CHP’den OHAL’in uzatılmasına tepki

CHP, Olağanüstü Hal’in (OHAL) uzatılmasıyla ilgili 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. CHP Bartın Teşkilatı da bu kapsamda Hükümet Caddesi’nde basın açıklaması düzenleyerek OHAL’in uzatılmasına tepki gösterdi. Türkiye’nin 18 aydır OHAL ile yönetildiğini ifade eden CHP İl Başkanı İlknur Erkan “OHAL’e artık yeter. OHAL kaldırılsın. Demokrasi istiyoruz!” dedi.

CHP’den OHAL’in uzatılmasına tepki Güncel

CHP, Olağanüstü Hal’in (OHAL) uzatılmasıyla ilgili 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. CHP Bartın Teşkilatı da bu kapsamda Hükümet Caddesi’nde basın açıklaması düzenleyerek OHAL’in uzatılmasına tepki gösterdi. Arap Cami önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında CHP İl Başkanı İlknur Erkan ve Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı başta olmak üzere partililer katıldı. Türkiye’nin 18 aydır OHAL ile yönetildiğini ifade eden İl Başkanı Erkan, “Ülkemiz 18 aydan bu yana OHAL rejimi ile yönetilmektedir. 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişimi ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır. Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür” dedi.

“Demokrasiden hızla uzaklaşılmıştır”

Demokrasiden hızla uzaklaşıldığını belirten İlknur Erkan şöyle devam etti:

“İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL’den beslenen ve bir baskı rejimini KHK’lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Demokrasiden hızla uzaklaşılırken, OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiş, milli iradenin gaspı alenileşmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumlan sarmıştır. Parlamenter demokrasiye karşı girişilen harekâtın usulsüzlükleri, Anayasayı yok sayan kararlarla sözde tescil edilmiştir. Türkiye’de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa’yı savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta, zor kullanılarak resmileştirilmiştir.

“Toplumun üzerinde sallanan bir kılıç”

12 Eylül askeri darbesinde bile görülmeyen hukuk dışılıklar, insan hakkı ihlalleri ve özgürlüklerin kısıtlanması bugün Türkiye'nin normali haline getirilmek istenmektedir. Yüzbinlere ulaşan ihraç ve tutuklamalar dalgası, darbecilerle uzaktan yakından ilgisi olmayan yurttaşları da içine katmış, yargısız infazlarla dikta rejiminin muhalifleri cezalandırma aracı olarak kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir.   OHAL KHK’leri toplumun üzerinde sallanan bir kılıç olarak, seslerini, yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini almıştır. Anayasayı yok sayan, bir anlayış ile, KHK’lar yasal kapsamından çıkarılmış, yetki çerçevesini aşmıştır. Kış lastiği ve epilasyon merkezleriyle ilgili düzenlemeler dahi KHK konusu yapılırken, demokratik kitle örgütlerinin, gazetelerin ve dergilerin kapatılması iktidarın övündüğü icraatları olmuştur. KHK’lar hukuku katletmenin bir yolu olarak amansızca kullanılırken, haksızlığa uğratılan yüz binlerce taşeron işçisinin hak arama yolunun kapatılmasının da aracı olmuştur.

“Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz”

Böylesi bir ortamda, Cumhuriyet Halk Partisi ilk günden bu yana Cumhuriyetin temel değerlerini savunmaya, baskı rejimine karşı parlamenter demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’nin kurucu partisi kimliği ve tarihsel sorumlulukları doğrultusunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evrilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağımızı bir kez daha altım çizerek ifade ediyoruz. Toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen, iş dünyasından sivil topluma, emekçilerden yargıya, medyadan eğitime kadar, herkese dokunan OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde iken, CHP olarak bir çağrı yapıyoruz. 15 Ocak 2018 günü Ankara’da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız. Bu olağanüstülüğü normalleştirmeye çalışanlara karşı CHP, Demokratik Kitle Örgütleri ve Sendikalar olarak bir kez daha ifade ediyoruz; OHAL’e artık yete. OHAL kaldırılsın. Demokrasi istiyoruz!”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam