DSİ, 2017’de Bartın’da 10 tesisi tamamladı

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, 2017 yılında Bartın’da 10 tesisi tamamladıklarını söyledi. Tamamlanan tesislerden en önemlilerinin Kirazlıkköprü Barajı ve Kışla Barajı olduğunu ifade eden Acu, “DSİ Bartın’da yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor” dedi.

DSİ, 2017’de Bartın’da 10 tesisi tamamladı Güncel

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, 2017 yılında Bartın’da 10 tesisi tamamladıklarını söyledi. Tamamlanan tesislerden en önemlilerinin Kirazlıkköprü Barajı ve Kışla Barajı olduğunu ifade eden Acu, “Son 15 yılda Bartın’a yapılan yatırımları artırıldığını belirterek Bartın’ın hasretle beklediği ve şehri özellikle taşkın zararlarından koruyacak olana Kirazlıköprü Barajı tamamlanarak hizmete alındı. Gökırmak üzerinde temelden 72,5 metre yüksekliğinde inşa edilen baraj ile 30.960 dekar arazi sulanacak, ayrıca yıllık 41 milyon kWh enerji üretilecektir. Kirazlıköprü Barajı su tutmaya başlamasından itibaren görevini yapmaya başlamıştır. 2017 yılında meydana gelen yağışlarda tuttuğu su ile takriben 50 milyon TL’lik taşkın zararını önlemiştir” dedi.

Sırada Kozcağız Barajı var

Bartın’da 2019 yılı sonuna kadar sulama tesisinin hizmete alınacağını belirten Acu şöyle devam etti:  “Kozcağız Beldesinde, Kozcağız Deresi üzerinde inşa edilen baraj içmesuyu, sulama ve taşkın koruma maksatlıdır. Bartın için çok önemli olan Kozcağız Baraj ile Bartın taşkınlarından korunacaktır. 54 metre yüksekliğindeki baraj ile 24 bin 600 dekar arazi sulanacaktır. İnşaatı devam eden diğer bir barajımız da Ulus Eldeş Barajıdır.  Bartın’da 2019 yılı sonuna kadar hizmete alacağımız, 3 sulama tesisi ile toplam 56 bin 560 dekar zirai araziye sulama suyu sağlayarak, çiftçilerimize yıllık takriben 20 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacağız. Bartın’da sulanan alanları arttırmak için Ulus Eldeş Barajı Sulamasını inşa ediyoruz. İnşaat çalışmalarına başladığımız sulama tesisi ile 1.000 dekar arazi sulanacaktır. Bu baraj ile ayrıca Ulus ilçesine içmesuyu temin edeceğiz.

“Bartın’ı taşkın zararlarından koruyoruz”

Son 15 yılda Bartın’da, Amasra, Kozcağız, Ulus ve diğer yerleşim yerlerinde inşa ettiğimiz 34 taşkın koruma tesisi ile Bartın şehir merkezi ve 33 yerleşim yerini taşkın zararlarından koruduk. Bartın’da taşkınla mücadele alanında çalışmalarımız devam etmektedir. İnşaatları devam eden 21 adet taşkın koruma tesisi ile Bartın’da feyezan ve sel zararlarını en aza indirmeye kararlıyız. Bartın Irmağında, yaklaşık 20 km’lik taşkın koruma ve rehabilitasyon tesisi yaparak şehir merkezini daha güzel ve daha güvenli hale getireceğiz. Bartın’ın çehresini değiştirecek bu projede şuanda proje hazırlama çalışmaları devam etmektedir.”

 “2017 yılında Bartın’da 10 tesisi tamamladık”

DSİ olarak 2017 yılında Bartın ilimizde 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Bartın ilinde 2 adet baraj,8. adet taşkın koruma tesisini tamamlamıştır. Tamamlanan baraj, gölet ve sulama tesisleri ile toplam 3960 dekar zirai arazinin sulanması sulanan alanlardan ülke ekonomisine 2017 yılı birim fiyatları ile 26 022 000 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini ve tamamlanan 8 Adet taşkın koruma tesisi ile Bartın ili, Bartın Merkez Gerişkatırcı Köyü , Bartın Ulus Kumluca Beldesi Kumluca Çayı ve Yan Dereleri , Bartın Ulus Ulukaya Köyü Budamış Mahallesi Budamış Çayı , Merkez Kutlubey yazıcılar köyü,  Amasra Çakraz köyü, Kurucaşile ilçe merkezi, Amasra ilçe merkezi  ile toplam 2 köy  ,1 Mahalle ,1 Belde ,2 ilçe ve 1 il  ile  4 bin 61 dekar zirai arazinin taşkın riski azaltıldı. Tamamlanan baraj, gölet, sulama ve taşkın koruma tesislerinin toplam maliyeti 133 milyon  231 bin 826 TL.

Tamamlanan 9 adet tesisin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı”

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 29 Kasım 2017 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın ülke genelinde tamamladığı 375 tesisin toplu açılış merasimi ile birlikte Kirazlıköprü Barajı da hizmete alındı. Aynı merasimde hizmete alınan diğer bir tesis de Kışla Barajıdır. Temelden 55 metre yüksekliğindeki bu baraj ile Bartın şehir merkezi taşkınlardan korunacaktır. Bunlarla birlikte 7 adet taşkın koruma tesisi daha hizmete alınmıştır. Hizmete alınan projelerin Bartın ilimize ve Bartınlı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam