Doğum mağdurları ihtiyadi tedbir istiyor

Bartın Kadın Doğum Hastanesi’nde aynı sağlık personelleri sorumluluğunda olduğunu iddia eden doğum mağduru aileler, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı’yı ziyaret etti. Ziyarette mağdurların artmasından endişe ettiklerini ifade eden aileler “İhtiyadi tedbir istiyoruz” dedi.

Doğum mağdurları ihtiyadi tedbir istiyor Güncel

Bartın Kadın Doğum Hastanesi’nde aynı sağlık personelleri sorumluluğunda olduğunu iddia eden doğum mağduru aileler, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı’yı ziyaret etti. Turhan Kalaycı’nın makam odasında gerçekleşen ziyarette, Bartın Kadın Doğum Hastanesi’nde yaşanan 30’un üzerinde doğumun mağdurlarını temsil eden bir heyet ve bu heyetle beraber doğum esnasında yaralanarak kol felci geçiren, annesi doğumda hayatını kaybeden çocuklar da hazır bulundu.

 “30’un üzerinde mağdur var, 25 aile şikayetçi!”

Kalaycı ile yaptıkları görüşmede suç duyurusunda bulunan 25 ailenin yanı sıra 35’in üzerinde mağdura ulaştıklarını belirten aileler, niyetlerinin hiç kimseyi ve hiçbir kurumu karalamak veya zarar vermek olmadığını önemle vurgulayıp özellikle çocuk ölümleri ve felçlerinin aynı hekimde birleşmesinin bir tesadüf olmayabileceğinin dikkatle göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ettiler.

“Mağdurların artmasından endişe ediyoruz!”

Sundukları bilgi ve belgelerle mağduriyetlerini ve yaşanan acıları dile getiren aileler Kalaycı’ya; “Yurdun bu güzide memleketinin evlatlarının bir ihmal, sorumsuzluk veya hata gibi sebeplerle hayatlarının kararmasına izin verilmemesi adına yetkililer tarafından iddia muhatapları hakkında en kısa zamanda bir İhtiyadi Tedbir Kararı alınarak soruşturmalar tamamlanıp her şey yasalarca netleşene kadar sorumluların görevden uzaklaştırılması gerekiyor” dedi. Aileler bunun hem Bartın halkı için, hem kamu vicdanının rahatlatılması, hem de mağdur ailelerin bir nebze olsun mağduriyetlerinin giderilmesi anlamında çok önemli ve hayati bir karar olduğunu tekrar tekrar dile getirdi.

Karakök:  “Biz yandık başkası yanmasın”

Bartın’da bebeği doğarken felç olan mağdurlardan biri olan ve aynı zamanda yurt genelinde binlerce doğum mağdurunun olduğu sosyal paylaşım ve Whatsapp gruplarının kurucusu ve yöneticisi konumundaki Muhammet Karakök yaptığı açıklamada; gerek gruplarda yani yurt genelinde yaptıkları araştırma ve çalışmalarda gerekse tedavi görülen hastaneler ve rehabilitasyon merkezilerinde, kesinlikle aynı hastane ve aynı doktor mağduru en fazla 3 -4 ailenin üzerinde mağdur olmadığını ifade etti.  Hiçbir şehirde, değil Bartın’daki gibi 25 aile, 5 ailenin bile aynı hekimden şikayetçi olmadığını belirten Karakök, bu durumun adli kayıtlar ve BİMER, CİMER benzeri tüm şikayet arşivlerinin incelenmesiyle de tespit edilebileceğini de kaydetti.

 “Mağdur aileler iftiralarla derinden yaralanıyor”

Karakök açıklamasında  vücut bütünlüğü zarar görerek paha biçilemeyecek değerdeki canlarını ve sağlıklarını kaybeden, hayatları boyunca felç kalan yavrularının diyetini maddiyata yorarak ailelerin tüm bunları para için yaptığını söyleyenlerin de bu aileleri derinden yaraladığını belirterek  bu şikayet ve iftiraların amacının aileleri yıldırma ve sindirme amaçlı olduğunu ve kente de adeta hak arayanların başına bu gelir şeklinde mesaj verilmek istendiğini, bu durumun da zaten acılar içerisinde yaşayan mağdur ailelerin mağduriyetlerini kat ve kat arttığını ifade etti.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam