Belediyeden 493 sahipsiz hayvana tıbbi müdahale Haber merkezi

Bartın Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ‘Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Evi’nde sokak hayvanlarına sahip çıkılıyor. 2017 yılında Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından 493 sahipsiz hayvana tıbbi müdahale yapıldı.

Belediyeden 493 sahipsiz hayvana tıbbi müdahale  Haber merkezi Güncel

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın talimatı ile Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan izinli olarak oluşturulan, Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Evi’nde Sokak hayvanlarına sahip çıkılıyor.  Oluşturulan ekiplerin çalışması sonucunda, 2017 yılında 493 sahipsiz hayvanın tedavisi, kısırlaştırılması ve sahiplendirilmesi işlemleri yapıldı.

“Sokak Hayvanlarını hem doyuruyor, hem tedavi ediyoruz”

Yapılan çalışma ile ilgili açıklamalarda bulunan Cemal Akın, “Sokak Hayvanlarını hem doyuruyor, hem tedavi ediyoruz. Vatandaşlarımızın ihbarları doğrultusunda yaralanan, hastalanan hayvanlarımızı muhafaza altına alarak tedavilerini yapıyoruz. Kent merkezimizde 10 ayrı besleme noktaları oluşturduk. Bu noktalara haftanın üç günü kuru mama koyarak sokak hayvanlarımızın beslenmesini sağlıyoruz. Bunun dışında yine sivil toplum kuruluşumuz olan Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneğimizle istişareli çalışıyoruz. Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Evi’mize 2017 yılında 15 ton kuru mama aldık. Derneğimize 2017 yılında toplam 2 buçuk ton kuru mama yardımı yaptık. Onlar da belirledikleri şekilde bu mamaları değerlendiriyorlar. Bartın Belediyesi olarak sokak hayvanlarımız için ne gerekiyorsa yapıyoruz” dedi.

“2017 yılında sokak hayvanlarına 600 bin lira harcadık”

Sokak hayvanları için 2017 yılında 600 bin TL harcadıklarını dile getiren Akın, “Bartın Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğümüze bağlı Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Evi’nde 2017 yılında 600 bin lira harcadık. Bir yıl içinde çeşitli sebeplerle müdahaleye ihtiyaç duyulan 493 sokak hayvanının tedavileri, kısırlaştırılmaları ve sahiplendirilme işlemlerini bu birimimizden gerçekleştirdik. Aldığımız ihbar ya da tespitimiz doğrultusunda Bakım Evimize getirdiğimiz sokak hayvanlarımızı ilk olarak tedaviye ihtiyaçları varsa Veteriner Hekimimiz tarafından tedavilerini, gerekirse ameliyatları yapılıyor. Daha sonra iyileşme sürecine kadar misafir ediyoruz. Kısırlaştırma işlemini de yaparak toplum sağlığına zarar vermeyecek olanları bulunduğu noktaya geri bırakıyoruz. Hayvanlarımızı serbest bırakmadan önce çipli kulak küpeleri ile işaretliyoruz, kayıt altına alıyoruz. Tedavi ettiğimiz, kısırlaştırdığımız, sahiplendirdiğimiz tüm hayvanlarımızı tek tek dijital ortamda kayıt altına alıyoruz. Bu kayıtlarımızı da Orman ve Su İşleri Bakanlığı’mızla paylaşıyoruz. Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü tarafından da bu birimimiz düzenli olarak denetleniyor” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam