BALIK’TAN, NEBİOĞLU HAVAALANI PROJESİYLE İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMA

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, odaya üye meslek grupları temsilcileriyle ve gazetecilerle bir araya geldi. Balık, odada düzenlenen yemek sonrasında gazetecilere il ve ülke gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. İlk olarak Afrin Operasyonunu değerlendiren Balık, ilçe olmak isteyen Kozcağız Beldesine destek verirken geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen Nebioğlu ovası havaalanı projesi içinse çarpıcı açıklamada bulundu.

BALIK’TAN, NEBİOĞLU HAVAALANI PROJESİYLE İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMA Güncel

“Saltukova kullanılabilecekse yenisine gerek yok”

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, odaya üye meslek grupları temsilcileriyle  ve  gazetecilerle yemekte  araya geldi. Odada düzenlenen yemekte Balık, hem meslek grupları temsilcileriyle sohbet etti hem de onların talep, öneri ve sorunlarını dinledi. Balık yemek sonrasında ise gazetecilere il  ve ülke gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. İlk olarak Afrin Operasyonunu değerlendiren Balık,  Türk Ordusunun Afrin Operasyonunu başarıyla tamamlayacağına inandıklarını söyledi. Amerika’nın silah ve mühimmat yardımlarıyla bölgenin tehlikeli bir hal almaya başladığını dile getiren Balık, “Cumhurbaşkanımızın haftalar önce söylediği Afrin Operasyonuna 3 gün önce başladık. Amerika’nın yaklaşık 50, 60 yıldır Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak üzerinde bir planı var. Hatta Pentagon’da  Kültür Devleti projesi olduğu söyleniyor. 32-33 yıldır ise biz PKK ile mücadele ediyoruz. Bize göre bu, bu oyunun bir parçasıydı. Amerika’nın bölgeye yaptığı 4 bin tır silah ve mühimmat yardımı sonucunda bölge çok tehlikeli bir hal almaya başlamıştı. Sınırlarımız tehdit altındaydı. Taciz atışları vardı. Bu operasyon bizce çoktan olması gerekiyordu. Ama bir takım siyasi ve bürokratik nedenlerden dolayı gecikmeli gerçekleşti. Bu operasyonda Allah ordumuzu muvaffak eylesin. Biz ordumuzun bu operasyonu başarıyla tamamlayacağından eminiz. Bunu biliyoruz.  Dünyada gerilla savaşını  ve bölgeyi çok iyi bilen bir orduya sahibiz. Özgür Suriye Ordusu birlikleriyle birlikte en kısa zamanda en az zayiatla ordumuzun bu operasyonu başarıyla bitirmesini bekliyoruz. Allah muvaffak eylesin.” Dedi.

“Yeni çevre yoluyla ilgileniyoruz”

Yeni çevre yolu ve yolun Bartın Limanına bağlantısının olmamasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Halil Balık, şunları söyledi:

“Bartın’da özellikle sabah ve akşam saatlerinde biz bu trafik sıkıntısını çok iyi hissediyoruz. Mevcut çevre yolu yapılalı tahmini 30-35 yıl oldu. Bartın il olduğunda ekonomisi bu kadar güçlü değildi. Ama şuanda tırlar çevre yolu dediğimiz ama artış şehir içinden geçen yoldan geçiyor. Çünkü başka alternatif yol yok. İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında maalesef Karayolları Bölge Müdürü yeni çevre yolunun liman bağlantılı olmadığını söyledi. Sadece gündemde olan şey Akçamescit hattındaki çalışmalar. O yol biraz genişledi. Tabi bu da olumlu bir gelişme ama bizim beklentimiz şu; bildiğiniz gibi Bartın büyüyor. Filyos Projesi yapılmaya başladı. Bu konuyla ilgili de ilgileniyoruz. Yerli otomobil fabrikasının Filyos’a yapılmasıyla ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bir dosya hazırlıyoruz. Filyos hayata geçtiğinde bu bölgenin önemi daha da artacak” şeklinde konuştu.

“Karayolları Bölge Müdürümüzün yerinde incelemesini istiyoruz”

Bu çevre yolu her şeyden önemli. Muhakkak yapılması gerek. 50-60 yıllarda babamın söylediği sözü hatırlıyorum. Demir yolu projesi yapılacaktı. Adapazarı’ndan başlayan ve Bartın’a kadar uzanan bir demir yolu projesi var ama hala hayata geçmedi. Biz bunların bir an önce hayata geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Sürekli gündeme getirip gündemde tutuyoruz. Gücümüz neyse sonuna kadar kullanıyoruz. İlk İl Koordinasyon Kurulu  toplantısında da bu konuyu gündeme getirip hiç olmazsa sabah vakti Karayolları Bölge Müdürünü davet edip trafiği yerinde görmesini ve değerlendirmesini istiyoruz. Gürgenpınarı yolu bile Irmak Islahı Projesi nedeniyle sit alanı olduğu için duble yol olamıyor. “

“Kozcağız ilçe, Arıt yeniden belde olsun “

Uzun süredir ilçe olmak isteyen Kozcağız Beldesine bu konuda destek veren Balık, “Bartın yavaş gelişen bir bölge. Bazı arkadaşlarımız Bartın için çıkmaz sokak derdi. Gerçekten bir yerde de öyle. Limanı işlerlik kazanmadığı sürece çıkmaz sokak. Bizim çıkışımız denizdir. Bölge yavaş gelişiyor. Arıt’ı da biliyorsunuz kaybettik. Bölge geçmiş yıllara göre daha ilerleyecekken eskisinden çok daha iyi olmamız gerekirken sanki yerinde sayıyormuşuz ya da  çıkışımız olmadığı için gelişen Türkiye’ye ayak uyduramayan bir bölgeyiz.  Orman zenginliğinin sadece kereste veya tomruk olarak bölge dışına satıldığı için işlenmediği için bölgemizde ağaç ürünlerinin işlendiği sanayi tesisleri maalesef bölgemizde gelişmedi. Bunun için Kozcağız’ın ilçe olması hatta olabilirse yine Arıt’ın tekrar belde olması bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Temennimiz budur” ifadelerinde bulundu.

“Saltukova Havaalanı kullanabilecekse yenisine gerek olmayacaktır”

Halil Balık son olarak geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen Nebioğlu ovası havaalanı projesi içinse çarpıcı açıklamada bulundu.  Saltukova Havalanı için pist uzatma çalışmalarının gündemde olduğunu ifade eden Balık, bu hava alanın Filyos Projesi için stratejik bir önemi olduğuna dikkat çekerek “Geçenlerde biliyorsunuz havaalanına BARGİAD ile ziyaret gerçekleştirdik. Havaalanı müdürü ile yaptığımız sohbette tepenin engel olmadığı, tepe ile pistin arasında 5 kilometre olduğu bunun engel olmadığı, pistin uzayıp genişlediği zaman orta ölçekli dediğimiz uçakların rahatlıkla kalkıp iniş yapabileceği belirtildi. Daha önceden bir firma burada sefer düzenledi. Yanlız saatlerin yanlış düzenlendiği ve o sırada ilginin fazla olmaması firmanın buradan çekilmesine neden oldu. Açıkçası biz ticari olarak düşünüyoruz. Bir havaalanı varken o havaalanı ne olacak. Bu araziyi terk edeceksiniz başka bir yere sıfırdan havaalanı yapacaksınız. Bir tanesini şu anda çalıştıramıyoruz, ikincisini nasıl çalıştıracağız? Filyos Projesine baktığınız zaman deniz yoluyla Türkiye’nin en büyük limanlarından bir tanesi olacak. Mevcut havaalanı Filyos ile öyle bir iç içeki herhangi bir yatırımcı dışarıdan gelen bir iş adamı Filyos Havaalanına indiği zaman en fazla on beş dakika da işyerinde veya görüşmeyi yapacağı yerde olacak. Bugün dünyada kim olursa olsun havaalanı var mı ondan sonra karayoluna ne kadar diye soruyor. Bu Filyos için havaalanı büyük bir avantaj. Bu benim fikrimdir. Şu andaki mevcut havaalanı kullanabilecekse yenisine gerek olmayacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam