KENT TARİHİ MÜZESİ BUGÜN AÇILIYOR

Müzede mutlu son

 KENT TARİHİ MÜZESİ BUGÜN AÇILIYOR Güncel

 

 Nurdan Eroğlu

 Bartın Belediyesi Kent Tarihi Müzesi’nin açılışı bugün törenle gerçekleşecek. Müze; yapısı, içeriği ve teknolojik donatılarıyla ülkemizin sayılı müzelerinden birisi olacak. Müzede yer alan eserlerin tamamının Bartın halkı tarafından hibe edildiğini ifade eden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “İki kattan oluşan ve toplamda 700 metrekarenin üzerinde bir alana sahip olan müzenin yapımında ve donatımında katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm Bartın halkını açılışa davet ediyorum” dedi.

Uzun süredir devam eden hummalı çalışmaların ardından yapımı tamamlanan Bartın Belediyesi Kent Tarihi Müzesi bugün törenle açılarak hizmete girecek. Yapısı, içeriği ve teknolojik donatılarıyla ülkemizin sayılı müzelerinden birisi olacak olan Kent Tarihi Müzesi Bartın tarihini geçmişten günümüze ve gelecek nesillere aktaracak. Müzenin açılış töreni bugün saat 14:00’da gerçekleşecek.

 Hükümet Caddesinde yer alan ve 1885 Yılında yapılan Kent Tarihi Müzesi Binası inşasının tamamlandığı ilk yıllarda Rüştiye Mektebi olarak hizmet verdi. Daha sonraki yıllarda ise toplamda 54 yıl Belediye Binası olarak hizmet veren taş bina Belediye Binasının Çatmaca mevkiine taşınmasının ardından Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştı.

Akın: “Tüm turistlerin ziyaretine açmış olacağız”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın müze çalışmaları kapsamında titizlikle çalışıldığını ifade ederek, “Bartın Belediyesi Kent Tarihi Müzesi’nin yapısıyla, içeriğiyle ve teknolojisiyle ülkemizin sayılı müzelerinden birisi olması için büyük titizlik içinde çalışmalarımızı sürdürdük. İç düzenleme çalışmaları tamamlandı. Yerleştirilen kiokslara bilgi aktarımı yapıldı ve denemeleri de gerçekleştirildi. Kent Tarihi Müzesi’ni Bartın halkının ve Bartın’a gelecek olan tüm turistlerin ziyaretine açmış olacağız. Bu güzel projenin şimdiden ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Akın’dan halka davet

Müzede yer alan eserlerin tamamının Bartın halkı tarafından hibe edildiğini de sözlerine ekleyen Başkan Akın, “İki kattan oluşan ve toplamda 700 metrekarenin üzerinde bir alana sahip olan müzenin yapımında ve donatımında katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm Bartın halkını açılışa davet ediyorum.” dedi. Kent Tarihi Müzesi’ninin 300 metrekare olan zemin katında Bartın’da Yeraltı Zenginlikleri, Milli Mücadele Yıllarında Bartın, İlimizin Kronolojik Tarihi, Şehitler Bölümü, İlimizde Görünen Nadir Canlılar, Doğal Afetler ve Ulaşım konuları hakkında çeşitli bilgiler fotoğraf, pano ve kioslarla ziyaretçilere anlatılacak.  405 metrekare büyüklüğe sahip olan üst katta ise Bartın Ticaret Hayatı, Bartın’da Gemi Yapımı, Madencilik, Eski Tarihi Esnaflar, Tarihi Bartın Çarşısı, El Sanatları, Kadınlar Pazarı, Bartın’da Mimari Yapı, Bartın Siyasi Tarihi,  Bartın Eğitim ve Sağlık Tarihi, Turizm Bölümü, Spor Tarihi, Basın, Yayın İletişim Tarihi, Kültür Sanat Bölümü ve Bartın Mutfak Kültürü hakkında kioslar, maketler, panolar, fotoğraflar yer alacak.

 

Müzeyi ziyaret eden vatandaşlar Bartın Tarihi hakkında birçok konuda  bilgiler edinebilecek. 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam