BÜTÜNŞEHİR ERTELENDİ CAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Türkiye genelindeki tüm belde belediyelerinin ve kamuoyunun merakla beklediği Bütünşehir Yasa Tasarısının askıya alındığını ifade ederek 2019’daki yerel seçimlerde yeniden Kumluca Belediye Başkanı adayı olmak istediğini söyledi. “Partimde aday gösterirse burada tekrar göreve devam etmek isterim” ifadelerinde bulunan Başkan Can, Hasankadı Beldesini de kapsayan Kozcağız’ın ilçelik talebinde Kumluca’nın neden yer almadığı konusuna da açıklık getirdi. Can, “O dönemde biz belde olarak kalabilmek için mücadele ediyorduk. Bu yönde Kozcağız’la ne bir görüşme oldu nede bize bir talep geldi” dedi.

BÜTÜNŞEHİR ERTELENDİ CAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI Güncel

“Tekrar başkan olmak isterim”

Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Kumluca Belediyesi tarafından beldede yürütülen çalışmalarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarıyla Kumluca Belediyesi otelinde kahvaltıda bir araya gelen Can, daha sonra belde çalışmaları devam eden projeleri gazetecilere yerinde tanıttı. Belde de kısa bir tur sonrasında makamında gazetecilere açıklamalarda bulunan İsmail Can, oldukça önemsedikleri Şehitler Meydanı Projesiyle ilgili “Şehitler Meydanı Şehitler Meydanı projesi bizim çok önemsediğimiz bir proje. Şu anda biz orada peyzaj çalışması yaptırarak ortalama bir maliyet çıkarttık. Şu anda çalışma yapılan alan Milli Emlak’ın ancak biz orayı imarda meydan projesine dönüştürdük. Bedelsiz bize teslimi için müracaatımızı yaptık bu konuda çalışmalar devam ediyor. Bize devrini beklemeden çalışmalara başladık. Atıl durumda olan iki bina vardı bunların yıkımlarını gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde de projenin uygulama çalışmalarına başlayacağız. Maliyetli bir proje ancak bizim çok önemsediğimiz bir proje. Kumluca beldemizin çehresini değiştirecek ve aynı zamanda yeni bir yaşam alanı olacak” dedi.

Projenin maliyetinin 800 bin TL olması bekleniyor

Projenin ortalama maliyetinin 800 bin TL olmasını beklediklerini belirten Can, “Mart-Nisan ayı gibi başlayıp beşinci ayda temelini atmayı ve yaz sonuna kadar projeyi tamamlayıp açılışını yapmayı düşünüyoruz. Bizim şu anda taslak olarak yaptığımız çalışma 800 bin TL gibi ortalama maliyete sahip. Biz esasen İller Bankası kredisi ile birlikte düşünüyorduk. Karabük Belediye Başkanımız da destek sözü verdiler. Kredi gerçekleştiği takdirde İller Bankası kredisi ile şayet kredi gerçekleşmezse hem bütçemiz hem de Karabük Belediye Başkanımız ve Bartın Belediye Başkanımızın da destekleriyle projeyi gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar da tüm projeleri kendi bütçemizden gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Amaç Türk ordusuna destek

Beldeye yapılan Zeytin Dalı Köprüsüyle ilgili de açıklamalarda bulunan Can şunları söyledi:

“Zeytin Dalı Köprüsü Ankara’da Sayın Genel Başkanımız da katılımıyla gerçekleşen Kerkük Sevdalıları buluşuyor isimli toplantıya katılmıştık. Biliyorsunuz o dönemde Irak’ta sözde bir referandum yapılmıştı. Bende buna bir tepki olarak köprünün ismi gündeme geldiğinde Kerkük Köprüsü olarak isimlendirmeyi düşündüğümüzü ifade etmiştim. Köprü çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki aylarda açılışı yapılacağı için konuyu meclise getirdik. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı var. Belediye Meclisimiz de bu harekete destek amacıyla köprünün adının Zeytin Dalı olması şeklinde karar aldık. Kerkük’te bizim davamız ve sevdamız. Afrin Zeytin Dalı harekatı gibi daha önce gerçekleşen Fırat Kalkanı harekatı da bizi milli davamız. Kudüs’te bizim hepimizin milli ortak davası. Şu anda devam eden operasyonda Mehmetçiğimize ve şanlı ordumuza destek için köprü ismiyle de bunu gelecek nesillere aktarmayı amaçladık.

Projenin adı Kerkük, Zeytin Dalı Köprüsü ve Mesire Alanı olacak

Afrin Destanı unutulmasın istedik. Millet olarak birlik beraberlik içinde olduğumuz şu günlerde askerlik şubeleri önünde kuyruklar oluşuyor. İnsanlarımız askere alınıp harekata destek olmak istiyorlar. Atkı bere örüp askerlerimize ulaştıran kardeşlerimiz var. Bizde Belediye Meclisi olarak bu şekilde Mehmetçiğimize destek olmak istedik. Kerkük isminde de vazgeçmiş değiliz. Köprünün yapıldığı yerin hemen karşısında bir mesire alanımız var. Mesire alanı ile birlikte köprümüzün adı Kerkük, Zeytin Dalı Köprüsü ve Mesire Alanı olacak. Milli davamıza her şekilde destek olmak durumundayız. Köprü çalışmalarının bir aylık süreçte tamamlanmasını planlıyoruz.

Mayıs ayında toplu açılış planlanıyor

Toplu açılış törenine de yetiştirmeyi planlıyoruz. Hava muhalefeti olmazsa beşinci ayda diğer hizmetlerimiz olan düğün salonu, içme suyu projesi ve pazaryeriyle beraber toplu açılış yapmak istiyoruz. Aynı zamanda beşinci ayda şehitler meydanının da temelini atmış olacağız ve beldemize yeni bir yaşam alanı kazandırmış olacağız. Bunlarla beraber seçim projelerimizin yüzde 80’ini tamamlamış olacağız.”

“Çöp kamyonu sorunu çözümlenmedi”

Beldedeki çöp kamyonu sorununun çözümlenmediğini kaydeden Can, “            Çöp Kamyonu Beldemizin ihtiyacı olan çöp kamyonu için bir başvurumuz olmuştu. Şu anda çözümlenmedi. 2018 yılı içerisinde sanıyorum kendi bütçe imkanlarımızla bir çöp kamyonu alacağız” dedi.

“Aday olmak isterim”

Bütünşehir Yasa düzenlenmesinin ertelendiğini dile getiren 2019 yerel seçimlerinde yeniden başkan adayı olmak istediğini söyledi. Can  şu ifadelerde bulundu:

“Bütünşehir Yasası Basından takip ettiğimiz kadarıyla Bütünşehir Yasa düzenlemesi ertelendi. Biz zaten ilk göreve geldiğimizden beri çalışmayı hiç eksik etmedik. Gece gündüz elimizden gelen gayreti gösterdik. Bize duyulan teveccühe layık olmaya çalıştık. Esasında seçim için çalışmıyoruz. Verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışıyoruz. Aday olduğumuz zaman projelerimizle var olacağımızı söyledik. Ben o projelerin ne kadarını yapabiliyorum? Ne kadarını gerçekleştirebiliyorum? Buna bakıyorum. Gayretle bunun için çalışıyoruz. Seçim zamanı geldiği zaman aday olmak isterim. Partimde aday gösterirse burada tekrar göreve devam etmek isterim.

“Söz verdiğimiz projelerin yüzde 80’ini tamamlamış olacağız”

Biz geldiğimiz günden beri yarın seçim varmış gibi ilk günden bu yana gayretle çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla projelerin yüzde 70’ini tamamladık. Devam eden projeleri de tamamladığımızda söz verdiğimiz projelerin yüzde 80’ini tamamlamış olacağız. Bu bizim için mutluluk verici. Kumluca halkı bize hem destek hem de sabır gösterdi. Hiçbir şey birden olmuyor. Aradan dört yıl geçti ve dört yıl içerisinde şu ana kadar bahsetmiş olduğum içme suyu projesi, cadde ve yol düzenlemeleri, 800 bin TL’ye mal olan ve tamamını bütçeden karşıladığımız kapalı pazar yeri, açık alan düğün salonu gibi projelerimizi tamamlama gayreti içerisinde olduk ve oluyoruz. Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri yerine getirme gayretindeyiz. Bu tür çalışmaları yaparken Bartın Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın’ın da büyük desteğini görüyoruz. Her konuda destek oluyor. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde bu projelere devam edeceğiz. Seçimlere kadar kalan projelerimizi de tamamlamak istiyoruz.”

“İlçelik konusunda bir fikir birliği olmadı”    

Kozcağız’ın ilçe olma meselesiyle ilgili kimseyle bir görüşmelerinin olmadığını kaydeden Can Kumluca Beldesinin bu konu içerisinde yer almama nedenini şu sözlerle açıkladı:

“Kozcağız’ın ilçe olma meselesiyle ilgili bizim kimseyle görüşmemiz olmadı. Bir fikir birliği olmadı. Biz Kumluca olarak 20 köye sahip ekonomik gücü olan, sanayi işletmelerin olduğu, 6 kooperatife sahip bir beldeyiz. Biz aslında adı konulmamış bir ilçeyiz. Kumluca bölgesi ekonomik anlamda güçlü bir bölge. Biz kendimiz bir ilçe konumundayız. Biz  bu süreçte Kumluca’nın belde olarak nasıl kalabileceği düşüncesi içerisinde olduk. Bu konuda da  biz buradaki muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, yerel yöneticilerimizle bir araya gelip bir dosya oluşturup beldelerin kapanmaması yönünde Genel Merkezimize de müracaatımızı yapmıştık.

“Biz belde kalmak için mücadele ettik”

Kozcağız’ın ilçe olma meselesi kendilerinin yapmış olduğu bir çalışma. Biz tabi ki onları takdirle takip ettik. Ama biz belde olarak kalmak için aynı zamanda bir mücadele yürütüyorduk. Oradaki çalışmadan bize gelen herhangi bir talep ve görüşme yok. Biz oradaki çalışmaların içerisinde yer almadık. Bizim tüm mücadelemiz belde olarak kalmak içindi. Şuanda yerel yönetimler için bu çalışma ertelenirse de Kumluca Beldesi olarak tekrar belediye seçimlerine katılmış olacağız ve bundan sonraki çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Kozcağız’ın bu konuda gerçekten gayretli ve güzel çalışmaları var. Biz sadece bu süreçte birlik ve beraberlik içerisinde belde olarak kalmak için çalışmalar yürüttük. Kozcağız’la bizim durumumuz farklı.” 

Hedef beldede 2018 sonunda ulaşıma elverişsiz cadde kalmaması

İsmail Can, beldedeki yol ve ulaşım hizmetleri çalışmalarını “Yaklaşık olarak Kumluca’da göreve geldiğimiz günden bugüne kadar 17 bin 18 bin metrekare kilitli parke taşı, 6 bin metrekare yaya kaldırımı, 2 bin metrekare engelli parke olmak üzere yol ve ulaşım çalışması gerçekleştirdik ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Biz bugüne kadar yaptığımız tüm çalışmaları Belediyemizin öz kaynaklarıyla gerçekleştirdik. Hiç kredi kullanmadık. Buna pazaryeri projesi, açık alan düğün salonu, içme suyu çalışmaları da dahil. Şimdi mesire alanı ve köprü çalışmasını kendi bütçemizden yapıyoruz. Tabi ki eksiklerimiz var. 2018 yaz döneminde tekrar yol ve cadde düzenlemelerine devam edeceğiz. Hedefimiz 2018 yılı sonunda beldemize ulaşıma elverişsiz olan hiçbir caddenin kalmaması” şeklinde anlattı.

“Maliyeti en düşük yer neresiyse oradan alırız”

Son olarak İl Özel İdaresi tarafından yapılması planlanan Kilitli Parke Taşı ve Beton Tesisinden Kumluca Belediyesinin faydalanıp faydalanmayacağı yönündeki soruyu cevaplandıran Can, “Biz alım yaptığımız zaman ihaleyle ya da doğrudan teminle alım yapıyoruz. Maliyeti düşük olan yer neresiyse biz kilitli parke taşını oradan alırız. Biz Belediyenim menfaatini düşünmek zorundayız. En maliyetsiz ve en kıza zamanda nerden bunu alacaksak biz bunun teminini oradan gerçekleştiririz. Bizim şuanda ülke olarak her şeyden önce birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Biz birlik ve beraberliğe zarar verecek hiçbir açıklama yapmak istemiyoruz” dedi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam