Özel İdareden Güzelcehisar açıklaması

Bartın kıyılarında geçtiğimiz hafta Perşembe gecesi etkili olan fırtınada ağır hasara uğrayan yerlerden biri de Güzelcehisar olmuştu. Güzelcehisar sahilinde 80 milyon yıllık olduğu bilinen lav sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla başlatılan yürüyüş yolu projesi fırtınada büyük zarar gördü. İl Özel İdaresi ise basında ve sosyal medyada yer alan haberlerin ardından fırtınada 15 metrelik dev dalgalar oluştuğunu ifade ederek “Fırtınanın yüzde 50’lik oranın yüzde 15’ine zarar verdiği” açıklamasında bulundu.

Özel İdareden Güzelcehisar açıklaması Güncel

1.derece doğal sit alanı olan Güzelcehisar Sahilinin koruma amaçlı imar planı hazırlanırken, planın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmasının ardından Bartın İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Bartın Üniversitesince hazırlanan “Güzelcehisar Lav Sütunları Ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” için plajı ortadan ikiye bölecek şekilde yürüyüş platformu oluşturuldu. Yaklaşık 800 metre uzunluğundaki yürüyüş yolu için kumsala fore kazıklar çakılırken kazıkların üzerine demir aksamlar monte edilip üzeri ahşap malzemelerle kaplandı. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamına alınan projede ihalenin ardından başlayan çalışmalarda fırtına ahşap malzemelerin neredeyse tamamını denize ve sahilin iç kesimlerine sürüklemişti.  Bartın İl Özel İdaresi ise medya ve sosyal medyada yer alan haberlerin ardından internet sitesinden bir açıklama yayınladı. Açıklamada fırtınanın yüzde 50’lik oranın yüzde 15’ine zarar verdiği ifade edildi.

15 metrelik dev dalgalar…

Açıklama şu şekilde; “Güzelcehisar sahilinde yapımı devam eden lav sütunları yürüyüş yolu projesinin fore kazık ve demir imalatları tamamen bitmiş, ahşap imalatlarının ise yüzde 50’si bitmiştir. Ancak 18-19 Ocak gecesi ilimizin tüm sahillerinde oluşan 15 metreye ulaşan dev dalgalar ahşap imalatlara ahşapların yatay-dikey bağlantılarının yapılmayıp tamamlandıktan sonra yapılacağı düşüncesiyle yüzde 50’lik oranın yüzde 15’ine zarar vermiş, buda yüklenici firmanın sorumluluğunda olup; yüklenici firma da işi sigorta ettirmiştir. Dolayısıyla İdarenin herhangi bir zararı yoktur. Beklenenin aksine adanın teras kısmının imalatların da hiç zarar oluşmamıştır. Bu bir doğal afet olup ilimizin bütün sahilleri aynı ölçüde bu dev dalgalardan etkilenip zarar görmüştür. Kamuoyuna duyurulur.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam