Belediyenin yeni hedefi su müzesi

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın’daki basın mensuplarına geçtiğimiz hafta sonu açılışı gerçekleştirilen Bartın Kent Müzesini tanıttı. Müze Müdürü Erhan Ertosun’la birlikte müzedeki birimleri teker teker tanıtan Akın, açıldığı günden beri müzeyi yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.  Şuanda 4  müze daha yapmak istediklerimi ifade eden Akın, bu müzelerden birinin ise Türkiye’de bir ilk olacağını kaydetti. Akın, Türkiye’de ilk defa su müzesi açacaklarını açıkladı.

Belediyenin yeni hedefi su müzesi Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın’daki basın mensuplarına geçtiğimiz hafta sonu açılışı gerçekleştirilen Bartın Kent Müzesini tanıttı. Müze Müdürü Erhan Ertosun’la birlikte müzedeki birimleri teker teker tanıtan Akın, Akın, açıldığı günden beri müzeyi yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Müzede şuanda 15 tane kioks, 15 tane bal mumu heykeli, 60 tane tpod sesli rehber, 1 tane dijital kitap, 1 tane Osmanlıca çeviren gazete, 1 tane  mikrofonla ses kaydedebilen interaktif mani uygulaması olduğunu belirten Akın, müzede yer alan tarihi eserlerin tamamının Bartınlıların bağışları olduğunu kaydetti. “Müzemizde parayla satın aldığımız tek bir eserimiz yok. Eserlerin tamamı vatandaşlarımızın bağışlarıdır. Halen daha vatandaşlarımız müzemize eser bağışlayabilmek için bize başvuruyorlar” diyen Akın, müzenin ihtiyaç dahilinde büyütülebileceğini de vurguladı.

Su müzesi Türkiye’de bir ilk olacak

Tanıtım sonrasında basın mensuplarıyla çay sohbeti de gerçekleştiren Cemal Akın, sohbet esnasında gazetecilerin  Bartın Belediyesinin çalışmalarıyla ilgili sorularını da yanıtladı. Şuanda 4  müze daha yapmak istediklerimi ifade eden Akın, bu müzelerden birinin ise Türkiye’de bir ilk olacağını söyledi. Akın, “Bartın Belediyesi olarak biz alt yapı çalışmalarının yüzde 90’ını bitirdik. Asıl mesele alt yapılardı. Kanalizasyon, arıtmaydı. Doğalgazla ilgili çalışmalarda artık 1-2 km yer kaldı. Su meselemizin yüzde 90’ını çözdük artık. Şimdi Bartın’ın kültürel ve sanatsal varlıklarını ortaya çıkarmakla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bartın’a turist nasıl gelebilir onlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bartın güzelleşiyor. Bartın değişiyor. Biz gerçekten Bartın Belediyesi olarak üretken bir belediyecilik yapıyoruz. Sizlerde bunun farkındasınız. Müze anlamında 4 tane müze çalışmamız var. Bunlardan biri Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale ve Şehitler Müzesi çalışmamız var. Tabi bu çalışmalar uzun zaman alıyor. Çiftlik Projemizde var. TOKİ’nin alt tarafındaki bir alanda. Orada bir Oyuncak Müzesi çalışmamız da olacak. belki bir Tel Kırma işleri de koyacağız. Yine bir resim müzesi projemiz var. Ayrıca Türkiye’de şu anda konsepti yok, bir konsept çalışması yaptırıyoruz. Su Müzesi kuracağız. Bu müze Türkiye’de ilk defa yapılan müze olacak.  Türkiye’de şuanda bir su müzesi yok” dedi.

İskele Caddesi trafiğinde yeni düzenleme yapılacak

Cemal Akın, İskele Caddesi’ndeki trafikle ilgili değerlendirmesinde ise   “Oradaki 50 civarında esnaf bize gelerek dilekçe verdiler. Yine Trafik Komisyonuna dilekçe verdiler. Biz bu dilekçeleri Trafik Komisyonuna ilettik. Trafik Komisyonu trafiğin  tersine dönmesiyle ilgili bunu görüşecektir. Biz bunu yaptıktan sonra başka aksaklık gördük orada. Yalı bölgesi sıkıştı. Bartın lisesinin olduğu bölge sıkıştı. O sıkışıklığı da orası kaldıramadı. Ama Emniyet Müdürümüz tarafından Bartın’da bir dizayn yapılacak. Nerede ne olursa nasıl gider şeklinde bir düzenleme yapılacak” şeklinde konuştu.

“Yeni çevre yolu mutlaka limanla bağlantılı olmalı”

 Yeni çevre yolunun mutlaka Bartın Limanıyla bağlantısının yapılması gerektiğini kaydeden Akın, “Bana göre bağlantısının yapılması lazım. O bağlantı yapılmazsa Çatmaca mevkiindeki o yükü gideremeyiz. Bartın büyüyecek 200 bin olacak. Bu iki yüz bin olduğunda bunu nasıl kaldıracağız. Çevre yolu yaparken biraz geniş düşünmek lazım” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye’nin en iyi suyunu içiyoruz”

Bartın’da çeşmelerden akan suyun Türkiye’deki en iyi kaliteye göre aktığını dile getiren Akın, “En iyi kalitede sağlanıyor. Türkiye’nin en iyi kalitesinde sağlanıyor. İnsani tüketime uygun olduğunu biz yapılan tahlillerde belediyenin yaptığı bir yıllık 34 tahlil, 65 tanede Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından yapılmıştır. Türkiye’nin en iyi suyunu içiyoruz şu anda. Herhangi bir sıkıntıda söz konusu değil” dedi.

“Ekiplerimiz mahalle mahalle çalışıyor”

Cemal Akın, Bartın şehir merkezindeki yol çalışmalarıyla ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Bartın’da ki çevre yolları karayollarına ait. Bizim asfalt çalışmamız doğalgazdan dolayı bozulan sonra tamir yaptığımız Bülent Ecevit Bulvarından başlamak üzere Kemer Köprüye kadar olan bölümü muhakkak yapacağız ve kaldırımlarıyla beraber bunlar yapılacak. Orduyeri bölgesinde elektrik hatları yerin altına alınacak ve o bölgede ve Kaynarca bölgesinde yeni bir çalışma yapacağız. Bizim ekiplerimiz mahalle mahalle girdiler. Bir mahalleye girip ne kadar çalışma gerekliyse bunu yapıyorlar.

“Okulak Mahallesi 10 güne kadar tamamlanacak”

Tek tek onarım gerçekleşiyor şu anda. Tuna Mahallesi komple tarandı. Okulak Mahallesi 10 güne kadar tamamlanacak. Kaldırım çalışmaları vardı. Demirciler Mahallesine giriliyor. Birebir her yer en küçüğünden en büyüğüne kadar taranıyor. Hata belediyeden kaynaklanmıyor. Belediye gereğini yapıyor. Yeni binalar yapılıyor ve yeni binalar yapılırken maalesef bir mikser geliyor ayaklarını yere koyuyor sonra bakıyorsunuz orası çökmüş. Tırlar giriyor yolları parçalıyor. Paletli indiriyorlar, indirmek yasak oraları parçalıyor. Bunları tek tek tespit ediyoruz ve cezai işlem uyguluyoruz.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam