14 bin 645 hurda araç ekonomiye geri kazandırıldı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bakanlık tarafından geçen yıl Ömrünü Tamamlamış Araç Veri Sistemi üzerinden hurdaya ayrılan 14 bin 645 aracın lisanslı tesislerde ekonomiye geri kazandırıldığını söyledi.

 14 bin 645 hurda araç ekonomiye geri kazandırıldı Güncel

Muhammet Civan

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bakanlık tarafından geçen yıl Ömrünü Tamamlamış Araç Veri Sistemi üzerinden hurdaya ayrılan 14 bin 645 aracın lisanslı tesislerde ekonomiye geri kazandırıldığını söyledi. Ayrıca change olarak da bilinen bazı yasal olmayan yöntemlerin önlenmesi de sağlandığını ifade eden Özcan, “Bakanlığımızca geçen yıl "Ömrünü Tamamlamış Araç Veri Sistemi"  üzerinden hurdaya ayrılan 14 bin 645 araç, lisanslı tesislerde ekonomiye geri kazandırıldı.

Bakanlığımız, çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemeye, ömrünü tamamlamış araçlar (ÖTA) ile bunlara ait parçaların geri dönüşümünü sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile yapılan iş birliği çerçevesinde 2012'de kurulan, çevrimiçi veri paylaşımını sağlayan "Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) Veri Sistemi" ile ömrünü tamamlamış araçların lisanslı tesislere teslim edilmeden hurdaya ayrılması engellendi. Ayrıca aynı sistemle, hurda araçlardan alınarak yeniden kullanıma sunulacak parçaların satış öncesi barkodlanması yapılarak, "change" olarak da bilinen bazı yasal olmayan yöntemlerin önlenmesi de sağlandı” dedi.

Türkiye genelinde 235 teslim noktası var

Araçların geri kazanımı için Türkiye genelinde 235 teslim noktası olduğunu kaydeden Özcan, “Söz konusu araçların trafik kaydının silinmesi ve çevreyle uyumlu olarak bertaraf edildiğinin belgelenebilmesi için lisanslı işleme tesisleri veya bu tesislerle anlaşmalı geçici depolama alanlarında, "Ömrünü Tamamlamış Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu" kullanılıyor. Bu sayede sistemle ÖTA'ların geri kazanımının da takibi mümkün oluyor. Araçların geri kazanımı için Türkiye genelinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden izin almış 235 teslim noktası, Bakanlıktan lisanslı 103 geçici depolama tesisi ve 11 ömrünü tamamlamış araç işleme tesisi hizmet veriyor. Bakanlığımız tarafından, 2012'de 8 bin 58, 2013'de 10 bin 619, 2014'te 11 bin 962, 2015'te 14 bin 736, 2016'da 15 bin 541 araç, 2017'de ise 14 bin 645 araç "Ömrünü Tamamlamış Araç Veri Sistemi" üzerinden hurdaya ayrılarak, lisanslı tesislerde geri kazandırıldı” şeklinde konuştu.

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam