su müzesinin kesinlikle ırmak kenarında olması lazım.  Çünkü içinde su aktivitesi olması lazım. Bunun için bize Yalı bölgesi daha uygun gibi geliyor.

Oyuncak müzesi

Üçüncü olarak bir oyuncak müzesi yapmayı düşünüyoruz. Bu müzenin içerisinde belki yöresel el sanatları müzesini de koyacağız. Ama bu proje uzun vadeli bir proje. Şuanda bununla ilgili görseller hazırlanıyor. TOKİ’de bizim 133 bin metrekare bir alanımız var. Orada piknik alanları, macera parkı, içerisinden suni nehir geçen 2 tane köy konağı, el sanatlarının yapılabildiği alanlar, 20 metre yüksekliğinde bir seyir kulesi, kümes hayvanlarının dolaşacağı,  belki bir izci kampının da oluşabileceği bir alan oluşturmayı düşünüyoruz. İşte bu alana oyuncak müzesini de kuracağız.

Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale ve Şehitler Müzesi yapılacak

İlk etapta tabi su müzesini ve resim müzesini yapmak istiyoruz. Diğer müze projemizde Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale ve Şehitler Müzesi. Bartın Kent Müzesini kurduğumuzda biz Bartın’ın 4 bin yıllık bir şehir olduğunu gördük. Oysa ki biz Bartın’ın 3 bin yıllık bir şehir olduğunu konuşuyorduk. Bartın tarihi Kaşka’lardan başlıyor. İçerisinde birçok medeniyet ve imparatorluk barındırmış bir şehir. Bartın kendine has çeşitli özelliklere sahip bir şehir ve bu özelliklerin görülmesi lazım.

Kemal Samancıoğlu Müzesi yeniden düzenlenecek

Mevcut olan  Kemal Samancıoğlu Müzesinde de yeniden bir düzenleme yapacağız. Çünkü burayı zaman zaman değiştirip yaşayan bir müze haline getirmemiz lazım. Bununla ilgili de çalışma yapıyoruz. Tabi sadece bunları yapmak yetmiyor. Bartın’da bazı bölgeleri taşlarla döşememizin bir nedeni var. Biz asla sebepsiz bir şey yapmıyoruz. Biz Bartın’da bir turist hareketinin olmasını, bu hareketi sağlamayı istiyoruz. Biz sadece yol, su ve kanalizasyona bakan belediye olmak istemiyoruz. Tarihsel, kültürel sportif, sanatsal  bir belediye de olmak istiyoruz.

Kültür Sokağının ihalesi yapılacak

Biz şehir merkezinde bulunan dibek taşlarını ortaya çıkarıyoruz. Belki dibek taşının bizim için bir özelliği olmayabilir ama Bartın’a dışarıdan  gelen insan  bu dibek taşlarını görmek isteyebilir. Şehir merkezinde 300 yıllık bir kuyu bulduk ve bu kuyunun restorasyonunu gerçekleştirdik. 8 tane 1700 yılından kalma çeşmeleri restore ettirdik. Gazhane gerçekten bir kültür parkı oldu. Konsept itibariyle Türkiye’de başka bir örneği yok. Orduyeri’nden başlayarak  Yalı boyunca uzanan Asma’dan doğru Hamamsokağı’na geçen Hükümet Caddesinden Şadırvan’a ve oradan da  Ebu Derda Türbesinde sona eren bir kültür yolunu oluşturuyoruz. Kültür Sokağının ihalesini gerçekleştireceğiz. Oraya küçük 10 tane büfe yapacağız.

Gasilhane yapılacak

Bartın Belediyesi olarak yürüttüğümüz cenaze hizmetleriyle ilgili ilk göreve geldiğimde cenaze taşıma işlemini biz ücretsiz yapmaya başladık. Bu Bartın’da çok büyük bir sıkıntıydı.  Tabi taşımayı ücretsiz yapmaya başlayınca bir araç daha almamız gerekti. Sonra klimalı bir araç daha aldık. İçerisinde cenaze yıkanabilen modern bir araç daha aldık. Sonra cenaze evlerinde insanların rahat oturabilmesi için 2 bin civarında tabure aldık ve tabure göndermeye başladık. Bunun peşinden evlerimize ikramlar göndermeye başladık. Ocak ayı belediye meclisimizde de bu konuda 2 karar daha aldık. Şuanda şehir merkezindeki mücavir alanlarımızda yaşayan vatandaşlarımıza kefen ve mezar tahtalarını da ücretsiz olarak veriyoruz. Bunun yanı sıra cenaze hizmetlerimiz açısından şuanda cenazelerimizin yıkanabilmesi için  bir gasilhane yapmak istiyoruz.

Hava lokali yıkılıp yerine 5 katlı bina yapılacak

Çok katlı otopark projemizin yapılabilmesi için yeni bir imar planı yapılması gerekiyor. Bu yönde çalışmalarımız şuanda devam ediyor. İmar planıyla ilgili tarımdan görüş geldi. Ama biz Bartın’ın menfaatine ufak tefek eksiklikler gördük ve yeniden tarımdan görüş istedik. E-imar projesine de imar planını tamamlandıktan sonra geçebileceğiz. Çocuklar için trafik eğitim parkı çalışması yapıyoruz. Bununla ilgili yerimizi aldık. Hava lokalinin olduğu yer bize yeniden tahsis edildi. Burasıyla ilgili planlama yapıyoruz. Burayı komple yıkıp yerine 5 katlı bir bina yapacağız. Burada bayanlar ve çocukların da dahil olduğu sanatsal ve kültürel çalışmalar yapılacak.

Rasathanesi de olan Bilim ve Teknoloji Merkezi yapılacak

Bunun dışında içinde rasathanesi de olan Bilim ve Teknoloji Merkezi yapacağız. Kafamdan geçen daha 75 proje daha var.”

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam