Kumluca, belde kalabilmek için kolları sıvadı

Kumluca Beldesi, önümüzdeki aylarda çıkacağı konuşulan Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı ya da kamuoyunda bilinen adıyla Bütünşehir Yasası karşısında Kumluca’nın belde statüsünü koruyabilmesi için kolları sıvadı. Belde, Belediyelerini korumak için Kumluca Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları harekete geçerken yeni oluşuma Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can’ın öncülük ediyor.

Kumluca, belde kalabilmek için kolları sıvadı Güncel

Önümüzdeki aylarda çıkacağı ifade edilen Yerel Yönetimler Yasa Tasarıyla kamuoyunda bilinen adıyla Bütünşehir Yasasıyla  belde belediyelerin kapanıp bulduğunu  ilçeye bağlanacağı iddialarının ardından Kumluca Beldesi,  Belediyenin kapanmaması için yeni bir oluşumu içine girdi. Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can’ın öncülük ettiği ‘ortak oluşum’ ilk toplantısını geçtiğimiz günlerde yaparak, Beldenin coğrafi, ekonomik gibi konularda görüş alışverişinde bulunularak, ortak bir noktada bir araya gelindi.  Yerel Yönetimler Yasa Tasarısıyla ilgili yaygın medya çıkan bazı haberler üzerine harekete geçen Kumluca’daki oluşum hakkında  açıklamalarda bulunan İsmail Can “Kumluca’nın 1989 yılında Belde statüsünü alarak, Belediye kurulduğunu hatırlatan Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, “Kumluca Belediyesi Belde statüsüne 1989 yılında kavuştu ve o günden bu tarafa Belediye hizmetleri devam etmektedir. Bizim beldeye bağlı 20 köyümüz ve 3 mahallemiz olmak üzere toplamda 23 muhtarlık vardır. Kumluca aynı zamanda 20 köye merkezi konumda yer almaktadır. Köyde yaşayan vatandaşlarımız her türlü ihtiyaçlarını belde merkezine gelerek karşılamaktadır. İlçe statüsünde olmasak bile Beldemiz tamamen bir ilçe görünümdedir. Ayrıca köylerimizde 6 kooperatifimiz bulunmakla birlikte Kumluca Zafer kooperatifimiz Batı Karadeniz’in en çok üyesi bulunan maddi olanakları çok olan bir yerdedir. Tabi köylerde yaşayan vatandaşlarımız kooperatifler aracılığı ile iş ve işlemlerden gelir sağlamaktadır. Dolayısıyla Kumluca çevre köyleriyle ile birlikte güçlü geçmişi olan ve nüfusu 8 bin olsa da yaz aylarında bu rakamın 20 bini geçtiğini görüyoruz” dedi.

Taslak hazırlandı

Beldenin mevcut durumunun neden koruması gerektiğini de anlatan Can şöyle devam etti:

“Kumluca’nın Belde statüsünün devam etmesi için geçtiğimiz günlerde köy ve merkez muhtarlarımızda kooperatif başkanlarımız ve siyasi parti temsilcilerimizle bir toplantı gerçekleştirdik. Sorunları masaya yatırarak, Beldemizin statüsünü korunması için neler yapmamız gerektiğini konuşarak, en nihayetinde bir ortak noktada buluştuk. Ortaya şöyle bir sonuç çıkarttık; biz belde statüsünü korumamız gerekir dedik. Gerekli girişimleri hep birlikte yapalım ve siyaseti bir kenarı bırakalım dedik. Bununla ilgili bir taslak hazırlayarak, toplantıya katılanlara imza altına aldık.”

Taslak Ankara’ya ulaştırılacak

Bu hazırladığımız taslağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımıza takdim edeceğiz. Diğer siyasi partideki arkadaşlarımızda kendi kanallarında Kumluca’nın belde statüsünde kalması için gerekli girişimlerde bulunacaklar. Ayrıca Kumluca dışında bulunan derneklerimizle de bu konuda görüşmelerimiz oldu. Onlarda bu konuda çalışmalar yapacak. Amacımız hep birlikte Kumluca’ya sahip çıkmak olacak.

“Amaç Belde statüsünü korumak”

Yeni çıkması beklenen ancak tasladığı görmediğimiz Yerel Yönetimler Yasa Tasarısıyla ilgili basından takip ettiğimiz kadarı ile ilçeye ve illere uzak Beldelerini kapsam dışına alınacağı bilgisine istinaden biz böyle bir çalışma içerisine girdik. Bildiniz gibi Kumluca Beldemizin konumu Ulus ilçemize 30 kilometre Bartın’a da 40 kilometre yaklaşık mesafededir. Bu noktada Belde Belediyesinin kapanması halinde Belediye’den hizmet alan insanlar açısından sıkıntı yaratacağını düşündük. Ve bunu dile getirmek için böyle bir oluşum içerisine girdik. Amacımız Belde statüsünü korumak. İnşallah başladığımız bu yolda başarılı oluruz.”

Can, dosyayı Durmaz’a teslim etti

Can konuyla ilgili bu açıklamaları yaparken Perşembe günü Ankara’ya ziyaret gerçekleştirdi. MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Sâdir Durmaz’ı ziyaret eden Can, bahsettiği dosyayı Durmaz’a teslim etti.  Bu konuda sosyal paylaşım sitesindeki hesabından bir paylaşımda da bulunan Can, paylaşımında “Beldemizin geleceğiyle ilgili Kumluca da yaptığımız toplantı sonrası Kumluca ve Çevre Köyleri Muhtarlarımızın ,Kooperatif Başkanlarımızın ve Belediye Meclis Üyelerimizin imzalarıyla oluşturduğumuz dosyayı MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sâdir Durmaz Beyefendiye arz ettik. Birlik ve beraberlik içerisinde Kumluca’mız için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz” dedi.

MHP heyetinden Bahçeli’ye ziyaret

İsmail Can ayrıca Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik ve Merkez İlçe Başkanı Murat Demir ile birlikte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de ziyaret etti. Bu ziyareti de sosyal medyada paylaşan Can, paylaşımında “Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’yi ziyaret ettik. Saygıdeğer Genel Başkanımıza filografi sanatı tablosu hediye ettik. “Benim aklım hep Türkiye' dir” diyen liderimizin Allah ömrüne ömür katsın” ifadelerine yer verdi.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam