Güzelcehisar ilk fırtınada S.O.S verdi

Bartın kıyılarında etkili olan fırtınada Güzelcehisar’da yapımına başlanan yürüyüş platformu büyük zarar gördü. Platformun üstünün kaplandığı ahşap malzemelerin bir kısmı dalgaların etkisiyle denizi boylarken bir kısmı ise sahil kıyılarına vurdu. Güzelcehisar’da ilk fırtına da oluşan zarar projenin doğruluğu ya da yanlışlığını bir kez daha sorgulanır hale getirdi.

Güzelcehisar ilk fırtınada S.O.S verdi Güncel

Bartın’da kıyı kesimlerinde etkili olan fırtına sahil bölgelerinde büyük hasarlara yol açtı. Amasra, Kurucaşile,  İnkumu, Mugada ve Güzelcehisar’da tekneler, kıyı şeritleri, kaldırımlar ve yollarda zarar gördü. Güzelcehisar’da 80 milyon yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla oluşturulan yürüyüş platformu da zarar gördü. Platformun üzerine montajlanan ahşapların bir kısmı dalgalarla birlikte denize giderken bir kısmı da kıyılara vurdu.

Proje bazı çevrelerce eleştirilmişti

Güzelcehisar’da 80 milyon yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla başlatılan proje eleştirileri de beraberinde getirmişti. 1.derece doğal sit alanı olan Güzelcehisar Sahilinin koruma amaçlı imar planı hazırlanırken, planın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmasının ardından Bartın İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Bartın Üniversitesince hazırlanan “Güzelcehisar Lav Sütunları Ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” için çalışma başlatılmıştı.

Ahşap kaplama fırtınaya  dayanamadı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamına alınan projede, ihalenin ardından başlayan çalışmalara birçok vatandaş ve STK tepki gösterirken yetkililer ise projenin tamamlandığında eşsiz bir güzellik ortaya çıkacağını savunmuşlardı. Proje kapsamında Güzelcehisar kumsalının tam ortasından geçen yürüyüş platformu için demir kazıklar çakılmış ve platformun üzeri ahşapla kaplanmıştı.

İlk fırtına da söküldü

80 milyon yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılmasını amaçlayan projede yürüyüş yolunun dağ dibi araziler kamulaştırılarak patika şeklinde yapılması yerine kumsalın tam ortasından geçen platformun yapılması tepkileri beraberinde getirirken aynı zamanda fırtınalarda platformun zarar göreceği kaydedilmişti. İlk fırtınada bu gerçek ortaya çıktı. Platformun üzerinin kaplandığı ahşap malzemelerin neredeyse tamamı fırtına da zarar gördü. Ahşap malzemelerin bir kısmı dalgalarla birlikte denize karışırken bir kısmı da sahilin iç kesimlerine vurdu.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam